
Sadzīves atkritumi ir viens no būtiskākajiem vides piesārņojuma veicinātājiem. Diemžēl daudzi cilvēki neapzinās, ka ikdienā izdarītās izvēles var ilgstoši ietekmēt vidi.
Turpinājumā mēs apspriedīsim dažus vienkāršus, taču efektīvus veidus, kā samazināt sadzīves atkritumu daudzumu un veicināt ilgtspējīgāku dzīvi.
Apzināts patēriņš: pērciet to, kas jums patiešām nepieciešams
Pirmais solis, lai samazinātu atkritumu daudzumu – apzināts patēriņš. Pirms iegādājaties jaunu produktu, apstājieties un padomājiet, vai tas tiešām ir nepieciešams. Bieži iegādājamies lietas, kas galu galā kļūst nevajadzīgas un ātri vien nonāk atkritumu tvertnē.
Lai izvairītos no šīs problēmas, ir svarīgi uzdot sev jautājumus:
- Vai šis pirkums būs ilgtspējīgs?
- Vai tas ir izturīgs?
Tāpēc, iespējams, vērts apsvērt alternatīvas – ieguldīt līdzekļus labākas kvalitātes produktā, kas kalpos ilgāk un samazinās atkritumu daudzumu.
Ļoti svarīgi ir arī samazināt pārtikas atkritumu daudzumu
Pārtikas izšķērdēšana ir viena no aktuālākajām problēmām mūsdienu sabiedrībā. Tomēr plānošana un pareiza pārtikas uzglabāšana var palīdzēt samazināt šo atkritumu daudzumu. Ja jums ir ēdiena pārpalikumi, ir vērts tos kompostēt.
Lai samazinātu pārtikas atkritumu daudzumu un veicinātu ilgtspējīgu dzīvesveidu, varat izmantot šādus padomus:
- Plānojiet ēdienkarti. Sastādiet iknedēļas maltīšu plānu un iepirkumu sarakstu, lai iegādātos tikai nepieciešamos produktus un izvairītos no nevajadzīgiem pirkumiem.
- Gatavojiet maltītes iepriekš. Pagatavojoties lielāku daudzumu ēdiena, un, ja paliks pāri, visu varat sasaldēt.
- Gatavojiet ēdienus no pāri palikušajiem produktiem Izmantojiet apvītušos dārzeņus zupās, sautējumos vai mērcēs. Sacietējušo maizi var izmantot uzkodām vai cepeškrāsnī ceptām sviestmaizēm.
- Pareizi uzglabājiet pārtikas produktus. Lai produkti ilgāk saglabātos svaigi, uzglabājiet tos saskaņā ar ražotāja norādījumiem. Piemēram, ietiniet garšaugus mitrā papīra dvielī un ievietojiet maisiņā.
- Atsvaidziniet dārzeņus un augļus, kas sākuši vīst. Lai tie atgūtos un kļūtu derīgi lietošanai pārtikā, pamērcējiet ūdenī.
Kompostēšana – dabisks risinājums, lai izvairītos no atkritumu rašanās
Kompostēšana – lielisks veids, kā dzīvot ilgtspējīgāk, vienlaikus rūpējoties par savu dārzu vai mazdārziņu. Vissvarīgākais ir tas, ka kompostēšana samazina metāna izdalīšanos, kas bieži rodas atkritumu poligonos, tādējādi samazinot siltumnīcas efektu izraisošo gāzu emisiju atmosfērā.
Lai izveidotu mājas kompostēšanas sistēmu, vispirms ir jāizvēlas piemērota vieta – vislabāk ēnainā vietā. Kompostēšanai var izmantot speciālu kompostētāju vai vienkāršu kasti. Ievietojiet tajā pārtikas atliekas (izņemot gaļas vai piena produktus), augļu un dārzeņu mizas un citas augu paliekas. Periodiski samaisiet kompostu, lai tas labi vēdinātos un labāk sadalītos. Ilgtermiņā jūs iegūsiet lielisku mēslojumu, kas būs noderīgs jūsu dārzam.
Kompostēt var arī dzīvokļu iedzīvotāji. Šādā gadījumā būtu jānoskaidro savas pilsētas organisko atkritumu šķirošanas un kompostēšanas kārtība. Vairumā gadījumu šim nolūkam paredzētie konteineri atrodas netālu no mājām, savukārt Viļņas iedzīvotājiem pārtikas atkritumi jāievieto īpaši šim nolūkam paredzētā oranžā maisā un jāiemet jaukto sadzīves atkritumu konteineros, cieši sasienot.
Plastikāta logi un to ilgtspēja
Arvien vairāk dzirdam par PVC logiem un durvīm, kas var būt tiešām ilgtspējīga izvēle, lai samazinātu atkritumu daudzumu. PVC ir lieliskas īpašības: tas ir izturīgs, videi draudzīgs un, pats galvenais, pārstrādājams materiāls. Mūsdienu PVC logos pārstrādāto plastmasu var izmantot līdz pat 7 reizēm, un pārstrādātās plastmasas saturs jaunajos profilos var pārsniegt 30 % (līdz pat 70 %).
MYNEST by Aradas un citu atbildīgu ražotāju piedāvātie plastmasas logi ir izturīgi pret koroziju, nezaudē savu izskatu un funkcionalitāti, un to kalpošanas laiks ir no 40 līdz 75 gadiem*. Pēc šī laika plastmasas logus var pilnībā demontēt, 100 % pārstrādāt un izmantot jauno produktu ražošanā.
Svarīgi arī uzsvērt, ka otrreizējai pārstrādei tiek izmantoti ne tikai veco logu profili, bet arī to ražošanas atkritumi, tādējādi samazinot nepieciešamību pēc jaunas plastmasas. Lieliskās PVC pārstrādāšanas īpašības ļauj pagarināt loga kalpošanas ciklu līdz pat 280 gadiem**.
Nobeigumā
Ikviens no mums var dot savu ieguldījumu vides saudzēšanā, atbildīgi izvēloties patēriņu, samazinot atkritumu daudzumu un ievērojot pārstrādāšanas principus. Izmantojot ilgtspējīgus produktus, piemēram, PVC logus, un, ieviešot vienkāršus, taču efektīvus paņēmienus, varam ne tikai uzlabot savu dzīves kvalitāti, bet arī veicināt mūsu planētas nākotni. Ilgtspējīgs dzīvesveids ir ne tikai moderns, bet arī būtisks, lai nodrošinātu labāku dzīves kvalitāti nākamajām paaudzēm.
*40 g. – pamatojoties uz “Produkta vides deklarācija (EPD – Environmental Product declaration)”. 75 g. – pamatojoties uz pētījumu “Environmental impact analysis PVC. Harry van Ewijk”.
**Saskaņā ar Vides produktu deklarāciju (EPD – Environmental Product declaration) plastmasas logu dzīves cikls var ilgt līdz pat 40 gadiem. Tos var pārstrādāt līdz pat 7 reizēm: 40 x 7 = 280 gadi.
Reklāma