Iršu pagasta Bulandu pilskalnā iekārtota atpūtas vieta ar soliņiem un informatīvo stendu. Tas ir biedrības “Irši iedvesmo” veikums, un šī projekta īstenošanu finansiāli atbalstījusi Aizkraukles novada pašvaldība.
Ceļš uz pilskalnu vietējiem labi zināms, jo pirms vairāk nekā 30 gadiem te bija uzbūvēta estrāde, notika atpūtas pasākumi, ballītes, svinēja Jāņus. Diemžēl cilvēku dabā nereti ir postīt un lauzt, un arī estrāde tika izpostīta. Par bijušo godību liecina vien divi mūra sienas fragmenti, kas saglabājušies no tiem laikiem. Kādu laiku pilskalns bija pamests un aizaudzis, taču pirms vairākiem gadiem aktīvie un čaklie Iršu iedzīvotāji atkal mēroja ceļu uz turieni, lai talkās sakoptu aizsargājamo kultūras pieminekli. Nu tas kļuvis par iecienītu pastaigu vietu, bet pilskalna pakājē esošajā Iršupītē uzpludinātā ūdenskrātuve ir iecienīta makšķernieku un atpūtnieku vieta.
Biedrības “Irši iedvesmo” valdes priekšsēdētāja Irita Riekstiņa pastāstīja, ka, satiekoties ikgadējā biedrības sapulcē, pārrunāts, kādi darbi Iršos būtu paveicami. “Jāsaka, ka ideju mums ir ļoti daudz un visas labas. Viena no aktuālākajām bija šīs vietas sakārtošana un popularizēšana. Atceros, ka manā bērnībā te notika dažādi pasākumi, taču nu palicis klusāk, tāpēc ceru, ka, pateicoties mūsu īstenotajam projektam, šī atkal kļūs par vietu mierīgai atpūtai,” saka Irita. Ja ir ideja, tad jāmeklē nauda tās īstenošanai, un šoreiz tas bija Aizkraukles novada pašvaldības atbalsts nevalstisko organizāciju projektiem. Biedrības pārstāves uzrakstīja projektu, iesniedza to pašvaldībā un guva atbalstu, saņemot 800 eiro ieceres īstenošanai. Tā kā šī vieta ir aizsargājams kultūras piemineklis, tad visas darbības tajā bija jāsaskaņo ar Valsts Kultūras mantojuma pārvaldi, kas arī izdarīts. Arī tur pausts gandarījums, ka nu Aizkraukles novadā un Iršu pagastā būs par vienu sakoptu un skaistu vietu vairāk, kuras pilnveidi nākotnē var attīstīt tālāk. Iršu pagasta pakalpojumu centra vadītāja un biedrības “Irši iedvesmo” dalībniece Lāsma Ruža-Riekstiņa saka, ka tāds arī ir plāns — katru gadu paveikt kaut ko jaunu, lai veidotos interesanta un pievilcīga vieta. Varētu izveidot pakāpienus, lai cilvēkiem vieglāk uzkāpt kalnā, noteikti nepieciešamas norādes uz šo objektu.
To, kādi izskatīties soli un informatīvais stends, nolēma izvēlēties pati Lāsma. Izskatījusi vairākus variantus no tiem, ko piedāvā dažādas firmas, bet tie lielākoties bijuši standarta koka parka soli. Taču iršēnieši gribēja ko interesantāku, līdz atrada uzņēmumu “Troll craft” Jēkabpilī, kur tā pārstāvji uzreiz uzķēra Lāsmas ideju — lai atpūtas vietas elementi būtu darināti no koka, pēc iespējas dabiskāki, pielāgoti videi un latviskā stilā. Lāsma atzīst, ka ieceri brīnišķīgi izdevies īstenot, koka solus rotā arī latvju rakstu zīmes. ◆
Uzziņa
◆ Lai gan Bulandu pilskalns nav iekļauts Aizkraukles novada tūrisma apskates objektu sarakstā, tā vēsture ir pietiekami interesanta. Teika pauž, ka kara laikos Ozolkalnā aprakuši naudas lādi, kuru zviedru karaspēks atkāpjoties izracis un aizvedis uz Koknesi. Rakuma vietā bijusi pamesta grāmata, kurā bijis apraksts, ka aizvestā nauda meklējama kalna rietumu pakājē. Izraktā naudas lāde esot uzlikta uz smagi apkaltiem dzelzs vāģiem un aizvesta ar diviem zirgiem. Kalna ziemeļu daļā atrastas kartupeļu bedres, un, tās rokot, esot atrasti veci sarūsējuši zobeni.
◆ Dažus simtus metru uz ziemeļiem no pilskalna pāri pļavai kādā uzkalniņā senāk atrastas dažādas rotaslietas. No tām dažas pakavveidīgas saktas pirms kara esot nosūtītas uz Rīgu.
◆ Noskenējot ar telefonu vai planšeti kvadrātkodu atpūtas vietas informatīvajā stendā, par šo objektu var izlasīt vairāk.
Reklāma