Nobeigumam tuvojas gatavošanās Vispārējiem latviešu Dziesmu un Deju svētkiem, kas šovasar galvaspilsētā pulcēs desmitiem tūkstošu dalībnieku. Ir zināms provizoriskais dalībnieku skaits un izmaksas, kuras vienādi segs kā valsts, tā pašvaldība.
Pašvaldība segs pusi izmaksu
Gatavošanās cikls Dziesmu un deju svētkiem ilgst piecus gadus, vissaspringtākais ir tieši pēdējais pusgads. Aizkraukles novada Kultūras pārvalde ir svētku koordinatore, kam jāveic kolektīvu apkopošana, budžeta rēķināšana un jāizplata Latvijas Nacionālā kultūras centra (LNKC), ar kuru novada dome noslēdza sadarbības līgumu par novada amatiermākslas kolektīvu dalību Vispārējo latviešu XXVII Dziesmu un XVII Deju svētku norisē 2023. gadā, informācija.
Pagājušā gada skates kalpo par pamatu dalībnieku sarakstu veidošanai. Šī gada skates dejotājiem un koristiem vēl būs, un to rezultāti garantēs piedalīšanos svētkos, taču organizētāji rēķinās un cer, ka lielas izmaiņas dalībnieku skaitā tās nenesīs.
Pusi izmaksu, kas saistītas ar svētku dalībnieku izmitināšanu, transporta pakalpojumiem, ēdināšanu un citām pozīcijām, segs no valsts dotācijas, otru — pašvaldība. Šobrīd aprēķini rāda, ka Aizkraukles novadā kopējās svētku izmaksas sasniegs aptuveni 200 000 eiro. Šobrīd pašvaldības finansējuma apjoms plānots 91 000 eiro apmērā, svētkiem tuvojoties, izmaksas precizēs.
Izmaksas var palielināties
Brokastis un vakariņas kolektīvu mītnesvietās nodrošinās pašvaldība, finansēšanas līgumi būs slēgti ar LNKC. Kultūras centrs organizēs pusdienu norises vietās, kam tiks sludināts vienots iepirkums. Šobrīd ēdināšanas potenciālās izmaksas ir 10,80 eiro bez PVN dienā vienai personai: brokastis — 2,80 eiro, pusdienas — 4,20 eiro, vakariņas/launags — 3,80 eiro. Jāņem vērā, ka līdz vasarai izmaksas var pieaugt.
Aprēķināts, ka viena svētku dalībnieka izmitināšana dienā izmaksās 7 eiro — to segs no valsts budžeta. “Dalībniekiem un kolektīvu vadītājiem šīs pozīcijas segs valsts, savukārt mūsu novada darba grupai — koordinatoriem, mediķiem, apsargiem — ēdināšanu un dzīvošanu apmaksās pašvaldība,” skaidro Anta Teivāne, Aizkraukles novada Kultūras pārvaldes vadītāja.
Pašvaldība organizēs dalībnieku nokļūšanu uz svētkiem un atpakaļ. Šobrīd tiek risināts dalībnieku pārvietošanās jautājums ikdienā. Viens no reālākajiem variantiem, ka Rīgas dome nodrošinās bezmaksas sabiedrisko transportu.
Aizkraukles novada amatiermākslas kolektīviem dzīvošanai svētku laikam rezervētas divas skolas — Rīgas Valsts klasiskā ģimnāzija Purvciemā, kas ir tuvu Daugavas stadionam, un Rīgas 1. medicīnas koledžas dienesta viesnīca centra rajonā, kas ir tuvu tramvaja līnijai, ar kuru koristiem būs ērti nokļūt Mežaparkā.
Identifikācija arī telefona lietotnē
Šobrīd aktuālākais darbs ir dalībnieku sarakstu veidošana. Februārī tos ievadīs interaktīvajā vietnē, un programma pati aprēķinās naudas summu vienam svētku dalībniekam. Līdz ar to automātiski būs redzams, ja dalībnieks ir vairākos kolektīvos, šādā gadījumā tiks noteikts viens primārais, pēc kura aprēķinās uzturēšanās dienu un ēdienreižu skaitu. Pēc ievadītajiem datiem tiks aprēķināta arī valsts dotāciju summa un slēgti finansējuma līgumi ar ēdinātājiem, izmitināšanas iestādēm un citiem pakalpojumu sniedzējiem Šogad izveidota jauna, modernāka dalībnieku reģistrācija — tāpat kā iepriekšējos gados, visiem svētku dalībniekiem būs personalizētas svētku plastikāta kartes ar unikālo kodu, autentifikācija būs arī mobila telefona aplikācijā. Tā kalpos ne tikai kā svētku dalībnieka statusa apliecinājums, bet arī kā vietne, kurā saņemt aktuālos ziņojumus, piemēram, par izmaiņām mēģinājuma laikos. ◆
Fakts
Apkopotie dati liecina, ka šovasar no Aizkraukles novada Dziesmu un deju svētkus varētu kuplināt 48 kolektīvi, kas ir aptuveni 800 dalībnieku.
Reklāma