Aizkraukles novada vidusskolas 6.c klases skolēni kopā ar audzinātāju Daci Bebrišu, viņas ģimeni un skolēnu vecākiem realizējuši sen lolotu sapni – Draudzības krastmalas korpusa mazo zaļo pagalmiņu pārvērtuši Zaļajā klasē. Tajā izvietota viesnīca kukaiņiem, ierīkota baskāju taku. Uz bļuķīša nu varēs spēlēt “Desas”, kurstiņu un nullīšu vietā izmantojot krāsotus akmeņus. Zālē un uz bluķīšiem satupuši arī zāles vīriņi.
“Zaļā klase ir iespēja produktīvi un interesanti aizvadīt āra nodarbības tepat, mūsu skolas pagalmā. Siltam laikam iestājoties, skolēniem būs iespēja iziet vairākas dabai draudzīgas stacijas – sajūtu taku, aplūkot, kādi kukainīši iemājojuši “Kukaiņu viesnīcā”, uzspēlēt “Desas” un pētīt, kā aug zāļu vīriņu mati,” stāsta klases audzinātāja.
“Mums ļoti patīk dažādi projekti. Radās iespēja skolā paveikt labu darbu – nolēmām, ka dosim zaļo gaismu Zaļajai klasei,” ar sajūsmu stāsta skolēni.
“Bez vecāku aktīvas līdzdalības šo ideju nebūtu realizējuši,” piebilst skolotāja. “Tikai pateicoties komandas spēkam tas bija iespējams. Dažas idejas, kā darbu paveikt labāk, radās tieši darbošabās procesā, tūlīt kāds no vecākiem piedāvājās sagādāt nepieciešamo, un viss raiti ritēja uz priekšu. Neizsakāms paldies manu skolēnu vecākiem! Uzskatu, ka ir būtiski, lai skolas dzīvē iesaistās arī vecāki – tas rada lielisku saikni un ir sadarbību veicinošs faktors,” saka Dace.
Skolēni stāsta, kāds bija projekta tapšanas process. Viņi skicēja, plānoja, kādi materiāli nepieciešami, kurš ko sagādās. Lai paveiktu darbu, tam tika veltīta brīvdiena. Tika atvesti skolēnu sarūpētie materiāli, zāģēts, iededzināts kokā, kā arī rakta velēna, citiem vārdiem – tika realizēts dzīvē tas, kas bija plānots skolas solā uz papīra.
“Ņemot vērā, ka Aizkraukles novada vidusskola ir Ekoskola jau kopš 2011. gada, šis sākumskolai ir vērtīgs papildinājums,” saka Dace.
Jekaterīna Blaua, Ekoskolas koordinatore ir ļoti priecīga par paveikto darbu. Viņa uzsver, ka Ekoskolai ir svarīgi rūpēties par bioloģisko daudzveidību skolas pagalmā. Kukaiņu māja, jeb kā paši skolēni to dēvē “Kukaiņu viesnīca”, ir lielisks vides objekts, kas palīdz dažādas kukaiņu sugas, tai skaitā apputeksnētājus, piesaistīt pagalmam. Bez visiem zināmām bitēm šo darbu veic arī kamenes un dažādu sugu vientuļās bites. Kukaiņu mājai skolas pagalmā būs vairākas funkcijas. Galvenā – bioloģiskās daudzveidības veicināšana. Izglītošanas funkcija – labs piemērs skolas apmeklētājiem, kuri tikai domā par šādu mājiņu izvietošanu dārzā. Ļoti pamācoši tas ir pašiem skolēniem, ļoti iespējams, arī viņu ģimenēm un draugiem, un viņu bērniem. Tagad sāksies skolotāju radošu domu lidojums, jo var veidot ļoti dažādas stundas, lai skolēni izprastu bioloģiskās daudzveidības nozīmi. Ekopadome katru gadu, veicot skolas vides novērtējumu septembrī, nosaka arī kukaiņu skaitu un sugas, ko var ieraudzīt piecu minūšu laikā pagalmā. Cerams, ka salīdzinoši ar iepriekšējiem gadiem, būs redzama pozitīvā tendence.
Savukārt baskāju taka ir sajūtām bagāts piedzīvojums. Pēdiņām ir iespēja sajust oļus, lielākus un mazākus, smiltiņas, raupjas priežu stumbra mizas, čiekurus, keramzītu, smalkas koksnes skaidiņas, bērza malkas pagalītes, kastaņus. Kā zināms, staigājot basām kājām pa dažādām dabiskām virsmām, cilvēki norūdās, stiprina organisma aizsargspējas, liek asinīm riņķot straujāk, kas tīk arī sirdij, atslābinās un nomierinās, maigi aktivizē nervu galiņus, kas pozitīvi ietekmē visu organismu, kā arī uzņem zemes enerģiju un atdod lieko.
Klases audzinātāja saka lielu “paldies” skolas saimniekam Mārim Kravalim par palīdzību, dizaina un tehnoloģiju skolotājam Normundam Mednim, kurš sazāģēja “Kukaiņu mājas” dēlīšus pēc vajadzīgajiem izmēriem un sanagloja tos kopā.
Skolai nu ir paliekoša vērtība – savs “zaļais” pagalms, kur bērni gūs daudz patīkamu emociju, kā arī papildinās zināšanas dabas zinībās un arī citos mācību priekšmetos.
Skolas vadība izsaka lielu paldies 6.c klases skolēnu vecākiem par sadarbību ar skolotāju un saviem bērniem, izveidojot lietderīgu un interesantu darbu.
Reklāma