
Smaganu veselība ir būtiska mutes dobuma un arī vispārējā veselības stāvokļa sastāvdaļa, tomēr bieži vien smaganu problēmas tiek ignorētas līdz mirklim, kad jūtamas pamatīgas sāpes un situācija kļuvusi nopietna. Smaganu iekaisums var būt pirmā pazīme nopietnākām zobu un mutes dobuma slimībām, savukārt laicīga rīcība var palīdzēt izvairīties no sarežģījumiem, ietaupot laiku, pūles un arī finanses. Taču kā zināt, kad sāk veidoties smaganu iekaisums un kad jādodas pie zobārsta? Vairāk par to, kas ir smaganu iekaisums un kādi ir tā simptomi, lasiet šī raksta turpinājumā!
Kas ir smaganu iekaisums un kā tas rodas?
Smaganu iekaisums (gingivīts) ir mutes dobuma slimība, gļotādas saslimšanas sākuma stadija, kas rodas, kad uz zobiem un smaganām uzkrājas baktērijas un aplikums. Ja netiek piekopta kvalitatīva mutes dobuma kopšanas rutīna un aplikums netiek rūpīgi noņemts, tad baktērijas izstrādā toksīnus, kas bojā smaganu, tādējādi veicinot to iekaisumu. Sākotnēji smaganu iekaisums izpaužas kā viegls apsārtums, pietūkums un asiņošana, īpaši zobu tīrīšanas laikā.
Galvenie faktori, kas veicina smaganu iekaisumu:
- Nepietiekama mutes dobuma higiēna;
- Kaitīgi ieradumi, piemēram, smēķēšana;
- Neveselīgs un nesabalansēts uzturs;
- Hormonāla rakstura izmaiņas, piemēram, grūtniecības laikā;
- Citas slimības, piemēram, cukura diabēts un autoimūnās slimības;
- Atsevišķu medikamentu lietošana.
Smaganu iekaisuma pazīmes
Smaganu iekaisums dažādiem cilvēkiem var izpausties ar dažādiem simptomiem. Galvenās pazīmes, kam pievērst uzmanību:
- Smaganu apsārtums un pietūkums. Veselas smaganas ir rozā krāsā, taču smaganu iekaisuma gadījumā krāsa var variēt no sarkanas līdz zilgansarkanai krāsai.
- Smaganu pietūkums. Veselas smaganas nav pietūkušas un nerada diskomfortu, taču smaganu iekaisuma gadījumā tās var būt pietūkušas un tām var būt paaugstināta jutība.
- Smaganu asiņošana. Veselām smaganām pie pareizas kopšanas nevajadzētu asiņot, taču smaganu iekaisuma gadījumā tās var asiņot zobu tīrīšanas laikā vai pēc diegošanas.
- Slikta elpa. Veselas smaganas nerada nepatīkamu aromātu, taču smaganu iekaisuma gadījumā var rasties slikta elpa.
- Smaganu atkāpšanās. Veselas smaganas ir cieši piekļautas zoba virsmai un neatsedz zobu kakliņus, taču smaganu iekaisuma gadījumā tās var atkāpties zobu saknes virzienā un atsegt zobu kakliņus, zobiem kļūstot jutīgiem.
Līdz ko pamanāt kādu no augstāk minētajām pazīmēm, pēc iespējas ātrāk dodieties pie zobārsta! Par laimi, laicīgi atklāts smaganu iekaisums viegli padodas ārstēšanai, un, ja situācija netiek vilcināta, smaganas salīdzinoši īsā laikā var atgūt veselu stāvokli.
Kā izvairīties no smaganu iekaisuma?
Lai mazinātu smaganu iekaisuma riska, katram pašam būtu jārīkojas proaktīvi, apzinīgi un ikdienā jāievēro vairāki profilaktiski ārstēšanas soļi:
- Kvalitatīva mutes dobuma kopšanas rutīna. Jāņem vērā un jāatceras, ka aplikumu no zobiem un smaganām nevar noskalot – to var noņemt tikai mehāniski jeb notīrot ar zobu birsti un izmantojot zobu diegu zobu starpu tīrīšanai. Tīrot zobus, rūpīgi, taču saudzīgi jānotīra arī smaganas, kas apskauj zobu! Mutes dobuma kopšanai ieteicams izmantot mīkstu zobu birsti, kas netraumēs smaganas. Tikpat svarīgi ievērot pareizu tīrīšanas tehniku – katra zobu birstes sāniskā, nedaudz vibrējošā kustība pret zobiem sākas no smaganas, nedaudz to ietverot, un iet virzienā uz zoba košanas virsmu.
- Regulāras zobārsta un zobu higiēnista vizītes. Zobārstu ieteicams apmeklēt vismaz reizi gadā, zobu higiēnistu – vismaz reizi sešos mēnešos. Regulāri apmeklējot šos speciālistus, iespējams laicīgi identificēt smaganu iekaisuma simptomus un kontrolēt to attīstību. Īpaši svarīgs ir zobu higiēnists bērniem, kas ne tikai veic profesionālu aplikuma noņemšanu, bet arī izmeklē mutes dobumu. Zobārsts un zobu higiēnists var arī sniegt individuālus mutes dobuma kopšanas padomus.
Zinot smaganu iekaisuma pazīmes, iespējams rīkoties, lai laicīgi identificētu un novērstu potenciālās problēmas, pirms tās pāraugušas nopietnākās problēmās, kuru risināšana prasa vairāk laika, pūles un, protams, arī finanses. Ceram, ka šajā rakstā minētā informācija palīdzēs Jums proaktīvi parūpēties par savu smaganu veselību!
Neaizmirstiet par regulāro zobārsta un zobu higiēnista vizīti – piesakiet savu vizīti Apines zobārstniecības klīnikā jau tagad! Jūsu ērtībai to iespējams izdarīt tiešsaistē uz Jums ērtāko pieejamo datumu un laiku.
Reklāma