Banānu, apelsīnu, kafijas, piparmētru, tabakas un daudzu citu aromātu mākoni piespiedu kārtā manas nāsis baudīja vairākas stundas, jo uz moderno sērgu — e-cigaretēm, pie kurām pieskaita “Salt”, — ierobežojumi neattiecas.
Pirms nedēļas ar draudzenēm apmeklējām koncertu Lietuvas galvaspilsētā Viļņā. Kulturāli cilvēki, patīkama atmosfēra — viss lieliski! Tuvojoties pasākuma kulminācijai, ieplūdām pūlī netālu no lielās skatuves. Ik pa brīdim gaisā novirmoja kāds spēcīgs aromāts. Iestājoties tumsai, aromātiskie dūmu mākoņi jau plūda no visām pusēm. Tie bija spēcīgi un viens ar otru nesaskanēja. Galva kļuva dulla, radās slikta pašsajūta, un tas viss no spēcīgajām smakām. Stadionā bija tūkstošiem cilvēku, paraugoties apkārt, šķita, ka “Salt” lieto katrs septītais.
Atkarības ir katra personīgā problēma, bet šajā gadījumā procesā netieši tika ievilkti visi apkārtesošie. Mans novērojums — smēķējot parastās cigaretes, to lietotāji tomēr kaut cik respektē apkārt esošos un dūmu velk maliņā. Tāpat saglabājas strikti nosacījumi tabakas izstrādājumu smēķēšanai restorānu terasēs un citās publiskajās vietās. Savukārt modernajām smēķēšanas ierīcēm daudzviet vārti vaļā! Pirms koncerta baudījām maltīti vecpilsētā, restorāna āra terasē. Kamēr aromātiskos dūmus drīkstēja baudīt turpat pie galdiņa, tradicionālajiem smēķētājiem nācās paiet 10 metru tālāk.
Tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites likuma 10. pants nosaka — smēķēšanas ierobežojumi uzskaita vietas, kur smēķēt aizliegts — visiem noteikumi vienādi. Dzīvē neskaitāmas reizes nācies pārliecināties, ka uz “modernāko” tabakas brāli noteikumus neattiecina ne tā lietotāji, nedz uzraugi. Daudzos atpūtas parkos ir paredzētas zonas smēķēšanai, tur var manīt vien pāris dinozauru ar tabakas smēķi rokā, kamēr ar “Salt” uz lūpām cilvēki apkārt staigā kā ar “čupačupu” mutē. Izveidojušies dubultie standarti — viens smēķēšanas veids ir “labāks” par citu.
Grūti ieminēties par kaitīgumu laikmetā, kurā mēs sev ikdienā nodarām pāri, stundām ilgi sēžot kaitīgā pozā, nospiežot nervus, bojājam redzi zilajos ekrānos, ēdam E vielu tabulu. Darīt pāri savai veselībai ir viens, kaitēt apkārtējiem — kas cits. Šoreiz vairāk runa par psiholoģisko barjeru — e-cigaretes lietotāji nedefinē kā cigaretes. Grūti iedomāties, ka līdzīgā koncertā tāds pats cilvēku daudzums varētu izvilkt cigaretes un smēķēt pūlī. Ir situācijas un vietas, kur par apkārtējo labsajūtu tomēr vajadzētu aizdomāties.
Reklāma