Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Elektrotehnikas dzīves cikla pagarināšana, šķirošana un pareiza nodošana

Ikvienam no mums mājās ir ne viena vien elektroierīce — ledusskapis, televizors, mobilais tālrunis, putekļusūcējs vai veļasmašīna. Visas šīs iekārtas padara mūsu ikdienu vienkāršāku, tomēr to lietotājiem der atcerēties, ka nolietota elektrotehnika tomēr ir bīstamie atkritumi, tāpēc to nedrīkst izmest sadzīves atkritumu konteinerā. Ir svarīgi iekārtas lietot pareizi un apkopt, lai tās kalpotu pēc iespējas ilgāk, bet, ja elektrotehnika vairs nekalpo un nav nepieciešama, tā jānodod atbilstošai utilizācijai, lai saudzētu gan vidi, gan cilvēku veselību, gan atsevišķos gadījumos arī savus datus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Saskaņā ar Valsts vides dienesta datiem ik gadu Latvijā tirgū tiek laistas aptuveni 21 500 tonnas elektroiekārtu. Savukārt normatīvie akti paredz, ka caur elektrotehnikas ražotāju atbildības sistēmu ir jāatgūst un jāpārstrādā vismaz 65% no Latvijā realizētā elektrotehnikas apjoma.

Ražotāju atbildības sistēma šajā gadījumā nodrošina, ka uzņēmums, ar kuru noslēgts līgums par videi kaitīgu preču atkritumu apsaimniekošanu, savās tirdzniecības vietās, tai skaitā tīmekļvietnēs, pieņem videi kaitīgu preču atkritumus vai informē galalietotājus par tuvākajām to pieņemšanas vai savākšanas vietām.

“Kaut arī pēdējos gados gan atkritumu apsaimniekotāji, gan iekārtu ražotāji, gan arī iedzīvotāji arvien aktīvāk strādā pie tā, lai šie atkritumi tiek nodoti un utilizēti atbilstoši, liela daļa iekārtu arvien nonāk dabā, tiek izmesta starp citiem atkritumiem vai ilgstoši glabāta iedzīvotāju mājās,” saka “Zaļās jostas” vides izglītības vadītāja Aija Caune.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Elektrotehniku, lai cik tā maza, nedrīkst izmest sadzīves atkritumos

Sadzīves atkritumos drīkst izmest tikai to, ko nevar pārstrādāt, piemēram, netīru, taukainu iepakojumu, izlietotu tualetes papīru vai papīra dvieļus, bērnu autiņbiksītes u.tml., bet, ja priekšmetu var pieslēgt pie elektrības, tajā ir mikročips vai mikroshēma, tad to sadzīves atkritumos mest nedrīkst.

Elektrotehnika ir izgatavota no visdažādākajiem materiāliem — platīna, toksiskiem smagajiem metāliem, tajā skaitā kadmija, svina, dzīvsudraba, vara un citiem, dažādas plastmasas, stikla un vielām, kas novērš aizdegšanos. Ja bīstamie metāli nonāk vidē, tie var piesārņot gruntsūdeņus un apdraudēt veselību.

Turklāt visas elektropreces, elektrotehnika, akumulatori un baterijas Eiropas Savienībā tiek īpaši marķētas, lietojot apzīmējumu — pārsvītrotu atkritumu konteineru. Šis marķējums norāda, ka attiecīgo preci nedrīkst likt kopējā sadzīves atkritumu konteinerā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Atkritumos nedrīkst izmest arī e-cigaretes un baterijas

“Smēķēt vai nesmēķēt — tā ir katra paša brīva izvēle, bet elektroniskās cigaretes nedrīkst izmest kopā ar citiem atkritumiem. Tie ir bīstamie atkritumi, kuros ir baterijas, tāpēc e-cigaretes jāizmet speciālās tām paredzētās vietās, piemēram, bīstamo atkritumu šķirošanas laukumos, vai jānodod atpakaļ tirgotājam,” saka “Zaļās jostas” pārstāve.

Atkritumu konteinerā izmesta e-cigarete vai baterija var radīt ugunsbīstamu situāciju gan atkritumu tvertnē mājās, gan pagalmā uzstādītajā konteinerā, kā arī atkritumu izvedēja automobilī vai tālākajā atkritumu ceļā.

Kur nodot nolietoto elektrotehniku?

Bīstamie atkritumi, tai skaitā elektrotehnika, jānodod atbilstoši. Pārstrādes punktos nodotās ierīces izjauc un sašķiro atbilstoši komponentēm, turpmākajos procesos tās tiek pārstrādātas, lai pēc tam atkal izmantotu ražošanā. Elektroiekārtas tiek ražotas no vērtīgiem materiāliem, kurus pārstrādājot, var atgūt un izmantot atkārtoti tādas izejvielas kā zeltu, sudrabu, varu vai citus retus metālus. Šķirošana ļauj efektīvi izmantot resursus, samazinot gan vajadzību pēc jaunu materiālu ieguves, gan jaunu produktu ražošanai nepieciešamās enerģijas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tipiskākie elektrotehnikas piemēri, kurus jānodod speciālos punktos: sadzīves tehnika — tosteri, blenderi, gludekļi, kafijas aparāti, mikroviļņu krāsnis, ledusskapji, veļasmašīnas u. c.; elektronika — televizori, datoru monitori, printeri, skeneri, pārnēsājamie datori, tastatūras, kopētāji, tālruņi un mobilie tālruņi, u. tml.

Nolietoto un pašiem vairs nevajadzīgo elektrotehniku var nodot kādā no 69 atkritumu šķirošanas laukumiem visā Latvijā. Sev tuvāko laukumu var atrast interneta vietnē www.atkritumi.lv vai www.skiroviegli.lv. Nododot elektrotehniku, jāņem vērā, lai tā nebūtu izjaukta.

“Tomēr šie šķirošanas laukumi ir tikai daļa no visām vietām, kur tiek pieņemta nolietotā elektrotehnika. Atsevišķās vietās ir pieejami elektrotehnikas konteineri, to pieņem dažādi tirgotāji, kā arī bīstamo atkritumu apsaimniekotāji var aizbraukt pakaļ iepriekš pieteiktām nolietotām elektroprecēm,” stāsta Caune.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

No elektrotehnikas ērti un bez maksas var atbrīvoties, nododot arī kādā no specialajām nestandarta atkritumu savākšanas akcijām. Piemēram, ražotāju atbildības uzņēmums “Zaļā josta” sadarbībā ar bīstamo atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumu “BAO” regulāri organizē elektrotehnikas nodošanas akciju “Elektrosestdiena” Latvijas reģionos, bet sadarbībā ar atkritumu apsaimniekotāju “CleanR” — Tīrmājas akciju, aicinot iedzīvotājus bez maksas atbrīvoties no nokalpojušās un sev vairs nevajadzīgas elektrotehnikas. Šajās akcijās pērn tika savāktas 173 tonnas elektrotehnikas, kas tika atbilstoši utilizētas.

Tāpat, iegādājoties jaunu elektroiekārtu, nereti tirgotāji piedāvā nodot veco iekārtu, kā tas ir, piemēram, mobilo tālruņu gadījumā.

Tomēr pirms elektrotehnikas izmešanas būtu jāizvērtē, vai salūzusī iekārta vēl ir labojama un lietojama atkārtoti.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ja iekārtu vēl var izmantot, bet pašam tā vairs nav nepieciešama, to var nodot pērn rudenī atklātajā “CleanR” būvniecības materiālu, remonta lietu un elektrotehnikas apmaiņas punktu šķirošanās laukumā “Nomales”, Brīvnieku ielā 11, Stopiņu pagastā. Tādējādi elektrotehnika netiks izmesta ārā, bet to varēs turpināt lietot kāds cits.

Pagarini elektrotehnikas dzīves ciklu, to pareizi lietojot un kopjot

Neatkarīgi no tā, kādu funkciju pilda elektrotehnika, tā ir jākopj un jāuztur tīra, lai tā darbotos un kalpotu ilgāk. Pirms ierīces tīrīšanas pārlasi instrukciju, jo tajā būtu jābūt norādei par pareizu lietošanu un kopšanu, proti, vai ierīci var tīrīt ar sausu drānu, mikrošķiedru lupatiņu vai mitrajām salvetēm. Pareizi un kārtīgi kopjot ierīces, to dzīves cikls tiks pagarināts. Piemēram, lai elektriskā tējkanna vai veļas mazgājamā mašīna kalpotu ilgāk, tā periodiski jāatkaļķo.

Lielu daļu elektrotehnikas var ietekmēt arī ļoti karsta vai auksta temperatūra, tāpēc vēlams neturēt to tiešos saules staros vai ļoti aukstos apstākļos. Piemēram, mobilo tālruni nevajadzētu atstāt automobilī uz priekšējā paneļa karstā vasaras dienā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lai ierīces, ko periodiski nepieciešams uzlādēt, piemēram, mobilo tālruni, viedpulksteni vai planšetdatoru, varētu lietot ilgāk, izmanto tikai tos kabeļus, ko ražotājs ir apstiprinājis. Tas palīdzēs akumulatoram darboties ilgāk un nodrošinās, ka uzlādes kabelis ierīci nesabojā.

Daļai elektrotehnikas ir svarīga gaisa plūsma, tāpēc svarīgi nenosegt ventilācijas vietas un nenovietot tās uz gultas vai dīvāna, kas var traucēt gaisa plūsmai un sabojāt ierīci.

Savukārt, ja iekārta sākusi lēni darboties, ir pārkarsusi, darbojas neierasti skaļi, ir vērts uz to reaģēt, veicot tās apkopi vai remontu.

Nododot elektrotehniku atbilstoši, cilvēki parūpējas arī par saviem datiem.

Katram, kurš vēlas nodot tālākai pārstrādei mobilo tālruni, datoru vai citas iekārtas, kas satur informāciju par to lietotāju, būtu ieteicams izdzēst visus tajās uzkrātos datus. Tomēr gadījumos, ja tas ir aizmirsts, satraukties nevajadzētu, jo, ja nolietotā elektrotehnika tiek nodota atbilstoši, nevis izmesta pagalma konteinerā, dati nekur tālāk nenonāks. Uzņēmumi, kas nodrošina elektroiekārtu pieņemšanu un pārstrādi, nodrošina arī drošu datu iznīcināšanu, lai aizsargātu privātumu un novērstu datu pārkāpumus.

Aija Caune, “Zaļās jostas” vides izglītības vadītāja

Nolietotu vai nevajadzīgu elektrotehniku var nodot bez maksas

Ginta Grincēviča

Elīna Saulīte, SIA “Ķilupe” valdes locekle, stāsta, ka vienīgā prasība ir — tās nedrīkst būt izjauktas. “Laukumā ir speciāls konteiners elektroiekārtām. Persona atved, izkrauj un dodas prom. Pieņemot šos atkritumus, neveicam cilvēku uzskaiti pēc dzīvesvietas, ikviens, arī apkaimē nedzīvojošais, var atvest un nodot nevajadzīgo elektrotehniku. Šis pakalpojums ir iespējams ikvienam. Lielo elektrotehniku — ledusskapjus, veļasmašīnas, cepeškrāsnis — cilvēki nodod aktīvi. Iespējams, iemesls ir gaužām praktisks — lielo sadzīves tehniku nevar ielikt sadzīves atkritumu konteinerā. Par mazāku elektropreču pareizu utilizēšanu cilvēki neiespringt. Mēs nodarbojamies arī ar atkritumu šķirošanu, mums ir sava pārstrādes rūpnīca, līdz ar to arī sadzīves atkritumos atrodam diezgan daudz elektrotehnikas — datorpeles, klaviatūras, gludekļus un tamlīdzīgus sadzīves priekšmetus. SIA “Ķilupe” neveic iekārtu pārstrādi, mēs tikai savācam elektrotehniku un nododam tālāk,” skaidro uzņēmuma pārstāve.

Aizkrauklē nolietoto elektrotehniku var nodot atkritumu šķirošanas un pārkraušanas stacijā Jaunceltnes ielā 9B.

Ik pa laikam Aizkraukles novadā tiek veidoti arī nolietotās elektrotehnikas pagaidu pieņemšanas punkti. Tāds bijis Pļaviņās, Neretā, un tagad līdz 5. jūlijam tāds izveidots Mazzalves pagasta Ērberģē. Uz elektrotehnikas nodošanas punktu iedzīvotāji var nogādāt visa veida elektroiekārtas, kas tiem vairs nav nepieciešamas un to var darīt visu diennakti. Bez maksas var nodot gan lielo sadzīves tehniku, tostarp ledusskapjus, veļas mašīnas, plītis, trauku mazgājamās mašīnas u.c., gan arī mazo tehniku, piemēram, mikroviļņu krāsnis, blenderus, elektriskos svarus, fēnus, virtuves kombainus un citas ierīces. Šķirošanas punktā varēs nodot arī uzkrātās baterijas un akumulatorus. Pirms to izmešanas lūgums tos ievietot aizsietā maisiņā.

Viens no novadā lielākajiem elektropreču tirgotājiem ir veikalu tīkls “RD Electronics” Aizkrauklē, IGA centrā. Veikalu tīkla pārstāvis apstiprina, ka arī tirdzniecības vietā pieņem nolietotās elektropreces. Mēnesī tālākai pārstrādei veikalu tīklā tiek nodots ap vienu līdz pusotrai tonnai elektropreču. Elektrotehnikas tirgotājs sadarbojas ar uzņēmumu SIA “T-Metāls” jeb www.elektropunkts.lv, kas nodrošina elektronisko, datortehnikas un elektrisko atkritumu savākšanu, pārvadāšanu, uzglabāšanu, šķirošanu, utilizāciju un daļēju pārstrādi. Tāpat veikalu tīklam “RD Electronics” ir noslēgts sadarbības līgums ar uzņēmumu “Zaļā josta”, kurš seko līdzi daudzumam, kas tiek ievests un cik daudz pārstrādāts. Uzņēmuma pārstāvis uzskata, ka elektrotehnikas ražotāju atbildības sistēmā visu pušu pienākumi ir konkrēti sadalīti — ir noteikts, kurš, par ko atbild. 

Nolietotās vai nevajadzīgās elektroiekārtas bez maksas var nodot SIA “Ķilupe” šķiroto atkritumu laukumos Koknesē un Skrīveros.

Sadarbībā ar SIA “Zaļā josta”

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.