Vispasaules NVO dienā uz kopīgu tikšanos Aizkrauklē pirmo reizi bija aicinātas nevalstiskās organizācijas no visa novada. Biedrību pārstāvjiem bija iespēja gan iepazīties, gan uzzināt daudz vērtīgas informācijas. Pasākumu Aizkraukles novada pašvaldība rīkoja sadarbībā ar Zemgales nevalstisko organizāciju (NVO) Centru.
Jāturpina darīt
Atklājot forumu, Aizkraukles novada Kultūras pārvaldes metodiķe Anita Ostrovska aicināja cepurē simboliski ielikt kādu domu vai vēlējumu, un to tajā dienā bija daudz. Aizkraukles novada pašvaldības Izglītības, kultūras un sporta jautājumu komitejas vadītājs Arvis Upīts un Zemgales NVO centra vadītājs Uldis Dūmiņš sanākušos sveica kā aktīvāko novada iedzīvotāju daļu, aicinot izteikt viedokļus, diskutēt un nonākt pie kopsaucēja, sadarboties, lai darītu šo pasauli labāku.
— Nevalstisko organizāciju sektors noteikti ir audzis, un arī sadarbība ar pašvaldībām ir arvien mērķtiecīgāka, nododot šim sektoram atsevišķas funkcijas. Biedrības ir tik dažādas, tāpat kā to darbība un iespējas, bet katrai ir sava nozīme. Tāpēc šādi forumi ir svarīgi, ne tikai, lai tiktos, bet arī mācītos cits no cita un izvirzītu mērķus, — teica Uldis Dūmiņš.
Var pieteikties atbalstam
Nevalstisko organizāciju sektors Aizkraukles novadā ir pašvaldības Kultūras nodaļas paspārnē, un kā atzina Anita Ostrovska, pērn biedrībām bijis aktīvs gads, paveikts daudz. Dažādus projektus ar pašvaldības līdzfinansējumu īstenoja 15 biedrības un 7 iedzīvotāju grupas. Aktīvākie bijuši Neretas apvienības pārstāvji. Arī šogad Aizkraukles novada pašvaldība rīko NVO projektu konkursu. Nolemts, ka to izsludinās divas reizes gadā, un pirmajam varēja pieteikties līdz 1. martam. Šogad kopējais konkursa līdzfinansējums ir 14 500 eiro. Katra organizācija gan var iesniegt vienu projektu gadā, apstiprināšanas gadījumā saņemot līdz 800 eiro lielu atbalstu. Anita Ostrovska aicināja iepazīties ar konkursa nolikumu, jo tajā ir pamainītas atsevišķas lietas, un apsvērt iespēju startēt nākamajā konkursā. Tas gan šogad nav iespējams iedzīvotāju grupām, bet jautājums ir aktuāls, jo tās ir “iekustinātas”, tāpēc vajadzētu domāt par atbalstu to ierosinājumiem. Šo problēmu, iespējams, varētu risināt iedzīvotāju padomju izveidošana, kuru nolikums pašvaldībā ir apstiprināts.
Svarīgākais — sadarbība
Savā pieredzē dalījās, par paveikto un ikdienas darbu stāstīja Jēkabpils NVO centra pārstāves, kurām sadarbība ir arī ar Aizkraukles novada biedrībām. Sabiedrības līdzdalības eksperte Rasma Pīpiķe stāstīja un mācīja, kā risināt lietas, meklējot citādāku pieeju rezultāta sasniegšanai. Par LEADER atbalstu vietējai kopienai jaunajam plānošanas periodam no 2024. līdz 2027. gadam informēja biedrības “Aizkraukles rajona partnerība” vadītāja Alda Paura. Tā ir neliela daļa no kopējās Lauksaimniecības politikas programmas, un šoreiz atbalsta apmērs ir krietni mazāks. Līdz ar to konkurence būs lielāka, bet jāizvērtē nepieciešamība un iespēja pieteikties atbalstam. Samazināts arī piešķirtā līdzfinansējuma apmērs, ko gan var palielināt, ievērojot dažādus nosacījumus. Kā atzina Alda Paura, atbalsta saņemšanā liela nozīme pievērsta sadarbībai un līdzdalībai, veidojot viedos ciemus, kas ne vienmēr nozīmē fizisku teritoriju, bet prasmi iedzīvotājiem sadarboties. Par iespējām biedrībām piesaistīt finansējumu stāstīja arī Uldis Dūmiņš.
Pateicas aktīvākajiem
Aizkraukles novada Kultūras pārvaldes vadītāja Anta Teivāne atgādināja par iespēju izmantot pašvaldības uzņēmējdarbības atbalsta centra jaunās koprades telpas, kas varētu būt arī kā nevalstisko organizāciju tikšanās un aktivitāšu vieta. Viņa aicināja nākt ar saviem ierosinājumiem, idejām, jo pašvaldība arī turpmāk gatava sadarboties.
2023. gadā īstenotie projekti Aizkraukles novadā
◆ “Mācāmies ikdienu un svētkus” — biedrība “Upmales mantinieki” (pašvaldības atbalsts 400 eiro).
◆ “Iršu pagasta vēstures mantojums — Bulandu pilskalns” — “Irši iedvesmo” (800 eiro).
◆ “Lāčplēša kara ordeņa kavaliera Jāņa Vabuļa piemiņas akmens izgatavošana un uzstādīšana” — biedrība “Kopsolis” (800 eiro).
◆ “Zelta dzīpars Neretas apvienības villainē” — biedrība “Sēļu klubs” (800 eiro).
◆ “Vasaras mūzika mājām un ceļam” — Zalves iedzīvotāju grupa (400 eiro),
◆ “Sēlijas karogs Neretas debesīs” — biedrība “Sēlijas salas” (800 eiro).
◆ “Vides inteliģences Aizkraukles novadā” — biedrība “Sēlijas laivas” (800 eiro).
◆ “Pasākumi dzīvnieku labturības nodrošināšanai” — biedrība “Felida” (800 eiro).
◆ “Dodies dabā!” — Kokneses jauniešu biedrība “Solis” (400 eiro).
◆ “Atpūtas vietas labiekārtošana” — Skrīveru iedzīvotāju grupa (600 eiro).
◆ “Bez pagātnes nav nākotnes” — Mazzalves iedzīvotāju grupa (600 eiro).
◆ “Radītprieks” — biedrība “Ērberģietes” (400 eiro).
◆ “Tēva diena Pļaviņu pirmsskolas izglītības iestādē “Jumītis”” — Pļaviņu iedzīvotāju grupa (600 eiro).
◆ “Zivju resursu ilgtspējīgas attīstības iepazīšana piemājas ūdens tilpnēs” — biedrība “Rags” (400 eiro).
◆ “Sezonas atklāšanas regate” — biedrība “Daugavas abi krasti” (800 eiro).
◆ “Kopā būt ir visiem prieks!” — biedrība “Askrāde” (800 eiro).
◆ “Mazzalves senioru pavasara saiets” — Mazzalves seniori (600 eiro).
◆ “Atpūtas vietas iekārtošanas talka Ērberģes muižas teritorijā” — Ērberģes iedzīvotāju grupa (400 eiro).
◆ Soli un galdi Ērberģes baznīcai — Ērberģes luterāņu draudze (600 eiro).
◆ “Represēto pasākumi 2023. gadā” — Kokneses represēto nodaļa (600 eiro).
◆ “Bebru aktivitātes” — klubiņš “Mārtiņroze” (600 eiro).
◆ Dalība Komunistiskā genocīda upuru piemiņas pasākumos — Latvijas politiski represēto apvienības Aizkraukles nodaļa (570 eiro).
Pateicību par darbu saņēma aktīvākās novada biedrības:
“Saules aka” no Sunākstes, “Ērberģietes” no Mazzalves, “Baltaine” un “Pērses krasts” no Kokneses, “Upmales mantinieki” no Pilskalnes, “Neretas pūces” no Neretas, “Askrāde” un jauktā kora “Aizkraukle” biedrība no Aizkraukles, “Irši iedvesmo”, “Sēļu klubs”, “Aizkraukles rajona partnerība”, “Pļaviņu pļāvēji”, Jaunjelgavas kultūras veicināšanas, kā arī Vietalvas un Odzienas dziedāšanas biedrība.
Reklāma