Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Atgriezušies, lai atvadītos

IESAKA AGITA GRĪNVALDE-IRUKA, laikraksta redaktore

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ar tādu saukli savu šīs vasaras koncerttūri pieteica leģendārā grupa “Zodiaks”. Pirmo reizi aprīlī izdzirdot tās reklāmu, jau nolēmu, ka vēlos šo koncertu apmeklēt. Izpētot koncertu grafiku, bija skaidrs, ka izvēlēsimies pasākumu augusta beigās Ikšķiles estrādē, jo mūsu ģimenē pasākumi augusta izskaņā šajā vietā jau kļuvuši par vairāku gadu tradīciju. Koncerts Ikšķilē bija arī pēdējais šīs tūres koncerts brīvā dabā, vēl divi šogad paredzēti telpās — septembrī Daugavpilī un oktobrī Rīgā.

Grupas pirmsākumos gan tā spēlēja tikai instrumentālo mūziku un tiem laikiem diezgan neierastu — sintētisku elektronisko mūziku, eksperimentējot ar kosmiskām skaņām. “Zodiaks” tiek dēvēts par padomju elektroniskās mūzikas aizsācējiem Latvijā. Tieši tāpēc koncerts sākās ar vairākām instrumentālām kompozīcijām.

Papildinot muzikālos priekšnesumus ar interesantu stāstījumu, grupas dibinātājs un komponists Jānis Lūsēns skatītājus izveda cauri grupas vēsturei.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Sākumā mūziķi iedvesmojušies no tādiem izpildītājiem kā J.M.Jarre, “Space” un “Kraftwerk”. Lūsēns atcerējās, ka grupas muzikālie eksperimenti ieguva klausītāju atbalstu un mīlestību ne tikai Padomju Savienībā, bet arī Japānā, Austrijā, Somijā un citās pasaules valstīs. “Zodiac” (tolaik grupas nosaukums beidzās ar burtu c, to latviskoja vēlāk, astoņdesmito gadu vidū) ieraksts “Disco Alliance” 1980. gadā kļuva par pirmo mūzikas albumu visā PSRS, kas ar savu mūsdienīgumu un trāpīgajām melodijām bija līdzvērtīgs Rietumu popmūzikas hitiem. Skaņuplate piedzīvoja rekordlielu tirāžu, jo tika pārdoti vairāk nekā 20 miljonu ieraksta kopiju.

Tikai vēlāk tai pievienojās Maija Lūsēna un Zigfrīds Muktupāvels, un sākās grupas dziesmotais laiks.

Kopš grupas dibināšanas pagājuši 45 gadi, bet es šo grupu tuvāk iepazinu aptuveni 13 gadu vecumā astoņdesmito gadu beigās, kad gaisā jau sāka virmot brīvības un neatkarības vēsma. Tās bija dziesmas “Taisnība”, “Tēvu zeme”, “Mirušais gadsimts”, “Bohēmieša dziesma”, “Daugava” un, protams, Maijas Lūsēnas “rozes tumšsarkanās”. Ne tikai man, bet arī visai Latvijas tautai grupa “Zodiaks” kļuva par vienu no Atmodas simboliem. Īpaši ar dziesmu “Taisnība”, kas koncertā izskanēja kā grupas himna. Sirdī dziļi iegūlusi arī “Tautas laiks”, kuru klausoties allaž izjūtu īpašu saviļņojumu. Arī tās izpildītājs Zigfrīds Muktupāvels atzīst, ka šī dziesma viņa dziedātāja karjerā ir viena no nozīmīgākajām. Koncertā Ikšķilē gan tā neizskanēja, taču Muktupāvela izpildījumā bija iespēja to kārtējo reizi baudīt nedēļu iepriekš Likteņdārza Saieta nama gada jubilejas koncertā, kur viņš uzstājās kopā ar Jāni Lūsēnu, bet tā jau bija pavisam cita muzikālā programma.

Savu aktīvo darbību grupa beidza deviņdesmitajos gados un tagad nolēma sanākt kopā, lai teiktu paldies saviem ilggadējiem faniem un oficiāli no viņiem atvadītos. Daļa grupas mūziķu gan turpināja savu muzikālo karjeru, piemēram, Jānis Lūsēns, Zigfrīds Muktupāvels, Aivars Gudrais. Ilgus gadus uz skatuves neredzējām Maiju Lūsēnu, bet šajā koncerttūrē viņa atkal bija kopā ar saviem kolēģiem. Atvadu tūrē kopā ar Jāni Lūsēnu, Zigfrīdu Muktupāvelu, Maiju Lūsēnu un Aivaru Gudro uz skatuves kāpa arī Kristens Kupčs (ģitāra), Jānis Lūsēns juniors (bass), Harijs Gūtmanis (sitaminstrumenti), Uģis Upenieks (perkusijas) un Sarma Liede, Austra Kozuliņa, Toms Kalderauskis (papildvokāls).

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.