Nozīmīgu dāvinājumu saņēmis Iršu pagasts. 40 kastēs, kas pagaidām vēl atrodas pagasta pakalpojumu centrā, ir pētniecības materiāli, ko atvēlējis baltvācietis Gustavs Gangnuss, kurš pašlaik dzīvo Vācijas pilsētā Dortmundē.
Gangnusa kungs grāmatas, periodiku, vēstures materiālus latviešu un vācu valodā, ko bija savācis visas dzīves laikā, arī par Iršiem, pirms gadiem diviem vēlējās dāvināt šim pagastam, lai jebkurš, kam būtu interese, tos skatītu un pētītu.
Ar Aizkraukles novada domes atbalstu Gustava Gangnusa dāvinājums no Dortmundes atceļoja uz Iršiem, bet, kā sacīja bijušais aizsardzības ministrs, Iršu vācu kolonistu pēctecis Artis Pabriks, tie ir 70 procenti, pārējais vēl būs jāatgādā.
Gustavs Gangnuss pēc izcelsmes ir vācietis, daļēji arī latvietis, jo cēlies no baltvāciešiem. Daļa arī no viņa saknēm Iršos, jo no šīs vietas nāk Gangnusu vārds. “Manuprāt, viņš ir tas, kurš brīvprātīgi visvairāk līdz šim izpētījis Hiršenhofas vēsturi,” teic Artis Pabriks. Gangnusa kungs Vācijā strādāja par vēstures skolotāju un pašlaik ir 85 gadus vecs. Bijis arī aktivitāšu, kas norisinājušās Iršos, iniciators. Materiālu sūtīšana tika atlikta kovida un citu iemeslu dēļ, līdz ar to viss par gadu ieilga.
Artis Pabriks atklāja, ka ar Gustavu Gangnusu pirmo reizi iepazinās, studējot Vēstures un filozofijas fakultātē, kas iegadījās sabiedrisko iekārtu pārmaiņu laikā. Viņš te ieradās, lai tiktos ar vēsturniekiem un studentiem nolasītu pāris vieslekcijas. Gangnuss uzzināja, ka arī Arta Pabrika senči nāk no Iršu kolonijas. Pabrika kungu vienmēr interesējusi Iršu puse, kā rezultātā ir tapusi grāmata “Hiršenhofas stāsts”.
Lai arī šķistu, ka šādu materiālu dāvināšana nav nekas sevišķs, bet, kā uzsvēra Artis Pabriks, “Irši un bijusī Hiršenhofa ir sevišķa vieta Latvijas vēsturē”. “Kāpēc? Baltijas reģionā es nezinu nevienu līdzīgu pagastu, kas šādi būtu apdzīvots no baltvāciešu zemniekiem. Vēsture par baltvāciešu zemniekiem ir izkritusi. Šī ir vienīgā kompaktā vieta, kas te bijusi no 1766. līdz 1939. gadam. Arī Gangnusa kungs raksta, ka viņi bija kā tāda saliņa apkārtējā vidē,” saka Artis Pabriks.
Iršu pagasta pakalpojumu centra vadītāja Lāsma Ruža-Riekstiņa un Artis Pabriks parakstīja dāvinājuma nodošanas un pieņemšanas aktu. L. Ruža-Riekstiņa atzīst, ka priekšā liels darbs, kas saistās ar šo materiālu izvietošanu muižas klētī — magazīnā. Kad viss būs iekārtots, to varēs apskatīt gan vietējie iedzīvotāji, gan tūristi, saistoši tas varētu būt vēstures studentiem, kuri šos materiālus varētu izmantot saviem pētījumiem. “Tas ir ar pagātnes saknēm skats nākotnē, jo pagātne ir tajās grāmatās, bet tajā pašā laikā tas viss tiks nodots nākotnei,” teic Kokneses apvienības pārvaldes vadītāja Agrita Vagoliņa.
Reklāma