27. augustā Sunākstes luterāņu baznīcā atminoties Veco Stenderu notiks svētku dievkalpojums un koncerts.
27. augustā Sunākstes luterāņu baznīcā atminoties Veco Stenderu notiks svētku dievkalpojums un koncerts.
Dievkalpojums tikai svētkos
Jau 173 gadus pret debesīm slejas Sunākstes luterāņu baznīca, kas piedzīvojusi dažādus laikus. Nu pienācis to pamatīgi sapost, lai tā ticīgajiem kalpotu vēl ilgi.
–– Draudze Sunākstē ir kopš 1570. gada, –– stāsta draudzes vecākais Jānis Vītoliņš. –– Savlaik tajā bijis daudz cilvēku. Mācītājs dzīvoja tepat muižā, netālu no baznīcas. Tagad uz dievkalpojumiem, kas notiek vien svētkos, pulcējas ap pussimt dievlūdzēju. Savukārt mācītājs Arnis Vilemsons brauc no Rīgas un vienā dienā vada dievkalpojumus vairākās baznīcās.
Ejot uz balto Dievnamu kalna galā, pārņem neparasts vieglums. Šķiet, nemaz nav stāvās nogāzes, kura jāpārvar, un kalnā nogurums kā ar roku atņemts. Arī draudzes vecākais Jānis Vītoliņa kungs piekrīt, ka, šurp nākot, pārņem īpaša aura.
Altārgleznu vadā
Zem kājām klusi čirkst oļi uz celiņa, un Vītoliņa kungs, pāris reižu slēdzenē apgriezis lielu atslēgu, atver smagās baznīcas durvis. Skatam paveras baltas solu rindas un grezni koka svečturi. Skatiens velti meklē baznīcā tik ierasto altāra gleznu.
–– Baznīcai ir altāra glezna, kura saglabājusies kopš tiem laikiem, kad baznīca celta, –– stāsta Vītoliņa kungs. –– Padomju laikos, pēc 1964. gada, draudze beidza pastāvēt, bet altārglezna nonāca Rundāles pilī. Atpakaļ to atved pēc 1990. gada, kad draudze atsāka darboties.
Ikdienā altārglezna nav baznīcā, to atved uz dievkalpojumu. Sunākstieši baidās, ka baznīcas telpās tā var iet bojā vai arī to iekārotu kāds garnadzis.
Ērģelēm vajag remontu
Baznīcā savlaik bijušas ērģeles, taču arī tās ne bez cilvēku līdzdalības gājušas bojā. Uz dievkalpojumu atved sintezatoru, taču šim instrumentam nav tā skanējuma, kas ir īstām ērģelēm. Jānis Vītoliņš atminas, ka savlaik, puikas gados, minis senā instrumenta plēšu pedāļus.
Kapu kalniņā pie baznīcas ir Vecā Stendera kaps. 27. augustā viņam par godu baznīcā būs svētki. Notiks svētku dievkalpojums un koncerts. Šajā dienā baznīcā parasti pulcējas ļoti daudz cilvēku.
Diemžēl baznīcā nav apkures, tāpēc ziemā dievkalpojumi tajā nenotiek. Sunākstiešiem nākas mērot ceļu uz Viesīti. Baznīcā nav arī elektrības. Gaismu tumšākā laikā dod sveces greznajos svečturos. Pati baznīcas ēka ir noplukusi, jo kopš pēdējā remonta aizritējis ilgāks laiks.
Baznīcu vajadzētu remontēt, bet kur lai ņem naudu?