Laulību gredzeni ir viens no svarīgākajiem simboliem laulības ceremonijā, un tie ir bez šaubām ir nozīmīgs elements daudzās kultūrās visā pasaulē. Lai gan mūsu modernajā pasaulē ir daudz dažādu veidu, kā laulības ceremonijas notiek, laulību gredzeni joprojām paliek par būtisku sastāvdaļu vairumā no tām. Laiki mainās, gredzenu stili mainās, bet to vieta kā mūžīgajam laulības simbolam paliek nemainīga.
Gredzenu nēsāšana Eiropas kultūrās
Sāksim ar Eiropas tradīcijām. Vairumā Eiropas valstu, arī Amerikā, laulības gredzens tiek nēsāts uz kreisās rokas, kur to uzliek kāzu ceremonijā, kad pāris apmainās ar solījumiem. Tas ir saistīts ar seno ticējumu, ka sirds atrodas kreisajā pusē. Šīs tradīcijas saknes var meklēt viduslaikos, kad laulības gredzeni tika nēsāti uz otrā pirksta, jo ticēja, ka uz šī pirksta ir asinsvadi, kas iet tieši līdz sirdij. Latvijā un citās valstīs kā, Ungārija, Grieķija, Bulgārija, Austrija, Polija, Spānija, Dānija, Kuba, Norvēģija, Peru, Kolumbija, Jordānija un Venecuēla, gredzenu biežāk liek uz labās rokas.
Ja vēlies uzzināt vairāk par gredzenu nēsāšanu lasi te – https://gredzentins.lv/lv/blog/post/gredzenu-nesasanas-nozimes-sievietem-un-viriesiem.
Āzijā un Āfrikā ir atšķirīgas tradīcijas
Ir arī dažas tradīcijas, kas saistītas ar laulību gredzeniem, kas atšķiras no Eiropas un Austrumeiropas. Piemēram, Āzijā un Āfrikā dažreiz tiek izmantoti laulību gredzeni, kas ir izgatavoti no citiem materiāliem, nevis no ierastā dārgmetāla, kā zelts. Āzijas un Austrālijas aborigēnu kultūrās laulību gredzeni ir izgatavoti no kauliem vai pat no dzīvnieku zobiem. Ir arī tradīcijas, kas saistītas ar laulību gredzeniem, kas ir mazāk pazīstamas pasaulē. Piemēram, kādās Āfrikas kultūrās sievietes nēsā gredzenus uz savām kājām, nevis uz rokām, lai parādītu savu statusu un padarītu sevi pievilcīgākas vīriešiem.
Saderināšanas gredzenu nēsāšana
Saderināšanās gredzeni parasti tiek nēsāti tā pat kā laulību gredzeni, un tie ir simbols, kas atspoguļo partnerības vai saderības sajūtu. Vairumā kultūru saderināšanās gredzeni ir līdzīgi laulību gredzeniem, bet tie var būt arī mazāki un vienkāršāki. Kāzu dienā saderināšanās gredzenu pārliek uz otras rokas, lai tas nenovērstu uzmanību no laulību gredzena, bet pēc kāzām, tos var nēsāt uz vienas rokas, viena pirksta.
Reklāma