Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Saslimstība pieaug, bet laboratorijas pārslogotas

TESTAM JĀBŪT VEIKTAM LABORATORIJĀ darbinieka klātbūtnē, lai izslēgtu iespēju, ka testu aizpilda cita persona, kura slimo ar Covid-19.
Foto no Veselības inspekcijas

Atšķirīgā informācija rada neizpratni un neziņu

Saslimstības līkne ar Covid-19 šaujas debesīs, kam netiek līdzi kārtība, kādā apzina inficētos. Laboratoriju kapacitāte, šķiet, gluži vai izsmelta, jo tikt uz testu laboratorijā operatīvi nevar, bet bez tā nav sirdsmiera — esi vai neesi slims ar kovidu — un iespējas apstiprināt izslimošanas faktu.SANDRA PUMPURE

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Rindā vismaz nedēļu

— Labdien! Kur iespējams tuvākajā laikā nodot testu? Aizkrauklē nav? Jēkabpilī, Madonā, Rēzeknē arī nē? Varbūt Daugavpilī? Arī tikai pēc nedēļas? — šādu sarunu nejauši dzirdēju kādā sabiedriskā vietā, kad sieviete interesējās par testēšanās iespējām vienam no ģimenes sasirgušajam. Rindas uz testiem laboratorijās ir pietiekami garas, un ne vienmēr ir garantija, ka tiksi uz to tuvākajā apkārtnē. Turklāt, iespējams, kad beidzot pienāks rinda, rezultāts jau būs negatīvs. Daļā gadījumu par to var tikai priecāties, bet ir citādāk, ja izslimošanas fakts nepieciešams sertifikātam vai slimības lapai.— Kad parādījās pirmie saslimšanas simptomi, veicu paštestu, kas bija pozitīvs, un informēju par to arī ģimenes ārstu. Saņēmu ieteikumus, kā rīkoties, jāseko līdzi veselībai. Kad pazuda garša un smarža, bija skaidrs, ka tas ir kovids. Tomēr vajadzēja testu, kas to apstiprina, lai nezaudētu sertifikātu. Bez izslimošanas apstiprināšanas man drīzumā būtu jāsaņem trešā pote, kas manā gadījumā nebūtu nepieciešama. Tuvākajā laboratorijā testu varēja pieteikt pēc nedēļas. Meklēju informāciju, kāds tests derēs, bet neko neatradu, un arī informatīvais tālrunis neatbildēja. Nodevu siekalu testu, bet kāds teica, ka tas tomēr neder, un, kad pēc laika pienāca rinda, nodevu arī testu no deguna. Divas reizes esmu apgrūtinājusi laboratoriju, turklāt slima devusies ārpus mājas, — savu pieredzi atklāj kāda sieviete.

Informācijas labirinti

Ikdienā strādājot ar informācijas meklēšanu, arī man neizdevās nevienā ar veselību saistītā dienestā atrast vienkāršu skaidrojumu, kāds tests tad ir nepieciešams. Slimību profilakses un kontroles centru pa informatīvo tālruni sazvanīt nav iespējams.Nacionālā veselības dienesta Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Evija Štālberga informēja, ka pārslimošanas sertifikāts būs izveidojams un atzīts par derīgu gadījumā, ja veikts Koronavīrusa 2019-nCov RNS jeb PCR, un pēc pozitīva rezultāta pagājušas vismaz 11 dienas. Testam jābūt veiktam laboratorijā darbinieka klātbūtnē, lai izslēgtu iespēju, ka testu aizpilda cita persona, kura slimo ar Covid-19. Pārslimošanas sertifikāts būs derīgs 180 dienas pēc testa veikšanas. Tātad der gan siekalu, gan no deguna un rīkles ņemtie paraugi.Valsts kancelejas direktors un Operatīvās vadības grupas vadītājs Jānis Citskovskis plašsaziņas līdzekļos skaidrojis, ka 25. janvārī valdībā apstiprinātie grozījumi paredz, ka no noteikumiem tiek svītrots apakšpunkts, kas paredzēja pienākumu obligāti laboratoriski apstiprināt ikvienu pozitīvo antigēna testu. Tas acīmredzot nozīmē — ja nav nepieciešams, uz laboratoriju var nedoties. Izmaiņas noteikumos arī paredz, ka inficēšanās gadījumā vakcinācijas sertifikāts tiek apturēts uz septiņām dienām līdzšinējo desmit dienu vietā.Par sertifikāta apturēšanas ilgumu informācija ir visās oficiālajās mājaslapās, bet par testiem neatradu ne vārda.

Sazināties nav iespējams

Situācijas mainās un lēmumi arī, bet cilvēki turpina maldīties neziņā. Sazvanīt kādu pa Slimību profilakses un kontroles centra informatīvo tālruni Covid-19 jautājumos, kas pieejams darba dienās no pulksten 9 līdz 16, patiesi praktiski neiespējami. Līdzīgi ir ar vienoto tālruni centralizētajam pierakstam Covid-19 analīžu veikšanai. Tas pats ir, mēģinot sazvanīt tieši laboratorijas. Acīmredzot noslodze ir pārāk liela.Ērtāk ir sazināties e-pastā. No “Centrālās laboratorijas” atbilde tika saņemta ļoti operatīvi, informējot, ka tuvākais pieraksts uz Covid-19 testu Aizkrauklē ir 13. februārī (jautājums uzdots 9. februārī). Ja vēlas veikt pierakstu, jāzvana pa tālruni 8330 vai 8303. Kā arī pastāv iespēja pieteikties testam elektroniski laboratorijas mājaslapā www. laboratorija.lv . Tāpat ieteikts mēģināt sazināties ar citām laboratorijām, ja vēlas testu veikt ātrāk. “Centrālās laboratorijas” atbildē arī teikts, ka izslimošanas sertifikātu izsniedz tad, ja tests veikts mediķa klātbūtnē. Ja parādījušies simptomi, tad PCR tests ir bez maksas, bet siekalu testam nepieciešams ārsta nosūtījums ar norādi veikt tieši to.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Siekalu testu var nodot bez pieraksta

Kāda iedzīvotāja stāstīja, ka telefoniski patiešām praktiski nav iespējams pieteikties testam, tāpēc viņa to darījusi elektroniski konkrētās laboratorijas mājaslapā. Tur redzami pieejamie laiki, kad to var veikt, un var atzīmēt, kāds testa veids nepieciešams. Izvēlējusies testu ar deguma iztriepi, kas, pēc viņai pieejamās informācijas, visprecīzāk nosaka, ir vai nav inficēšanās.Pierakstīties elektroniski testam var Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas sistēmā. Tur redzami vairāki analīžu nodošanas punkti, kā arī pieejamie laiki. Tajā pašā dienā tikt praktiski nav iespējams nekur, lielākoties norādīts februāra vidus, bet situācija mainās.Sazināties ar “E. Gulbja laboratoriju” telefoniski neizdevās, bet e-pasta atbildē teikts, ka tuvākais pieraksts Jēkabpilī ir pēc piecām dienām, sertifikātam der arī siekalu tests, un tā veikšanai pieraksts nav nepieciešams.“Bior” savā mājaslapā informē, ka siekalu testam nav jāpierakstās, un to var veikt jebkurā paraugu pieņemšanas punktā bez pieraksta. Valsts apmaksāts siekalu tests pieejams gan tikai izglītības iestāžu audzēkņiem, pedagogiem un darbiniekiem. Tuvākie testa laiki iespējami pēc pāris dienām atkarībā no laboratorijas.

Uz skolu ātrāk

Citādāk šobrīd ir ar skolēniem, kuri daudz slimo. Lai atslogotu laboratorijas, kuras strādā diennakts režīmā, analizējot tūkstošiem paraugu, mainīta testu kārtība skolās. Turpmāk pēc pozitīva pūļa jeb visas klases kopējā testa katra skolēna atsevišķo siekalu paraugu paņems un laboratorijās nogādās skolas. Ja šis paraugs ir pozitīvs, Nacionālais veselības dienests skolēnam izveido pārslimošanas sertifikātu. Ja pozitīvs ir paštests, sazinoties ar skolu, jānodod siekalu tests. Veselības ministrijas skaidrojumā teikts — ja nav iespējams nodot RNS testu, pozitīvs paštests ir pamats izolācijai/karantīnai, kā arī saziņai ar ģimenes ārstu par darbnespējas lapas saņemšanu likumīgajam pārstāvim, ja tāda ir nepieciešama.Ja pēdējo 24 stundu laikā nav bijuši simptomi, skolēns var atgriezties skolā astotajā dienā bez testa, bez ārsta zīmes.Ja tomēr ir kaut nelielu iesnu pazīmes vai iekņudas kakls, uz skolu bez testa labāk nedoties — atzīst vecāki, piebilstot, ka ik reizi saskaroties ar kādu kovida situāciju, skaidras atbildes, kā rīkoties, nav nevienam. Oficiālā informācija bieži vien ir pārāk sarežģīta, bet izglītības iestādēs bieži vien prasības ir dažādas, rīkojoties pēc principa — labāk paprasīt vairāk nekā mazāk, lai neviens neko nepārmet. Pašiem piesakot testu laboratorijā dzīvesvietai tuvākajā nodošanas punktā, to var nākties gaidīt pat nedēļu, bet var mēģināt nodot arī citur.— Prasības un skaidrojumi patiešām mēdz būt dažādi. Vienā skolā bērni mājās veikto paštestu rezultātus tikai paziņo skolotājiem, citās to nofotografē un nosūta, bet vēl citās bērniem tos jānes atrādīt uz skolu, lai arī ministrijas skaidrojumā teikts, ka to nevajag darīt. Dažās skolās paštestus izsniedz katram vienu un vēl piekodina, ka nekādā gadījumā nevar sabojāt, jo cita vietā nebūs, bet citur to pietiek neierobežoti, un skolotāja dala katram, kurš tik ieklepojas. Tā ka sen esmu atmetusi cerību izprast šo situāciju, jo katru reizi ir neziņa un kaut kas jauns, — teic kāda divu skolēnu māmiņa. 

Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par materiāla saturu atbild laikraksts “Staburags”.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.