
Mūsu kaimiņvalsts Lietuvas Biržus, kas jau ilgus gadus ir arī Aizkraukles sadraudzības pilsēta, var iepazīt debesīs, ūdenī, uz zemes un pat zem zemes — tā tūrisma piedāvājumu Biržu pilsētā un rajonā raksturoja Biržu pils darbiniece un gide Džuljeta Flenderiene. Daļu no šī piedāvājuma bija iespēja iepazīt arī mūsu redakcijas darbiniekiem.
AGITA GRĪNVALDE-IRUKA, IVETA SKABA, SANDRA PUMPURE
Uzrunā latviski
Aizkraukles novada pašvaldība kopā ar Jēkabpils novadu un Lietuvas Biržu rajonu īsteno Lietuvas—Latvijas sadarbības projektu “Tūrisma piedāvājuma attīstība Sēlijā”, kura kopējais finansējums ir 665 157,31 eiro, tajā skaitā Eiropas Reģionālās attīstības fonda atbalsts, kas ir 80 % no kopējā jeb 532 125,83 eiro. Tā mērķis ir izveidot jaunu, mūsdienīgu, interaktīvu tūrisma piedāvājumu “Weekend in village”, paplašinot tūrisma piedāvājumu un veicinot iedzīvotāju zināšanas par vēsturisko Sēliju un sēļiem pārrobežu līmenī. Iniciatīvas mērķis ir pievērst uzmanību arī vietējiem amatniekiem un tūrisma pakalpojumu sniedzējiem, tādējādi piesaistot tūristus vairākas dienas pavadīt Sēlijā, izzinot reģiona vēsturiskos brīnumus.
Kādi brīnumi tad skatāmi Biržos un kas paveikts sadarbības projektā, braucām lūkoties pie kaimiņiem. Pārsteidzoši ir tas, ka trijos apmeklētajos objektos mūs uzrunāja latviešu valodā. Viena no mūsu pavadonēm atzina, ka, dzīvojot Lietuvas un Latvijas robežas tuvumā, strādājot tūrisma nozarē, grēks būtu nezināt latviešu valodu. Tas lika aizdomāties, cik tūrisma objektos mūsu pusē kaimiņzemes viesus varētu uzrunāt lietuviešu valodā?

Muzejs pilī
Mūsu ceļojums sākās Biržu pilī, kur mūs laipni uzņēma un arī visas dienas garumā pavadīja gide Džuljeta Flenderiene, kuras latviešu valodas zināšanas ir krietni labākas nekā dažam labam, kurš visu mūžu nodzīvojis Latvijā.
Biržu pilī iekārtots reģionālais muzejs “Sēla”, kas izveidots pirms 96 gadiem, taču pilī mājvietu radis 1989. gadā. Tā nosaukums “Sēla” saistīts ar sēļu cilti, kas senatnē dzīvojusi Biržu apkaimē. Izrādot muzeju, Džuljeta stāsta, ka saistībā ar pieminēto projektu, tajā tiek atjaunota arheoloģiskā ekspozīcija. Tāpat tiek veidota ekspozīcija, kas atspoguļos sēļu un zemgaļu dzīvi Biržos, ko laika gaitā papildinās ar dažādiem interaktīviem elementiem. Biržiem saistība ar Latviju ir jau no seniem laikiem, jo līdz Rīgai ir tuvāk nekā līdz Viļņai, tāpēc kaimiņu ceļi uz Latviju ved biežāk nekā uz savas valsts galvaspilsētu.
Biržu pils komplekss, kas tad ir viena no iespējām Biržus iepazīt uz zemes, sastāv no vairākām atjaunotām ēkām (pils, arsenāls, divas pulvera noliktavas), senākām ēkām (zirgu stallis, kazarmas, vārtu ēka un citas), kā arī aizsardzības būvēm (tilts, uzbērumi, grāvji, ierindas laukums). Muzeja zālēs izvietotās ekspozīcijas iepazīstina ar novada vēsturi un kultūru. Īpaša uzmanība veltīta novada reliģisko konfesiju vēsturei, rakstībai, mākslai un etnokultūras mantojumam. Arsenālā darbojas interaktīvas ekspozīcijas par 17.—18. gadsimta karadarbību un kalēja amatu. Viesi var apmeklēt unikālu seno alus darīšanas tradīciju ekspozīciju. Var arī piedalīties programmā, kur ne tikai iepazīstas ar seno alus darīšanas piederumu klāstu, bet arī ar augštaišu viesmīlības tradīcijām. Skolēnu grupām piedāvā daudzveidīgas izglītojošas nodarbības par dažādām tēmām. Daļa no šīm programmām tiek vadītas arī latviešu valodā.
Divas muzeja zāles darbojas kā galerijas, kurās ik pēc trīs četrām nedēļām tiek mainītas laikmetīgās mākslas vai tautas mākslas izstādes. Pilī un tās parkā notiek senās mūzikas festivāli, mākslinieku plenēri, arheoloģijas dienas, Biržu pils ir iecienīta vieta kāzu ceremonijām, un notiek daudz citu interesantu lietu.
Šīs nedēļas nogalē Muzeju nakts pasākumi notiks ne tikai Latvijā, bet arī Lietuvā un varbūt šī ir lieliska iespēja iepazīt Biržu pils un muzeja piedāvājumu.
(Turpmāk vēl.)
Materiāls tapis saistībā ar Interreg VI-A Latvijas—Lietuvas programmas 2021.—2027. gadam projektu nr. LL-00132 “Tūrisma piedāvājuma attīstība Sēlijā” (“Weekend in village”). Par tā saturu pilnībā atbild Aizkraukles reģionālais laikraksts “Staburags”, un tas nekādos apstākļos nav uzskatāms par Eiropas Savienības oficiālo nostāju.
Reklāma