
Biedrība “Saules aka” saņēmusi Sēlijas kultūras programmas atbalstu projekta “Gaismai piederīgs” īstenošanai. Tā mērķis ir veicināt Sunākstes kultūrvēsturiskās identitātes un piederības sajūtu, radoši dokumentējot un izceļot Sēlijas kultūras mantojumu.
AMANDA ANNA NIEDRE
Kā biedrība vēsta savā “Facebook” lapā, pateicoties projektam “tiks izveidots kopienas piederības simbols — exlibris, kas atspoguļos vietējās vērtības, tradīcijas un kultūras mantojumu. Projektā taps grafikas mākslas darbu kolekcija un tiks īstenots svinīgs pasākums. Darbs, kas iegūs vislielāko atbalstu, kļūs par Sunākstes atpazīstamības simbolu”. Sunākstes pagasta bibliotēkas vadītāja un biedrības dalībniece Ramona Ukrina pauž, ka ar projekta atbalstu tiks izgatavots arī vektorgrafikā pārveidotais digitālais attēls, kurš pēc nepieciešamības būs izmantojams dažādiem reprezentatīvajiem materiāliem, piemēram, grāmatzīmēm, zīmogiem, tekstila materiālu apdrukai.
Biedrība vēsta, ka darbs pie Sunākstes exlibra radīšanas jau ir sācies. Pie tā strādā pieci grafiķi. 18. un 19. jūlijā Sunākstē viesojās četri mākslinieki — Edmundas Birgela un Rita Juodyte no Lietuvas, Jānis Urtāns un Daina Eglīte no Jēkabpils, kā arī māksliniece Dace Kalniņa no Sunākstes. Ramona Ukrina min, ka divu dienu gaitā ekskursijas laikā pa Sunāksti viesus ar vēsturiskajām vietām iepazīstināja vēstures entuziasts Andris Šinke un Sunākstes baznīcas draudzes priekšniece Mirdza Caune, daloties stāstos un faktos. “Pastaigas pārtapa stāstos, fakti ieguva dzīvību, bet sarunas — dziļumu. Tika dalītas domas par projekta iecerēm un dzīves ritējumu Sunākstē, ļaujot viesiem sajust vietas garu un kopienas sirds balsi,” stāsta Ramona.
“Tas cieši saistās ar grāmatu, zināšanu un apgaismības tradīciju, kas Sunākstē īpaši nozīmīga, pateicoties Vecā Stendera garīgajam mantojumam. Exlibris ir grafikas mākslas forma, kas ļauj māksliniekiem radoši interpretēt vietas būtību un cilvēku saikni ar savu kopienu. Priekš mums šis exlibris būs kā maza identitātes emblēma, kas runās par piederību, vērtībām un atmiņu — to, kas veido kopienas dvēseli. Nākotnē praktiski to varēsim izmantot arī kā reprezentatīvu simbolu, kas veicina Sunākstes atpazīstamību un kultūrvēsturisko tēlu. Kopumā exlibris ir ne tikai mākslas darbs, bet arī stāsts simbolā, kas pauž cieņu pret vietu, tās cilvēkiem un kultūras saknēm,” par exlibra izveidi saka Ramona.
Ramona Ukrina vēsta, ka darbs pie exlibra turpināsies līdz pat septembra vidum. Viņa min, ka jau augustā ir plānota nākamā tikšanās Jēkabpils novada mākslas skolas Zasas filiālē uz radošo darbnīcu, kur tiks izgatavoti mākslinieku radīto grafikas darbu novilkumi grafikas spiedē.
Pēc tam iegūtie darbi tiks noformēti rāmjos un izveidota izstāde, kuras atklāšana notiks 23. augustā Sunākstē. Līdz 13. septembrim izstāde tiks izvietota Sunākstes pagasta bibliotēkā, kur notiks Sunākstes un tās viesu balsošana par, viņuprāt, atbilstošāko darbu. Darbs, kurš iegūs visvairāk balsu, kļūs par vietas piederību simbolizējošu, identificējošu zīmi.
“Man šis exlibris nav tikai mākslas darbs. Varētu teikt, ka drīzāk kā simbols manai piederībai, pateicībai un apņēmībai būt daļai no Sunākstes stāsta. Lai arī nāku no citas vietas, šis stāsts ir kļuvis arī par manējo. Uzskatu, ka mēs katrs savā vietā esam atbildīgs par gaismu, ko radām sev apkārt un no savas vietas nesam plašajā pasaulē,” saka Ramona.
Reklāma