Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Septiņi stabili izaugsmes gadi. Mazs bizness ar lieliem klientiem

HIDRAULIKAS SPECIĀLISTS. Optimisma pilnais uzņēmējs Nauris Noreiks.

Kopš 2017. gada Koknesē darbojas uzņēmums “NN metālapstrāde”. Tā īpašnieks ir Nauris Noreiks. Vadoties no finanšu datiem, kas pieejami portālā firmas.lv, uzņēmuma apgrozījums pēdējos trīs gados stabili audzis — no 47 tūkstošiem eiro 2021. gada līdz 58 tūkstošiem eiro pērn. Kas ir šis daudziem nezināmais uzņēmums, kura reklāmas nekad nav manītas, bet kurš strādā ar lielākajām Aizkraukles apkārtnes firmām?

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ar dzelžiem kopš bērnības

Tiem, kuri domā, ko nozīmē divi pirmie burti “NN” uzņēmuma nosaukumā, tas nav nekas cits, kā īpašnieka iniciāļi. Nauris stāsta, ka viņa aizraušanās ar dzelžiem sākusies pirms daudziem gadiem, tēta Gata Noreika darbnīcā. Viņš savukārt ar metālapstrādi nodarbojas vismaz 30 gadu. “Jau maziņš skraidīju pie viņa, palīdzēju,” teic Nauris. Vēlāk Rīgas Starptautiskajā ekonomikas un biznesa augstskolā mācījās uzņēmējdarbību. Sevi kā rīdzinieku gan nevarot iedomāties. Kādu laiku tur gan dzīvojis studiju gados, gan strādājis par metinātāju. Tas bija laiks, kad iepazinās ar meiteni, kura tagad ir Naura sieva. Attiecības abus aizveda atpakaļ uz Koknesi.

Atgriežoties nezinājis, ko īsti darīt, un tēvs piedāvājis pastrādāt pie viņa, kamēr atrod ko citu. Tādā “pagaidu darbiņā” pagājuši jau divpadsmit gadi.

Pietiek ar diviem darbiniekiem

Abi ar tēvu arī tagad strādā vienā darbnīcā, tikai katrs ar saviem klientiem. Brīžos, kad Naurim vajag padomu, to vienmēr ir kam pajautāt. Nodibinājis savu uzņēmumu un pieteicies atbalstam Latvijas Lauku attīstības programmā. Saņēmis 18 tūkstošus eiro. Pieliekot klāt savus līdzekļus, iegādājies metālapstrādes virpu. Šobrīd darbnīcā ir trīs virpas un plānā ir pieteikties LEADER finansējumam dažādu metālapstrādes instrumentu iegādei. Konkrēti padomā ir moderni urbji, kas nav jāasina, tā vietā jānomaina plāksnes — griežņi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“NN metālapstrāde” nodarbojas ar virpošanu, frēzēšanu, metināšanu un visu šo darbību pamatā ir hidraulisko cilindru remonts. Uzņēmums nav liels, tajā ir vien divi darbinieki — Nauris pats, un viņa pārziņā ir virpošanas darbi, kā arī metinātājs. Iepriekš bija sadarbība ar starptautisko Vācijā dibināto uzņēmumu “Hansa Flex”. Kad tam nomainījās vadība, izveidojās Latvijas uzņēmums “Hidronex”, konkrēti tā Aizkraukles nodaļa, kas šobrīd ir galvenais “NN metālapstrāde” partneris. Savukārt no vietējiem uzņēmums, kas ir Naura klienti un sadarbojas ar “Hidronex”, ir Jaunjelgavā esošais “ASP pluss”, kas nodarbojas ar mežizstrādi. Tā kā hidrauliskie mezgli ir teju katrā tehnikas vienībā — mežizstrādes, ražošanas iekārtās, lauksaimniecības un citās, septiņu gadu laikā, kopš Naura uzņēmums darbojas, par darba trūkumu viņš nesūdzas. Pārsvarā remontē bojātus hidraulikas mezglus, veic to apkopi, vai izgatavo jaunus cilindrus un virzuļus. Biežākie bojājumi ir saliekts virzuļa kāts, vai kaut kas nolūzis, pārlūzis, laika gaitā nodilis.

Darbs prasa īpašu precizitāti

Stāstot par darba specifiku, Nauris saka, ka vispirms tā ir augsta precizitāte — sākot no milimetra desmitdaļām, bet atsevišķām detaļām pat simtdaļās. Tā kā hidrauliskie cilindri darbojas ar lielu slodzi, detaļām jābūt savstarpēji perfekti atbilstošām. Viņš atceras, ka senāk apritē bija daudz hidraulisko iekārtu, kas ražotas vēl padomju laikā, un mazas eļļas noplūdes bija kā norma. Līdz ar to arī remonts nozīmēja ko citu, ne to, ko mūsdienās.

Kad es paužu apbrīnu par to, ko Nauris līdz šim paveicis, saku, ka izveidojis Eiropas līmeņa uzņēmumu, viņš atbild, ka līdz tādam vēl tālu. Lai palielinātu apgrozījumu, vajadzētu iegādāties CNC jeb programmējamo darbagaldu. Tas nozīmētu masveida ražošanu, piemēram, vienu detaļu izgatavot simtiem reižu. Pašlaik darbnīcas klienti ir ar individuāliem pasūtījumiem, katrs ir atšķirīgs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pēdējos divos gados pasaules ekonomiku sašūpojis karš Ukrainā, bet Nauris saka, ka viņa biznesā tas nav atstājis negatīvu ietekmi. Izejvielas, piemēram, hidrauliskos kātus piegādā no Itālijas. Augustā, kad šīs zemes iedzīvotāji masveidā dodas atvaļinājumā, uz piegādēm gan var necerēt. Izmēģinājuši apstrādes instrumentus sūtīt no Ķīnas un atklājuši, ka tie nebūt nav sliktāki par tiem, ko lietoja līdz šim.

Drīzāk problēma būtu atrast jaunus darbiniekus, ja nāktos tādus meklēt. Jaunieši nelabprāt mācās virpošanu, metināšanu, bet zelta vērtajam “NN metālapstrāde” metinātājam jau ap sešdesmit gadu.

Augšanai vēl nav īstais laiks

Uz jautājumu, kas traucē vienmērīgai un stabilai uzņēmuma funkcionēšanai, Nauris saka — birokrātija, kad vajadzīgi paraksti, saskaņošana un, protams, nodokļu politika. Kad nokavēts PVN maksājums, Valsts Ieņēmuma dienesta cilvēki ātri vien ir klāt, lai pārbaudītu. Diemžēl valsts iestādes uzņēmušās tikai sodīšanas funkciju, nevis atbalsta, konsultēšanas. Uzņēmējs, kā viņš saka — pārāk nefilozofē par to, ko runā saistībā ar Latvijas drošības apdraudējumu no austrumiem. “Nevajag stresot, kas būs vai nebūs. Labāk domāt par lietām, kuras skaidri zini — rīt uz darbu jāiet, tur rinda ar cilindriem, kurus jālabo,” saka Nauris.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jautāts par uzņēmuma plāniem augt, tā īpašnieks teic, ka tam pašlaik nav resursu un arī telpu, lai pieņemtu vairāk pasūtījumu. Kokneses pusē ir sava zeme, kur varētu būvēt jaunu ēku, bet pašlaik būvniecības izmaksas ir pārāk augstas. Kredītu slogā negribas iekāpt. No esošajām ēkām Koknesē visas pamazām ir aizņemtas, brīvu nav. 

Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par materiāla saturu atbild laikraksts “Staburags”

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.