Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Svētki ir katrā no mums. Izdota Anitas Ostrovskas grāmata “Caur sidraba birzi iet”

GRĀMATA ATVĒRTA. Autore Anita Ostrovska un Aizkraukles novada domes priekšsēdētājs Leons Līdums. Ivetas Skabas foto

Izdota Anitas Ostrovskas grāmata “Caur sidraba birzi iet”, kurā apkopota Dziesmu svētku vēsture, kas saistīta ar Aizkraukles novadu

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Aizvadītajā nedēļā Aizkraukles novada centrālās bibliotēkas lasītavā sirsnīgā un muzikālā gaisotnē tika atvērta Anitas Ostrovskas grāmata “Caur sidraba birzi iet”.

Īpaša diena

Lasītavas telpā pulcējās mūsu novada kultūras dzīves, iestāžu un tautas mākslas kolektīvu vadītāji no dažādām novada vietām, kā arī citi interesenti. Kā pasākumā atzinās Anita Ostrovska, viņai ikdienā nākas iejusties dažādās lomās, bet rakstnieces loma sveša, tāpēc ir neliels uztraukums par to, kā viss ir izdevies.

Grāmata “Caur sidraba birzi iet” ir veltīta Dziesmu svētku 150 gadu jubilejai.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kā radusies ideja par grāmatu? Grāmatas autore Anita Ostrovska bijusi svētku dalībniece, nozīmīgs ir arī Pētera Barisona fenomens mūsu novadā, arī kā Dziesmu svētku himnas autoram. Interesanti, ka vārdu autors Arvīds Skalbe savulaik vasaras aizvadījis Sunākstē.

2023. gada Dziesmu un deju svētkos no mūsu novada piedalījās 39 amatiermākslas kolektīvi ar 847 dalībniekiem, tādēļ šķita būtiski iemūžināt šo notikumu ar atmiņu stāstiem un fotogrāfijām. Grāmata būtu izdota jau 2024. gadā, bet mazliet pietrūka naudas. Taču tas pavēra ceļu idejai par pirmsākumiem, kā svētki, izdzīvojot dažādus laikus, saglabājušies 150 gadu garumā. Anita Ostrovska teic, ka tas bija interesants darbs — meklēt, rakt, atrast. Turklāt iegadījās tā, ka grāmatas atvēršanas svētki notika brīdī, kad Aizkraukles novada koru virsdiriģents Eduards Grāvītis saņēma apbalvojumu par ieguldījumu Dziesmu svētku kustībā un sākas skolēnu dziesmu un deju svētki.

Prieks un lepnums par novadu un ļaudīm

“Mūsu novads var lepoties ar to, ka novada pārstāvji pirms 150 gadiem bijuši Rīgā, vēlējušies sajust piederību nācijai, jo tas bija garīgās atmodas un nacionālās identificēšanās laiks. Mums ikvienam atmiņā ir savi dziesmu svētki, un domāju, katrā ģimenē tas ir nozīmīgi. Ikvienam šī grāmata būs kā liecību apkopojums, kurā var ieskatīties. Liels paldies Anitai un visiem, kas ieguldīja darbu šīs grāmatas tapšanā! Svētīgs darbs, kas padarīts, kas ir paliekošs visā novadā. Prieks un lepnums par šādu novadu, ļaudīm, kas bijuši gan pirms 150 gadiem, gan pirms 100, gan pirms 50 gadiem un arī mūsdienās! Uz kultūru viss balstās, un to mēs nedrīkstam pazaudēt vai mazināt,” sacīja Aizkraukles novada domes priekšsēdētājs Leons Līdums.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Priekšsēdētājs tika lūgts atvērt šo grāmatu, un tā atvērās lappusē, kas vēsta par Skrīveru tekstilmākslas studiju.

Anita Ostrovska ne reizi vien uzsvēra, ka viena grāmatu neizveidotu, un viņai līdzās bija arī tuvākā kolēģe — Aizkraukles novada Kultūras pārvaldes vadītāja Anta Teivāne. “Katrā no mums katru dienu lielākā vai mazākā pakāpē dzīvo svētki. Tas ir mūsu laiks, kuru mēs piepildām, kuru mēs atstājam, tās ir mūsu pēdas, kas paliek mūsu novadā. Paldies visiem, kas iesaistījās un atsaucās Anitas idejai, kas sākumā dažiem likās neprātīga. Katram savas sajūtas, bet visa pamatā esam mēs katrs — mūsu sirds, mūsu dvēsele, mūsu Latvija, mūsu tauta, mūsu vieta šajā kopienā, jo kopiena nepastāv bez katra no mums, jo katrs mēs esam kā zobrats tajā,” teica Anta Teivāne, piebilstot, ka Anitai kā pētniecei nebija viegli. Tas bija vēsturisko materiālu apkopojums, lai izlemtu, ko ievietot grāmatā un ko ne, visu atsauču un bilžu autoru meklēšana. Grāmatai bija jābūt ne tikai korektai, bet arī emocionālai, vēsturiskai, lai minētie fakti būtu izmantojami tālāk.

Dziesmas mīlestība un atbildība

Izdevumā “Caur sidraba birzi iet” apkopota Dziesmu svētku vēsture, kas saistīta ar mūsu novadu. Dziedāšanas tradīcijas arhīvu dokumentos tiek apliecinātas jau pirms vairākiem simtiem gadu. Teju katrā pagastā 19. gadsimta otrajā pusē dibinātas dziedāšanas, labdarības biedrības, kas pulcināja dziedātgribētājus. 1873. gadā notika pirmie Dziedāšanas svētki, kas bija aizsākums Dziesmu svētku tradīcijai. Kori mazāka mēroga svētkos pulcējās arī citviet, un tādi notikuši arī mūsu novadā — Sunākstē, Vīgantē, Sēlijā, Koknesē un citur. Grāmatā lasāmas arī Dziesmu un deju svētku dalībnieku atmiņas. Neraugoties uz laikiem, apbrīnojama dziesmas mīlestība, senākajos gados arī cilvēku uzcītība, apņēmība, atbildības izjūta, dodieties uz mēģinājumiem vairākus kilometrus kājām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pasākumā izskanēja fragmenti no grāmatas un, protams, dziesmas, kuras nodziedāja gan sanākušie, gan “Karikstes” mūziķi Anita un Jānis Ostrovski un Līga Butāne. Pateicības vārdi tika teikti un izdevuma eksemplārs dāvināts visiem, kas palīdzēja grāmatas veidošanā. Grāmata nonāks visās novada bibliotēkās, to saņems arī amatiermākslas kolektīvi. Izdevuma “Caur sidraba birzi iet” atvēršanas svētki Aizkrauklē bija pirmie, rudenī tie turpināsies citās novada bibliotēkās. 

Fragments no grāmatas.

Mūsu novadnieks režisors Uģis Brikmanis teicis, ka Dziesmu svētki ir sabiedrības spogulis. Iedziļinoties grāmatā aprakstītajos notikumos un stāstos, es varu tikai apbrīnot cilvēku mīlestību uz dziesmu un atbildību pret savu zemi, kas izpaudies lielā spēkā un tautas gudrībā, izcīnot un vēlāk atgūstot, un nosargājot Latvijas brīvību.

Anita Ostrovska

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Komentāri (1)

  1. Neviena vārda cik maksāja izdosana un no kura maka samaksāts. es ar rakstu dzejolus par Daugavu, ozoliem, Staburaga klinti, par mīlu un navi. esmu īsts nacionālis. Nevaru izdot, jo pasam jāmaksā. Kā Anitai tas sagāja?
    Man ir bijuši trīs priekšlasījumi garāžā, saka, ka labi dzejoļi… cik maksā šī bilžu grāmata, kur var nopirkt, ar neviena vārda, esmu neziņā.

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.