Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Siltuma tarifs Aizkrauklē pieaugs dubultā

EDGARS BRICIS, Aizkraukles pašvaldības uzņēmuma “Aizkraukles siltums” valdes priekšsēdētājs.

Palīdz simbioze starp gāzi un šķeldu

No 1. jūnija Aizkraukles novada pašvaldības uzņēmums “Aizkraukles siltums” saviem klientiem spiests dubultā palielināt tarifu par piegādāto siltumu. Pirmos rēķinus pēc jaunā tarifa aizkrauklieši saņems jūlijā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Līdz šim spēkā bija siltuma tarifs — 43,55 eiro par megavatstundu. Jaunais tarifs ir par 108,4% lielāks — 90,77 eiro par megavatstundu.“Aizkraukles siltuma” vadītājs Edgars Bricis stāsta: tarifa maiņa jāveic saistībā ar būtisku energoresursu cenas pieaugumu. Piemēram, pirms gada dabasgāzes cena biržā bija ap 19 eiro par megavatstundu, bet šogad aprīlī tikpat liels apjoms maksā 130 eiro. Šķeldas cena šobrīd ir ap 23—30 eiro par berkubu. Tarifa maiņas noteikumi paredz, ka uzņēmums no tarifu veidojošajām komponentēm drīkst mainīt divas, šajā gadījumā gāzes cenu un no SIA “Seces koks” iepirktās siltumenerģijas cenu. Salīdzinājumam, ja katlumāju Aizkrauklē darbinātu tikai ar dabasgāzi, tarifs būtu 150 eiro par megavatstundu robežās.

Daļu izdevumu paņem sev

Tāpat tarifa maiņa nepieciešama, jo maija sākumā pārstāj darboties līdzšinējais ilgtermiņa līgums par gāzes piegādi “Aizkraukles siltumam”. Līdz ar to turpmāk uzņēmums šo izejvielu iegādāsies brīvajā tirgū — biržā — ar visām no tā izrietošajām sekām. “Piedāvājums ar fiksētu gāzes cenu bija ļoti neizdevīgs, tas jau šobrīd pārsniedza biržas cenu, kas pašlaik ir ap 100 eiro par megavatstundu. Rēķinot jauno tarifu, tajā ieliktā gāzes cena ir nedaudz zemāka par biržas — 90 eiro. Ja “Aizkraukles siltums” tarifā izmantotu šobrīd maksimāli pieļaujamo gāzes cenu, tarifs aizkraukliešiem būtu vēl par 5 eiro lielāks. Tāpēc esam vienojušies ar savu kapitāldaļu turētāju (Aizkraukles novada pašvaldību — aut.), ka ejam šādu sociālu soli, un šos 5 eiro par megavatstundu uzņēmums “paņem uz sevi” jeb segs no saviem iekrājumiem. Tiesa, tāda kārtība būs spēkā, kamēr dabasgāzes cena turēsies pašreizējā līmenī,” stāsta uzņēmuma vadītājs.

Pārbūvēs arī citas katlumājas

Lai šādu tarifu varētu saglabāt līdz gada beigām un nākamajā apkures sezonā, “Aizkraukles siltums” šobrīd intensīvi strādā pie jaunas, ar šķeldu darbināmas katlumājas izbūves Aizkraukles pagastā esošās katlumājas telpās. Līdz šim to darbināja, dedzinot tikai dabasgāzi. “Ceram, ka oktobra beigās vai novembra sākumā iedarbināsim jauno apkures sistēmu pagastā, kas nodrošinās bāzes slodzi,” saka Edgars Bricis. Savukārt uzņēmums “Seces koks” strādā pie papildu jaudas iegūšanas savā katlumājā. Līdz šim secināts, ka šķeldas katlumāja Aizkrauklē veiksmīgi nodrošina tā saukto bāzes slodzi, bet grūtāk tikt galā brīžos, kad apkures sistēmā strauji jāpalielina siltumnesēja temperatūra, piemēram, aukstajā laikā rīta stundās ap pulksten sešiem. Toties ar šo problēmu veiksmīgi tiek galā, dedzinot dabasgāzi. Līdz ar to turpmāk pamata siltumu pilsētā nodrošinās, sadedzinot šķeldu, un tikai pīķa stundās sistēmai pieslēgsies gāzes katli. “Simbioze starp abiem kurināmo veidiem sevi ekonomiski attaisnojusi. Lieki nekarsējam siltumtrasi, kad tas nav nepieciešams, kā arī patērētājs saņem kvalitatīvu siltumu brīdī, kad tas vajadzīgs,” saka Edgars Bricis.SIA “Aizkraukles siltums” paralēli veic vairāku objektu gāzes apkures sistēmu dublēšanu ar granulu vai šķeldas apkures sistēmu. Arī Bebru un Kokneses pagastā. Arī šajās katlumājās darbosies Aizkrauklē pārbaudītā sistēma — bāzes siltumu nodrošinās, dedzinot šķeldu vai granulas, bet gāzi izmantos tikai gadījumos, kad trasē strauji jāpalielina siltums. 

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.