Mājas kārtošana ne visiem asociējas ar pozitīvām emocijām, īpaši, ja nav īstas nojautas, kā to izdarīt vislabāk, lai kārtību ir viegli uzturēt. Varbūt ilgstoši neizmantotas lietas vienkārši izmest? Ko nozīmē kārtošana pa kategorijām? Kā radīt kārtību vannas istabā? Atbildes uz šiem un citiem jautājumiem sniedz kārtošanas konsultante Daira Bite. Viņa izveidojusi zīmolu “Daira sakārtot ies” un uzskata, ka sakārtota telpa noteikti rada arī sakārtotas domas, un otrādi, “jo vide, kādā cilvēks dzīvo, neapzināti parāda arī viņa iekšējo pasauli un sajūtas”.
INGRĪDA NEUSA-LUCA
“Kārtošana ir mana sirdslieta, un ikdienā es palīdzu ieviest viegli uzturamu un atjaunojamu kārtību cilvēku mājās un darba vietās. Es piedāvāju gan tiešsaistes, gan klātienes konsultācijas, kurās var apgūt teorētiskas zināšanas telpas sakārtošanā, un arī klātienē praktiski palīdzu to paveikt. Mans mērķis ir iemācīt cilvēkam ieviest tādu kārtību, kas ir viegli uzturama un ikdienā neaizņem daudz laika, vienlaikus uzsverot, ka kārtība nekad nav tikai par kārtību,” stāsta D. Bite.
Aizraujas piecus gadus
Daira ar lietu kārtošanas efektivitāti aizraujas piecus gadus, bet pavisam nopietni tam pievērsusies pēdējā pusgadā: “Esmu ietekmējusies no kārtošanas guru un raidījumu vadītājas japānietes Marijas Kondo, kuras grāmatas izdotas arī latviešu valodā. Esmu arī pabeigusi organizēšanas konsultantu kursus pie Danas Gulbes, zīmola “Dana ar kasti” autores. Jelgavā mēs esam trīs Danas kursu absolventes.”
Visbiežāk cilvēki D. Bitei lūdz palīdzību sakārtot virtuvi un bērnistabu. Daira kārtošanas sesijās ievēro noteikumu, ka nedrīkst kārtot lietas bez īpašnieka klātbūtnes. Vienmēr ir vajadzīga lietu saimnieka atļauja, vienīgais izņēmums ir mazi bērni, kuriem bieži efektīvāk ir, ja vecāki ievieš kārtības noteikumus, ko pēc tam viegli ievērot.
Lietu šķirošana pa kategorijām
Principā viss ģeniālais ir vienkāršs. Kārtošana ar Dairas palīdzību notiek, ievērojot, kā viņa pati to sauc, “maģiskā 3S” principus: ņemam lietas ārā pa kategorijām un saprotam, kas mums pieder, tad sašķirojam, atstājot tikai to, kas patīk, kalpo un ir vajadzīgs, un saliekam visu atpakaļ skaisti pa plauktiem un kastēm.
“Kārtošanai nav striktu standartu, jo vienmēr pastāv visdažādākās variācijas, kā to paveikt, piemēram, bikses iespējams salocīt 20 veidos. Tāpat kastes, kurās salikt lietas, ne vienmēr jāpērk veikalā, var pielāgot tos resursus, kas jau ir mājās. Galvenais ir atrast katrai lietai mājā savu vietu. Efektīvāks paņēmiens ir sadzīves lietas sakārtot pa kategorijām un sistematizēt jeb panākt, ka līdzīgais atrodas kopā vienā konkrētā mājas vietā. Tad arī kastes ar līdzīgajām lietām var viegli mainīt vietām un pārcelt, iespējams, uz ērtāko vietu. Kastes var arī marķēt, uzrakstot virsū, kas tajās ir. Kategoriju piemēri ir: rakstāmpiederumi, vasaras apavi, šūšanas lietas, žurnāli un avīzes, mīkstās rotaļlietas utt.,” skaidro D. Bite. Jo precīzāk lietas tiek sakārtotas pa kategorijām, jo vieglāk atgriezties pie kārtības jeb atgriezt lietas savā konkrētajā vietā.
Ja cilvēks ķeras klāt kārtošanai paša spēkiem, sākt vajadzētu ar vienu skapi vai vienu mantu kategoriju, nevis visu māju vienlaicīgi, jo tad ātri vien gribēsies visam atmest ar roku un iedvesma ātri var pazust.
Nevis izmest, bet dot otro dzīvi
Mēs kā patērētāju sabiedrība dzīves laikā pamazām “apaugam ar mantām”, jo no senākiem laikiem ir iesakņojies uzskats, ka mantas jāpataupa — varbūt kādreiz noderēs. Pastāv statistika, ka cilvēki regulāri izmanto tikai 20% lietu no visām, kas viņiem pieder.
“Ne velti, pārceļoties uz jaunu mājvietu, bieži vien iestājas šoks par to, cik mantu gadu gaitā esam uzkrājuši. Brīžiem mēs pat neapzināmies, cik daudz lietu var atrasties pavisam nelielā skapītī. Vai tiešām tās visas mums ir vajadzīgas? Tomēr nevajadzētu steigties it kā lieko vienkārši izmest, jo kādam citam tās var noderēt. Latvijā ir daudzi labdarības veikali un organizācijas, kur iespējams nodot kā drēbes, apavus, tā grāmatas, citas sadzīves lietas, lai tās sāktu jaunu dzīvi jau pie citiem saimniekiem. Kas vienam lieks, tas otram tieši laikā — tas vienmēr jāpatur prātā. Tomēr svarīgi uzsvērt, ka, ierodoties pie kāda mājās, es nekad neuzspiežu atbrīvoties no kaut kā, jo tam jābūt cilvēka paša lēmumam,” ir pārliecināta kārtošanas konsultante.
Īpašs stāsts ir par sentimentālām lietām, kuras, ja tās nav praktiskas, var salikt vienā kastē un periodiski pāršķirot, lai pārliecinātos, vai tās joprojām raisa pozitīvas emocijas un ir nepieciešams turpināt glabāt. Dairas praksē bijis gadījums, kad sieviete pēc kārtošanas konsultantes apmeklējuma un darbošanās kopā saņēmusies un sadedzinājusi savas ilgus gadus krātās dienasgrāmatas, tā izjūtot zināmu atvieglojumu un brīvību. Viņai svarīgs bija impulss, kas palīdzēja iekustināt procesu.
Vannasistabas kārtošanai
Vannasistabā Daira iesaka izmantot tos pašus jau minētos “maģiskā 3S” principus — saprast, sašķirot un sakārtot tā, lai katrai lietai ir sava vieta un tās ir grupētas pa kategorijām. Šie trīs soļi labi strādā kopā.
Ņemsim par piemēru tīrīšanas līdzekļu plauktu vannas istabā, kur plaukts ir tuvu grīdai, jo mājās nav mazu bērnu. Protams, ja mājās ir bērni, jāpārliecinās, ka šādiem plauktiem nav brīva piekļuve. D. Bite iesaka vispirms iztukšot plauktu. Izvērtēt, vai mēs visu arī izmantojam, vai viss ir vajadzīgs. Atstāt tikai to, kas ir nepieciešams, un tad sagrupēt pa kategorijām un ievietot kastēs. Daira aicina neaizmirst, ka kārtības ieviešanai nav jābūt lieliem tēriņiem.
Vannasistabā ir sava specifika, ko viņa iesaka ņemt vērā, ieviešot kārtību mazajā telpā, kurā bieži vien ir sajūta, ka nekam nav vietas.
Vannas istabā svarīgi ir domāt par materiāliem, ko izmantot mantu glabāšanai. Tā kā telpā ir paaugstināts mitrums, jāpārliecinās, lai mantu glabāšanas kastes un grozi ir mitrumizturīgi. Nevajag baidīties vannas istabā ienest dzīvību, proti, izvietot augus vai kādas citas skaistas lietiņas. Arī vannasistabai, tāpat kā visām citām telpām mājās, ir jārada prieks un patīkamas emocijas. Arī kārtošanas virsmērķis nav pati kārtība, bet tā labā miera sajūta, ko tas dod.
Veidot vizuālu efektu
Vannasistabā, līdzīgi kā jebkurā citā telpā, jādomā, kā praktiskumu savienot arī ar vizuāli skaistu efektu. Ja šeit glabājat mazgāšanas slotas un birstes, tās ļoti efektīgi var pakarināt pie sienas. Sausos rezerves dvieļus arī var glabāt gan sarullētus, gan salocītus.
Dvieļus, kas ikdienā tiek izmantoti, protams, svarīgi nelocīt, kamēr tie nav izžuvuši. Ja vannas istabā ir dvieļu žāvētājs, tad izmantojam to. Ja tāda nav, varam dvieļus karināt uz āķīšiem vai sienas pakaramajiem, atgādina D. Bite.
Reklāma