Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Noguruši, bet laimīgi. Kā Aizkraukles novada kolektīviem klājas XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos

SVĒTKU KONCERTAM “ES ATVĒRU LAIMAS DĀRZU”, kas izskanēs Daugavas stadionā, gatavojas piedalīties Jaunjelgavas kultūras centra deju kolektīvs “Kodoliņš” un vadītāja Gunita Krievāne. Imanta Kaziļuna foto

Šonedēļ Rīgā norisinās XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki, kuros piedalās arī kolektīvi no Aizkraukles novada. Gatavojoties svētku koncertiem un gājienam, skolēni aktīvi apmeklē mēģinājumus, kas norisinās dažādās galvaspilsētas vietās. Svētku dalībnieki no novada izmitināti Rīgas Valsts klasiskajā ģimnāzijā, kur tiek nodrošināti gan sadzīves apstākļi, gan atpūtas iespējas starp mēģinājumiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

AMANDA ANNA NIEDRE

Dejotāju ikdiena Daugavas stadionā

Laikrakstam “Staburags” bija iespēja viesoties Daugavas stadionā, ko svētku nedēļā apdzīvo tautas deju lielkoncerta “Es atvēru Laimas dārzu” dalībnieki. Gan kolektīvu vadītāji, gan svētku dalībnieki atzīst, ka mēģinājumu grafiks ir salīdzinoši intensīvs, vakaros sāp kājas. Daugavas stadionā rosība notiek visas dienas garumā. Dažiem kolektīviem uz laukuma jābūt jau astoņos no rīta, mēģinājumi var ilgt līdz pat pusdesmitiem vakarā. Šāds grafiks prasa lielu piepūli, spēku un enerģiju no dalībniekiem, tomēr visi kā viens atzīst, ka rezultāts būs tā vērts. Šis ir saspringts laiks arī pašiem kolektīvu vadītājiem, jo bieži vien ir jādomā par vairāk kā vienu kolektīvu.

Mēģinājumi notiek paralēli trīs dažādos Daugavas stadiona laukumos — centrālajā arēnā, futbola laukumā un vieglatlētikas laukumā. Lielkoncerta virsvadītāju pavadībā jaunie mākslinieki izdejo dažādas kustības, uz laukuma veido zīmējumus. Piemēram, uz laukuma scenogrāfijas dalībnieki, kuru starpā ir arī Aizkraukles novada pārstāvji, dejas “Blusa” laikā veidos kaķi, kuru nākamās dejas dejotāji no laukuma aizdzīs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Mēģinājums vienai dejai ilgst aptuveni pusotru stundu. Notiks arī garāki mēģinājumi jeb “bloka mēģinājumi”. Tajos tiks kopā savienotas vairākas dejas un izdejots viss koncerta repertuārs, lai virsvadītāji varētu pārliecināties, ka koncerts būs izdevies. “Bloka mēģinājumi” ir īpaši nozīmīgi, jo tajos pirmo reizi iespējams redzēt kopējo horeogrāfisko zīmējumu, izjust mijiedarbību starp kolektīviem un apzināties, kā dejas savienojas kopējā vēstījumā. Šajos mēģinājumos galvenā uzmanība tiek veltīta kustību sinhronitātei un vietas izkārtojumam uz laukuma.

Aizkraukles novada vidusskolas deju kolektīva “Anģis” vadītāja Lana Ķirse stāsta, ka pirmajā naktī kolektīva dalībnieki nav gulējuši visu nakti, bet tā vietā izmantojuši brīdi, lai saliedētos un kopā pavadītu laiku. “Viņi ir noguruši, bet ļoti laimīgi,” par saviem dejotājiem saka Lana Ķirse.

Dzīve ģimnāzijā

Lai no Daugavas stadiona nokļūtu Rīgas Valsts klasiskajā ģimnāzijā, jāmēro 2,4 kilometri. Skolas vestibilā ir izvietots Aizkraukles novadam veltīts fotostūris, kur svētku dalībnieki ir laipni aicināti fotografēties. Katram kolektīvam ir atvēlētas konkrētas telpas, kurās uzturēties. Kolektīviem ar lielāku dalībnieku skaitu ir pat divas klases. Telpas tiek uzkoptas ik dienu, bet atbildība par kārtību uzticēta pašiem dalībniekiem. Dalībnieki, dzīvojot skolā, guļ katrs uz sava sarūpētā matrača. Gaiteņi piepildīti ar galdiem, krēsliem, kā arī dalībnieku tērpiem un apaviem. Skolā iespējams arī uzpildīt savas ūdens pudeles. Blakus skolai atrodas spēļu laukums un futbola laukums, ko brīvajā laikā labprāt izmanto dalībnieki. Kopumā svētku dalībnieki ir pilnībā apmierināti ar dzīvošanas apstākļiem svētku nedēļā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Skolā notiek arī dalībnieku ēdināšana. Viena dalībnieka ēdināšanai atvēlētais budžets ir 15 eiro dienā. Noteiktos laikos dalībnieki dodas uz skolas ēdnīcu, kur paši var uzlikt sev vēlamās porcijas ar tās dienas brokastu, pusdienu vai vakariņu piedāvājumu. Kolektīviem, kuriem mēģinājumi notiek tālāk no skolas, pusdienas tiek sagādātas mēģinājumu vietā. Tiek sarūpētas arī uzkodas, ko var apēst pauzēs starp mēģinājumiem. Laiks, kad katrs kolektīvs ēd, tiek pielāgots tās dienas mēģinājumu grafikam. Aprunājoties ar dalībniekiem, var secināt, ka viņi ir apmierināti ar ēdienu, kas tiek pasniegts un priecājas, ka paši var kontrolēt savu porciju lielumu.

Ja esi piedzimis ar svētku gēnu, no tā nevar tikt vaļā

Svētku dalībnieku pulkā ir arī diasporas kolektīvi. Mūsu novadniece, aizkraukliete Ingūna Grietiņa-Dārziņa uz Latviju no Īrijas ir atbraukusi kopā ar savu ģimeni trīs paaudzēs un uz svētkiem atvedusi latviešu apvienoto bērnu un jauniešu kori. Viņiem kā diasporas pārstāvjiem būs iespēja uzrunāt svētku noslēguma gājiena dalībniekus 13. jūlijā. “Svētki iedvesmo turpināt ārzemēs kopt latvietību. Kad atbrauc uz Latviju, tu sasmelies savas latviskās saknes. Ar katru gadu, ar katru reizi kļūst grūtāk aizbraukt,” saka Ingūna. Salīdzinot Kanādā notiekošos ārzemju latviešu Dziesmu un deju svētkus ar tiem, kas notiek tepat, Latvijā, viņa saka: “Dziesma vieno, bet sajūtas ir citādākas. Ir citādāks stāsts un attieksme, ko nododam.”

Otra mūsu novadniece, aizkraukliete Ilze Atardo vada Eiropas bērnu un jauniešu kori, kurā apvienojušies dalībnieki no deviņām Eiropas valstīm — Itālijas, Vācijas, Luksemburgas, Francijas, Polijas, Šveices, Beļģijas, Austrijas, Spānijas. Viņa saka, ka laikā līdz svētkiem liels atbalsts nāca no koristu vecākiem. “Bērni runā dažādās valodās, galvenā nevienam nav angļu, tāpēc īsti nav citas kopīgas valodas kā latviešu,” min Ilze. Viņa to uzskata par vienu no kora priekšrocībām. “Ir bērni, kuriem ļoti svarīga latviskā identitāte, Dziesmu svētku gēns. Ja esi piedzimis ar Dziesmu svētku gēnu, no tā nevar tikt vaļā,” saka kora vadītāja.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Aizkraukles novada kolektīvi svētkos

Piektdien, 11. jūlijā,

Dailes teātrī pulksten 18 — akordeona mūzikas koncerts “Skan akordeons”. Piedalās Pļaviņu Mūzikas skolas akordeonistu ansamblis un Skrīveru Mūzikas un mākslas skolas akordeonistu orķestris. Koncertu varēs vērot arī tiešraidē Latvijas Sabiedriskā medija video un audio satura atskaņotājā.
Daugavas stadionā pulksten 18 — 1. Deju lielkoncerts “Es atvēru Laimas dārzu”. Piedalās:

✔Aizkraukles kultūras centra 1. — 2. klases bērnu deju kolektīvs “Aizkrauklēni” un jauniešu deju kolektīvs “Zeļļi”; ✔Aizkraukles novada vidusskolas 3. — 4. klases un 3. — 6. klases deju kolektīvi “Krauklīt’s” un 7. — 9. klases tautas deju kolektīvs “ANĢis”; ✔Aizkraukles pagasta sākumskolas 1. — 4. klases tautas deju kolektīvs “Asniņi”; ✔Skrīveru kultūras centra 1. — 4. klases bērnu deju kolektīvs “Susuriņi” un jauniešu deju kolektīvs “Susuri”; ✔Daudzeses pamatskolas 1. — 2. klases tautas deju kolektīvs “Sienāzītis”; ✔Jaunjelgavas kultūras centra 1. — 4. klases un 5. — 9. klases deju kolektīvs “Kodoliņš”, ✔Jaunjelgavas vidusskolas 1. — 2. klases tautas deju kolektīvs “Atvarieši”; ✔Ilmāra Gaiša Kokneses vidusskolas 1. — 2. klases un 5. — 6. klases tautas deju kolektīvs “Koknesīši”; ✔Neretas Jāņa Jaunsudrabiņa vidusskolas 1. — 2. klases un 7. — 9. klases deju kolektīvs “Sudrabiņš”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Sestdien, 12. jūlijā,

Daugavas stadionā pulksten 11 — 2. Deju lielkoncerts “Es atvēru Laimas dārzu”. Koncertu tiešraidē varēs vērot arī televīzijas kanālos LTV1 un LTV7. Deju lielkoncertā no Aizkraukles novada piedalās:

✔Aizkraukles kultūras centra bērnu deju kolektīvs “Aizkrauklēni” un jauniešu deju kolektīvs “Zeļļi”; ✔Aizkraukles novada vidusskolas 3. — 4. klases un 3. — 6. klases deju kolektīvi “Krauklīt’s” un 7. — 9. klases tautas deju kolektīvs “ANĢis”; ✔Aizkraukles pagasta sākumskolas 1. — 4. klases tautas deju kolektīvs “Asniņi”; ✔Skrīveru kultūras centra 1. — 4. klases bērnu deju kolektīvs “Susuriņi” un jauniešu deju kolektīvs “Susuri”; ✔Daudzeses pamatskolas 1. — 2. klases tautas deju kolektīvs “Sienāzītis”; ✔Jaunjelgavas kultūras centra 1. — 4. klases un 5. — 9. klases deju kolektīvs “Kodoliņš”, ✔Jaunjelgavas vidusskolas 1. — 2. klases tautas deju kolektīvs “Atvarieši”; ✔Ilmāra Gaiša Kokneses vidusskolas 1. — 2. klases un 5. — 6. klases tautas deju kolektīvs “Koknesīši”; ✔Neretas Jāņa Jaunsudrabiņa vidusskolas 1. — 2. klases un 7. — 9. klases deju kolektīvs “Sudrabiņš”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

* Mežaparka lielajā estrādē pulksten 17 — noslēguma koncerta “TE—AUST” ģenerālmēģinājums ar skatītājiem. Piedalās: ✔folkloras kopas :“Asni”, “Tīne”, “Audze”, “Pērsīte”, “Riekšaviņa”; ✔P. Barisona Aizkraukles Mūzikas skolas vecāko klašu koris; ✔Aizkraukles novada vidusskolas Jauniešu koris: “De Cantare” 4.—9. klašu grupa; ✔Kokneses mūzikas skolas 5.—12. klašu koris; ✔Neretas Jāņa Jaunsudrabiņa vidusskolas 5.—12. klašu koris; ✔Pļaviņu vidusskolas 5. — 12. klašu koris “Versija”; ✔Andreja Upīša Skrīveru vidusskolas 4.—12. klases koris.

Svētdien, 13. jūlijā,

* No Brīvības laukuma pulksten 9 — svētku dalībnieku gājiens. Gājienu tiešraidē varēs vērot televīzijas kanālos LTV1, LTV7, TV24, tiešraidi nodrošinās arī Latvijas Radio 1. Svētku gājienā piedalīsies visi Aizkraukles novada kolektīvi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

* Mežaparka lielajā estrādē pulksten 17 — noslēguma koncerts “TE—AUST”. Tiešraidē koncertu varēs vērot televīzijas kanālos LTV1, LTV7, tiešraidē sekot līdzi arī varēs sabiedriskā medija radio kanālos — LR1, LR2, LR3-Klasika, LR4-Doma laukums un LR5. Noslēguma koncertā piedalās:

✔Aizkraukles novada vidusskolas Jauniešu koris “De Cantare”; ✔P. Barisona Aizkraukles Mūzikas skolas vecāko klašu koris; ✔Andreja Upīša Skrīveru vidusskolas 4. — 12. klases koris; ✔Kokneses Mūzikas skolas vecāko klašu koris; ✔Neretas Jāņa Jaunsudrabiņa vidusskolas 5. — 12. klašu koris; ✔Pļaviņu vidusskolas 5. — 12. klašu koris “Versija”; ✔Aizkraukles novada vidusskolas folkloras kopa “Asni”; ✔Jaunjelgavas vidusskolas folkloras kopa “Audze”; ✔Andreja Upīša Skrīveru vidusskolas muzikantu kopa “KAEMA”; ✔Kokneses pamatskolas-attīstības centra folkloras pulciņš “Pērsīte”; ✔Ilmāra Gaiša Kokneses vidusskolas folkloras kopa “Tīne”; ✔Pļaviņu vidusskolas folkloras kopa “Riekšaviņa”; ✔P. Barisona Aizkraukles Mūzikas skolas koklētāju ansamblis “Eola kokle”.

Līdz 12. jūlijam VEF Kultūras pilī var apmeklēt vizuālās un vizuāli plastiskās mākslas izstādi “Starojums”, kur skatāma Neretas Jāņa Jaunsudrabiņa vidusskolas interešu izglītības programmas “Mākslas tīkls”, Aizkraukles novada Interešu izglītības centra pulciņa “Krāsu prieks” un “Datorgrafika” un Andreja Upīša Skrīveru vidusskolas laureātu darbi.

Avots: Aizkraukles novada pašvaldības mājaslapa aizkraukle.lv

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikācijas saturu atbild laikraksts “Staburags”.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.