Koka māju vēsture ir ļoti sena. Pat aizvēsturiskos laikos koku zarus izmantoja patversmju celtniecībai. Cilvēki labi apzinājās koka izturību un tā lietderību, kalpojot par būvmateriālu. Pirmās koka mājas bija primitīvas – parasti celtas no zariem un pārklātas ar māliem, lai nosegtu caurumus, lai pasargātu no vēja un lietus. Pieaugot lauksaimniecībai un mazkustīga dzīvesveida popularitātei, cilvēki sāka uzlabot dzīvesvietas. Laika gaitā parādījās dažāda veida mājas, tomēr koka mājas saglabāja savu popularitāti, jo zāģmateriāli bija vispieejamākais un videi visdraudzīgākais materiāls.
Daudzas pasaules pagānu reliģijas bija orientētas uz dabu. Kopumā senatnē cilvēki bija daudz vairāk atkarīgi no dabas. Tā bija pārtikas avots, dzīves vieta, tāpēc zaļums tika uzskatīts par svētu un tā iznīcināšana tika nosodīta. Turklāt dažādas kultūras tic spējai iemiesoties, kas arī bieži tiek saistīts ar dabisko vidi, piemēram, pastāv uzskats, ka cilvēks var atdzimt kā koks. Pagāniskās kultūras aizsargāja mežus, bet vēlākos laikos, kad kristietība Eiropā aizstāja vecās reliģijas, liela daļa iedzīvotāju, pat karaliskie, sāka dzīvot koka mājās.
Koka māja – siltuma avots
Siltums – galvenais kritērijs māju celtniecībā. Galu galā visi vēlas dzīvot ērti. Cilvēki jau sen saprata, ka koka mājas, salīdzinājumā ar ķieģeļu un akmens mājām, vislabāk saglabā siltumu. Tas nozīmē, ka tas ļauj ietaupīt un samazināt apkures izdevumus.
Svarīgi zināt, ka koksne ne tikai labi saglabā siltumu, bet arī mēdz uzkrāt mitrumu. Šis īpašums nav pozitīvs, tāpēc ir svarīgi izvēlēties pareizo koka veidu. Meistara Mājas sniedz iespēju iegūt ne tikai mājas dizainu, bet arī kvalitatīvu koku, kas ar pastāvīgu kopšanu nodrošinās siltas un sausas dzīvojamās telpas.
Papildus priekšrocības – izturība un ekoloģija
Kokam ir unikāla kvalitāte – ilgmūžība. Pareizi kopjot, tas var kalpot vairāk nekā pusgadsimtu. Turklāt koksni ir viegli atjaunot: atkārtoti nokrāsot vai pārklāt ar laku. Līdz ar to nav jābūt lielām zināšanām, lai uzturētu māju – to var veikt pats (-i) saviem spēkiem.
Klimata pārmaiņu laikā ikvienam zemes iedzīvotājam ir jāpieliek pūles, lai saglabātu dabu. To var izdarīt, izvēloties videi draudzīgus materiālus, piemēram, plastmasa ir kaitīga ne tikai mums, bet arī dzīvniekiem, un lai tā izšķīstu dabiskā vidē, var paiet pat piecsimt gadi. Koksne ir daudz ekoloģiskāka izvēle, jo zāģmateriāli ir dabisks materiāls, tāpēc nekaitīgs videi un sadaloties kļūst par labvēlīgu organisko vielu, ko vēlāk sadala sadalītāji.
Lielisks šī procesa piemērs ir meži un to nemitīgā atjaunošanās. Nokritušie koki sāk pūt. Pieminēšanas vērti ir sadalītāji, kuriem šajā procesā ir svarīga loma – tie atgriež augsnē barības vielas. Tādā veidā cikls sākas no jauna un nekad nebeidzas. Tāpēc koka mājas ir videi draudzīgas, jo ir izgatavotas no nemākslīgiem materiāliem, kas ir daļa no dabas. Visa cilvēka radītais piesārņojums vienā vai otrā veidā pārtrauc dabisko ciklu, tāpēc tas ir jāņem vērā.
Plašas dizaina iespējas
Ikviens vēlas dzīvot ne tikai labi uzceltā, bet arī mājīgā mājā. Mājīgumu var panākt ar dažādiem dizaina smalkumiem, un koka māja paver ļoti daudz iespēju jūsu radošo ideju īstenošanai.
Koka mājas izceļas ar savu dabiskumu. Parasti to iekšpuse ir atstāta ar atsegtu koka kārtu bez tapetēm un apmetuma. Interjeru izdaiļo sienu pārklājums iekšpusē.
Koksne ir lieliski piemērota pagātnes iedvesmotam antīkajam stilam, bet izskatās ārkārtīgi grezni. Mēbelēm parasti izmanto tīkoku, jo tam ir sarkanīga nokrāsa. Tas ir veidots netradicionālās formās un ar dažādām izliektām detaļām. Šis stils jums ies pie sirds, ja jums patīk augi, jo antīkais interjers izceļas ar telpaugu pārpilnību. Svarīgi pieminēt, ka antīkā dizaina galvenais akcents ir koks, līdz ar to šis stils vislabāk ir piemērots koka mājām.
Vēl viens interjera stils, kas piemērots koka telpām, ir retro. Tas izceļas ar tumšiem koka toņiem, kā arī mērenību. Māja būtu plaša, bez nevajadzīgām mantām, bet, ja tā tiek veidota pareizi, jūsu mājvieta izskatīsies skaista un grezna.
Ja jums patīk eksotika, lielisks variants ir japāņu stils, jo lielākā daļa šī stila elementu lieliski sader ar koka akcentiem. Lielākā daļa priekšmetu ir izgatavoti no dabīgiem materiāliem, tāpēc jūs jutīsieties kā dabas ieskauts.
Ja jums šķiet pieņemamākas vecmodīgas dizaina iespējas, jums ir piemērots lauku stils. Tas ir interjers, ko caurstrāvo senatnes un dabas enerģija, tas visaugstāk vērtē ikdienas vidi, bet tajā pašā laikā ir ļoti mājīgs. Šis stils ir piemērots tiem, kas sapņo dzīvot pasakā, kur var uziet nomaļu meža namiņu. Tajā būtu brīnišķīgi pavadīt aukstos ziemas vakarus, saritinājušies pie gruzdoša kamīna ar karstu tēju un grāmatu.
Ir vērts apspriest arī piedāvājumus āram. Koka mājas ārpusei nav jāiegulda daudz līdzekļu, jo koks pats par sevi ir rota. Izskats var palikt dabisks, ja to pastāvīgi kopj. Mājai piestāvēs visas konstrukcijas no dabīgiem materiāliem: akmensdārzs, dārza mēbeles. Jāpievērš uzmanība zaļumam, jo tas atdzīvinās apkārtni. Šādu dzīvesvietu patiesi atdzīvina ir žogs, kam arī ir jābūt no koka. Kā viens no jaunākajiem dizaina ideju variantiem ir ziedu žogs. Tas ir nepārspējams ārējais dekors, kuram visbiežāk tiek izmantotas rozes. Izmantojot savas labākās inovatīvās idejas, varat izveidot arkas, ratiņus vai citas formas. Protams, jāņem vērā arī ainava.
Lieliska skaņas izolācija un labi eksporta apstākļi
Koka mājas, atšķirībā no betona, izceļas ar skaņas izolāciju. Tas sniedz klusāku vidi. Pat ja jūs dzīvojat pilsētā, jūsu mājās būs klusums.
Koksne kā materiāls ir diezgan viegls, tāpēc ērti transportējams, piemēram, dārza šķūni var izgatavot citur un vēlāk pārvietot, un uzstādīt citā vietā. Tas ir daudz ērtāks variants, jo nav jāpārvieto instrumentus uz darba vietu vai jāmeklē elektrības avotus.
Ekonomisks variants
Uzcelt un uzturēt koka māju ir daudz lētāk nekā betona. Atstājot interjeru dabisku, var ietaupīt daudz naudas, ko var izmantot krāsu, laku vai citu apdares līdzekļu izgatavošanai.
Vai jums ir sapnis par nelielu māju? Tad koka mājas ir tieši jums, jo tās ir pazīstamas ar savu funkcionalitāti. Jūs varat atrast sev vispiemērotāko mājas projektu. Pati celtniecība, salīdzinot ar betona ēkām, neaizņem daudz laika. Koka māju apkure ir arī lētāka nekā parastajām betona ēkām, jo, kā minēts iepriekš, koksnei ir tendence saglabāt siltumu un tai ir lieliskas izolācijas īpašības.
Vēsākas vasaras nekā betona ēkā
Koks tomēr ir dabisks materiāls, tāpēc šādā telpā tiek uzturēta izteikta temperatūra, savukārt neremontētām betona mājām ir tendence uzkarst. Vasarā to izjūt daudzi dzīvokļu iedzīvotāji. Mājas vissvarīgākais kritērijs – laba izolācija. Tas neļauj siltumam izplūst ziemā un neļauj siltumam iekļūt vasarā. Kā jau minēts, koka mājai ir lieliskas izolācijas īpašības, tāpēc tajā vienmēr ir jauki un mājīgi. Laikapstākļi jums nesagādās jums nekādas neērtības.
Koki mitoloģijā
Iespējams, visslavenākais, daudzu tautu populārākais mitoloģiskais motīvs bija pasaules koks. Šis jēdziens ir vēl viena pasaules koncepcijas versija, kurā īpaša vieta atvēlēta kokam. Tas tiek uztverts kā daudzu lietu kopums, tomēr vienlaikus kā kosmosa un zemes atdalīšana. Tās augšējais slānis, parasti zari, atbilst pagāniem, vidusdaļa (stumbrs) simbolizē zemes pasauli, un saknes pārstāv pazemes pasauli. Katrai tautai bija dažādi pasaules koka attēli, piemēram, skandināvu kultūrā šo mitoloģisko simbolu sauca “Yggdrasill” un tas tika attēlots kā milzīgs osis, kas savieno deviņas pasaules. Katrs zars veda uz citu slāni, kur atradās avots.
Mūsdienās budisms ir dabai visdraudzīgākā reliģija. Tā tic reinkarnācijai un tam, ka katrs nomirušais atdzimst kā cits objekts. Karma nosaka, kas ir cilvēka labie un sliktie darbi. Budisti nepielūdz nevienu cilvēku. Viņiem nav cita dieva, viņi godā visu, kas viņiem ir apkārt. Šīs reliģijas sekotāji lielu nozīmi piešķir dabas lološanai. Tiek uzskatīts, ka koki ir īpaši, piemēram, Bodhi koks ir slavens centrs svētceļotājiem.
Svarīgi pieminēt arī citas pasaules reliģijas, kas kokus uzskata par svētiem. Viens no tiem ir Japānā populārākais sintoisms. Tā ir pagānu reliģija, kuras galvenais pielūgsmes objekts ir daba, tāpēc nav pārsteigums, ka zaļumam ir nozīmīga vieta japāņu kultūrā. Vērts ir pieminēt Sakuru, patieso Japānas lepnumu Sakur. Šis koks ir vissvarīgākais kultūras simbols, kas atgādina cilvēkiem par laicīgumu, pārejošu skaistumu, kas ilgst ne ilgāk kā Sakuras ziedēšana.
Liela uzmanība dabai tika pievērsta grieķu mitoloģijā. Runājot tieši par kokiem, jāpiemin driādes (meža nimfas). Pastāvēja uzskats, ka tās bija saistītas ar kokiem, tāpēc meži bija īpaši aizsargāti.
Daži padomi koka kopšanai
Koku ir pastāvīga jākopj, lai tas saglabātu sākotnējo formu. Ir lielāka varbūtība, ka atklāta koksne uzkrās mitrumu, izraisot pūšanu. Saules starojums var izraisīt arī negatīvas sekas, un koksne var zaudēt savu sākotnējo izskatu. Tāpēc ir svarīgi to aizsargāt. Krāsa, impregnēšanas līdzekļi vai citi līdzekļi ir lieliski piemēroti šim nolūkam.
Lielākie koka ienaidnieki ir termīti. Tie ir kukaiņi, kas barojas ar mirušiem zaļumiem vai kokiem. Ja koksne jau ir apsēduši termīti, kas nereti mēdz būt vecās ēkās, vispirms tos jāiznīdē un tikai tad jāķeras pie koka renovācijas. Vislabāk ir pastāvīgi pārbaudīt savu māju: sienas vai citas koka vietas, vai tās nav bojātas, un nekavējoties rīkoties, kad ir vismazākās izmaiņas. Koku var atbrīvot no termītiem tikai ar īpašu aprīkojumu, tāpēc vislabāk ir ja šo uzdevumu veic profesionālis (-e). Tāpēc ir svarīgi regulāri atjaunot māju – atkārtoti krāsot vai impregnēt. To vēlams darīt ik pēc pieciem gadiem.
Vēl viens svarīgs punkts ir koka kustība – tas ir neizbēgams process, tāpēc pirms mājas būvniecības ir svarīgi izvēlēties mitrumizturīgu, labi apstrādātu, kvalitatīvu koku un atstāt brīvā dabā mājas neaizsargātākās vietas, t.i., logus un durvis. Ārējo apdari ir jāgruntē. Tas pasargā no saules ultravioletajiem stariem. Tikpat svarīgs ir interjers, pat ja tas ir pakļauts mazāk bojājošiem apstākļiem. Tas ir pastāvīgi jāapkopj, konkrētāk sakot, var būt atkal jākrāso vai jāveic cita veida remonts.
Reklāma