Šogad ugunsdzēsēji glābēji Zemgalē — Jelgavā un Tukumā — jau dzēsa divus ugunsgrēkus, kuru iespējamais izcelšanās iemesls ir saistīts ar neuzmanīgu sveču lietošanu.
Aizvadītajā gadā, visticamāk, piecos gadījumos svecīte izraisīja ugunsgrēku, no kuriem vienā gadījumā dega adventes vainags. 2019. gadā reģistrēti divi šādi ugunsgrēki, bet vēl gadu iepriekš — četri, no kuriem divos gadījumos aizdegās Ziemassvētku eglīte.
Šogad Aizkraukles pusē nav dzēsti ugunsgrēki, kuru iespējamais iemesls saistīts ar neuzmanīgu sveču lietošanu, bet aizvadītajā gadā tāds, visticamāk, bija viens ugunsgrēks. Arī 2019. gadā, visticamāk, ka Aizkraukles pusē nebija šādu ugunsgrēku.
“Vēlos paslavēt Aizkraukles puses iedzīvotājus, jo pēdējos trijos gados ugunsdzēsēji glābēji tikai vienu reizi steigušies dzēst ugunsgrēku, kurš, visticamāk, izcēlās, jo iedegta svecīte tika atstāta bez uzmanības. Ceru, ka šī gada pozitīvo statistiku turpināsim arī šajā adventes laikā. Aicinu atcerēties, ka iedegta svecīte ir jāpieskata, jānopūš, izejot no telpas, ejot gulēt vai atstājot mājokli. Līdzās tam jāparūpējas, lai svece tiek novietota stabilā svečturī, bērniem un mājdzīvniekiem nepieejamā vietā un tālāk no aizkariem un citiem degtspējīgiem priekšmetiem. Ja tomēr notiek nelaime, par ugunsgrēka izcelšanos savlaicīgi brīdinās mājoklī uzstādīts dūmu detektors, bet aizdegšanās sākumposmā liesmas viegli varēs nodzēst ar ugunsdzēsības pārklāju. Tikai jāatceras, ka vispirms ir jāparūpējas, lai visi mājinieki atstāj telpas, jāpiezvana uz 112 un tad, izvērtējot situāciju, var sākt dzēšanu ar pārklāja palīdzību,” atgādina Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Zemgales reģiona brigādes Aizkraukles daļas komandieris Guntars Laukazīle.
Visā Latvijā pērn ugunsdzēsēji glābēji dzēsa 20 ugunsgrēkus, kuri, visticamāk, izcēlās adventes vainagā vai Ziemassvētku eglītē ievietotas degošas sveces dēļ, vai no bez uzraudzības atstātām degošām svecēm. Šogad līdz 20. novembrim reģistrēti jau 19 šādi ugunsgrēki. Ik gadu šādos ugunsgrēkos cieš cilvēki — šogad cieta trīs cilvēki un trīs cilvēki tika izglābti, bet 2020. gadā cieta pieci cilvēki, bet viens gāja bojā.
VUGD novēl drošu, mierīgu un saticīgu adventes laiku!
Ja notikusi nelaime un vajadzīga operatīvo dienestu palīdzība, nekavējoties zvaniet 112!
Lai nenotiktu ugunsnelaime jāievēro:
◆ adventes vainagi un dekori lielākoties tiek gatavoti no degtspējīgiem materiāliem, tādēļ ir rūpīgi jāpārdomā sveču izvietojums, lai to liesmas būtu drošā attālumā no vainaga un dekorācijām. Tajā jāievieto stabili un nedegoši sveču turētāji un tikai uz tiem var likt sveces. Vainags vai dekors jānovieto uz stabilas un nedegošas virsmas;
◆ degošas sveces jānovieto drošā attālumā no aizkariem, mēbelēm vai citiem degtspējīgiem priekšmetiem;
◆ jārūpējas, lai pie aizdedzinātām svecēm nevarētu piekļūt mazi bērni un mājdzīvnieki;
◆ VUGD aicina atcerēties, ka sveces un vainagus nevajag novietot uz televizoriem, radiatoriem, iekurtām krāsnīm vai kamīniem.
Viktorija Gribuste, VUGD Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas vecākā inspektore
Reklāma