Pļaviņiešu Velgas un Grigorija Šinkarjuku ģimenes privātajā kolekcijā ir paprāvs skaits šādu olu, kas veidojusies un papildinājusies jau ilgus gadus. Pamatā tās ir no Rietumukrainas reģioniem un Grigorija dzimtās Bukovinas, kā arī no citām vietām.
Lieldienu olu apgleznošanas mākslas “pisankas” nosaukums radies no vārda “pysaty” — rakstīt. Olas var gatavot jebkurā laikā, bet Lieldienās tās iegūst savu īpašo nozīmi. Izmanto dažādu mājputnu olas, ko apglezno īpašā tehnikā ar vasku un krāsām. Vispirms no vaska veido pamatzīmējumu, tad olu iemērc krāsā, tālāk turpina ar smalku vaska otiņu zīmēt un mērcēt olu krāsās tik ilgi, kamēr ornaments gatavs. Jo vairāk krāsu ornamentā un tas smalkāk veidots, jo skrupulozāks darbs. Līdzīgi kā latvieši, arī ukraiņi izmanto savus tautas simbolus, kas domāti labklājībai un aizsardzībai pret ļauno.
Lielākā — strausa ola
Apgleznotās olas ukraiņi nes Lieldienās svētīt uz baznīcu, un tās neizmanto, lai kaulētos, bet paliek kā simbols. Ar laiku olas izžūst, un, ja čaumala nesabojājas, nesmako, var glabāties ilgi.
Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties Staburags.lv abonementu:
"Staburags.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.
Abonē Staburags.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*
*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā Staburags.lv kontā.
Reklāma