Ikvienam darbiniekam ir tiesības uz ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu – lai atpūstos no steidzīgās darba ikdienas, rutīnas un uztraukumiem, liela daļa cilvēku savu ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu mēdz veltīt tieši ceļošanai. Ceļošana ļauj uzkrāt spēkus, uzlabot pašsajūtu, kā arī paplašināt redzesloku. Tomēr, lai gūtu no ceļojuma maksimālu labumu un tas izdotos tieši tā, kā iecerēts, ir svarīgi tam rūpīgi sagatavoties. Mēs jums palīdzēsim – ja drīzumā plānojat doties ceļojumā, turpiniet lasīt šo rakstu, kur esam apkopojuši 6 padomus, kas varētu noderēt.
Izvēlēties ideālo galamērķi
Par spīti tam, ka atvaļinājums ikvienam ļauj atpūsties un sniedz pozitīvas emocijas, nepastāv viens galamērķis, kas ir piemērots visiem. Ideālais galamērķis var būt atkarīgs no sekojošiem faktoriem:
- Interešu sfēras;
- Pieejamais budžets;
- Laikapstākļi;
- Laika periods, kad darba devējs piešķir ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu;
- Atvaļinājuma ilgums.
Lai varētu izvēlēties ideālu galamērķi, iesakām iedvesmoties no citu ceļotāju pieredzes stāstiem, piemēram, ceļotāju sociālo tīklu domubiedru grupās un blogos – tur noteikti spēsiet atrast savām vajadzībām un vēlmēm piemērotāko. Ja iepriekš neesat patstāvīgi plānojis ceļojumu, tad ideālā galamērķa izvēlē noteikti ir vērts konsultēties ar tūrisma aģentu.
Budžeta plānošana un taupīšana
Plānojot ceļojumu, finanses ir viens no svarīgākajiem aspektiem. Lai nepārsniegtu savas finansiālās iespējas un pamatīgi nepārtērētos, pirms ceļojuma vajadzētu izplānot ceļojuma budžetu. Pirmkārt, noskaidrojiet pēc iespējas vairāk informācijas par galamērķa valūtu un cenām. Apkopojiet visus potenciālos tēriņus: lidojums, naktsmītnes, maltīšu vietas, apskates un izklaides objekti, suvenīri u.c. Kad esat ieguvis aptuvenu priekšstatu par to, kādi un cik lieli izdevumi jūs sagaida, laba ideja ir noteikt ceļojuma dienas budžetu, tādējādi varēsiet vieglāk sekot līdzi tēriņiem.. Atcerieties vismaz 10% no budžeta ieplānot neplānotiem tēriņiem!
Lai neiztērētu visu budžetu jau ceļojuma pirmajās dienās, pirms ceļojuma vajadzētu izveidot uzkrājumu. Ir tikai saprotami, ka atvaļinājuma laikā var būt vēlme sevi palutināt.Šī iemesla dēļ, lai varētu maksimāli izbaudīt atvaļinājumu, vajadzētu iekrāt naudu, aptuveni gadu/pusgadu pirms ceļojuma regulāri atliekot nelielu naudas summu. Turklāt, izveidot nelielu uzkrājumu var arī no atvaļinājuma naudas, tādēļ ikvienam darbiniekam vajadzētu zināt, kāds ir atvaļinājuma naudas aprēķins.
Ceļojuma un arī ikdienas budžeta pārvaldībai varat izmantot dažādas aplikācijas un rīkus, kā piemēram ”You Need A Budget”, ”Fudget”, ”PocketGuard”.
Izvēlēties pareizos ceļojuma datumus
Jāņem vērā, ka ne vienmēr darbinieks var patstāvīgi izvēlēties, kad doties atvaļinājumā. Darba likuma regulējums nosaka, ka tiesības uz atvaļinājumu ir ikvienam darbiniekam, bet ikgadējo atvaļinājumu piešķir saskaņā ar darbinieka un darba devēja vienošanos vai atvaļinājumu grafiku. Darba devējam ir pienākums pēc iespējas ņemt vērā darbinieka vēlmes, tādēļ situācijās, kad darbinieks var brīvi izvēlēties savu atvaļinājumu citā laikā, ļoti svarīgi izvēlēties pareizos ceļojuma datumus No datumiem atkarīgs, cik izmaksās lidmašīnas vai cita transportlīdzekļa biļetes, laikapstākļi, apskates objektu un izklaides vietu pieejamība, cilvēku burzmas, pat cenas galamērķī, līdz ar to datumi tiešā veidā ietekmē to, cik izmaksās ceļojums.
Lai varētu izvēlēties pareizos ceļojuma datumus, noskaidrojiet galamērķa sezonalitāti. Ja vēlaties izbaudīt sezonas labumus, bet nepārmaksāt un izvairīties no cilvēku burzmām, laba doma ir doties ceļojumā mirkli pirms sezonas sākuma vai mirkli pēc sezonas beigām. Tāpat svarīgi, kad iegādājaties transportlīdzekļa biļetes un rezervējat naktsmītnes utt. Ja dodaties ceļojumā uz kādu no Eiropas valstīm, tad to vajadzētu darīt 3-7 mēnešus pirms ceļojuma, savukārt, ja dodaties celojumā uz trešajām valstīm, tad to vajadzētu darīt 4-10 mēnešus pirms ceļojuma.
Izdevīgi ir arī pēdējā brīža piedāvājumi, kas parādās pāris nedēļas vai pat dienas pirms izbraukšanas, bet tas nozīmē, ka Jums nepārtraukti jāseko līdzi piedāvājumiem un jābūt gatavam pavisam drīz doties ceļā. Turklāt, nereti tas ir arī riskanti, jo var būt, ka, piemēram, lidojuma biļetes ir salīdzinoši lētas, bet naktsmītnes tajā pašā laikā ir salīdzinoši ļoti dārgas.
Sagatavošanās ceļojumam
Ir daudz un dažādi sagatavošanās darbi, kas jāpaveic pirms ceļojuma sākuma. Vēl dažas lietas, ko nevajadzētu aizmirst:
- Ceļojumu apdrošināšanas polise. Diemžēl nekad nav iespējams paredzēt visu, turklāt medicīnas pakalpojumi ārvalstīs mēdz būt ļoti dārgi, tādēļ, neatkarīgi no tā, kāds ir izvēlētais galamērķis, ikvienam ceļotājam vajadzētu parūpēties par ceļojumu apdrošināšanas polisi, kas vajadzības gadījumā pasargās maciņu no medicīnas izdevumiem.
- Iebraukšanas noteikumi. Katrai valstij šie noteikumi var būt specifiski, tādēļ ieteicams izpētīt Ārlietu ministrijas mājaslapā pieejamo informāciju par nepieciešamajiem dokumentiem, vakcīnām, rīcību ārkārtas situācijās u.c.
- Drošība. Ārvalstīs ceļotāji ļoti bieži tiek apzagti, tādēļ vajadzētu parūpēties par personīgo mantu drošību – neglabāt tās viegli redzamās un pieejamās vietās, uzmanīt somas utt.
- Sagatavošanās klimatam. Galamērķī var būt krasi atšķirīgi laikapstākļi, tādēļ vajadzētu izpētīt, kāds laiks ir galamērķī, un sagatavot atbilstošu apģērbu un apavus. Jāņem vērā, ka laika prognoze ir ļoti mainīga, un vajadzētu sagatavoties dažādām situācijām, tomēr nepārspīlējiet ar pārlieku lielu bagāžu!
Vietējās kultūras un tradīcijas
Lai atvaļinājuma laikā nepiedzīvotu neveiklus un nepatīkamus brīžus, kā arī nezināšanas dēļ netiktu sodīts, vajadzētu rūpīgi izpētīt galamērķa vietējās kultūras un tradīcijas. Izpēte var būt ļoti vienkārša – noskaidrot, kādi ir iecienītākie ēdieni, vai un kāda dzeramnauda jāatstāj, kāda veida apģērbs tiek nēsāts ikdienā u.tml. Dodoties ceļojumā, ļoti svarīgi pievērst uzmanību tam, kāda reliģija tiek piekopta, jo no tā var būt atkarīgs, kā uzvesties un ģērbties konkrētās vietās. Cieniet vietējo kultūru – laba ideja ir apgūt dažus pamatvārdus, piemēram, kā sasveicināties un pateikt paldies.
Veselības un drošības pasākumi
Ir vairāki veidi, kā parūpēties par savu veselību un drošību ceļojuma laikā:
- Noskaidrojiet, kādi riski veselībai var draudēt izvēlētajā galamērķī un, ja nepieciešams, veiciet vakcināciju!
- Iegādājieties ceļojumu apdrošināšanu un izvērtējiet papildu segumu nepieciešamību!
- Nokārtojiet un ņemiet līdzi EVAK karti!
- Parūpējieties par savu personīgo aptieciņu un ņemiet to līdzi!
- Noskaidrojiet, kā rīkoties ārkārtas situācijās!
- Ieteicams reģistrēties Konsulārajā reģistrā, lai ministrija var ar Jums sazināties ārkārtas situācijās.
- Pieskatiet un glabājiet drošā vietā dokumentus, naudu, vērtslietas utt.!
Atvaļinājuma plānošana ir ļoti svarīgs solis, kas atvaļinājuma laikā palīdzēs izvairīties no pamatīgām galvassāpēm, nepatīkamiem pārsteigumiem un pārtērēšanās. Lai īstenotu sapni par ceļojumu, iespējams ir nepieciešams kredīts – šim un citiem mērķiem var noderēt patēriņa kredīts vai kredītlīnija no Latkredits.lv. Ceram, ka mūsu padomi palīdzēja saprast, kā plānot atvaļinājumu. Galvenais – izmantojiet sniegtās iespējas un baudiet!
Reklāma