Depresija, ko bieži raksturo kā pastāvīgas skumjas vai intereses zudumu par jebkādām aktivitātēm, ir kas vairāk par garastāvokļa svārstībām. Tā ir sarežģīta slimība, kas ietekmē cilvēka domas, emocijas un fizisko labsajūtu. Un otrādi, trauksme izpaužas kā pārmērīgas bažas, bailes vai nemiers par ikdienas situācijām. Abi traucējumi var būtiski ietekmēt cilvēka dzīves kvalitāti, attiecības un vispārējās spējas. Ir ļoti svarīgi atzīt, ka depresija un trauksme ir nopietni organisma signāli, ka kaut kas nenotiek tā, kā vajadzētu. Neskatoties uz izplatītajiem nepareizajiem priekšstatiem, tie nav vājuma vai rakstura trūkumu pazīmes. Šie traucējumi rodas kombinējoties ģenētiskiem, bioloģiskiem, vides un psiholoģiskiem faktoriem, padarot tos ne mazāk reālus kā fiziskas kaites.
Viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc depresijas un trauksmes risināšana ir ārkārtīgi svarīga, ir to potenciāls izraisīt nopietnas sekas. Depresija var pāraugt hroniskā stāvoklī, palielinot paškaitējuma un pašnāvības risku. Tāpat nekontrolēta trauksme var pasliktināt ikdienas darbību, kavēt karjeras izredzes un saasināt personiskās attiecības un nopietni kaitēt fiziskajai un garīgajai veselībai. Turklāt depresija un trauksme bieži ir savstarpēji saistītas un kombinējas. Viens pastiprina otru, radot apburto loku, kuru var būt grūti pārraut. Bez iejaukšanās šis cikls laika gaitā var pasliktināties, izraisot vispārējās veselības pasliktināšanos.
Trauksmes un depresijas novēršanai palīdz psiholoģiskā konsultēšana, psihoterapija, apzinātības prakses, meditācija, dzīves veida maiņa un medikamentoza terapija. Īpaša loma šajā procesā garīgās veselības aprūpes speciālistiem – psihiatriem, psihoterapeitiem, psihologiem u.c. Izmantojot dažādas metodes, klienti var iegūt efektīvas prasmes savu grūtību pārvarēšanai. Arī medikamenti var būt būtiska ārstēšanas sastāvdaļa, īpaši gadījumos, kad traucējumi ir smagi vai novājinoši.
Liela nozīme ir dzīvesveida maiņai. Ir pierādīts, ka regulāri fiziski vingrinājumi, sabalansēts uzturs, pietiekams miegs un tādas stresa mazināšanas metodes, kā piemēram, meditācija vai apzinātības prakses, ir veselības un labklājības veicinošas un atbalstošas. Arī spēcīgas atbalsta sistēmas izveide, ieskaitot draugus, ģimeni un atbalsta grupas, var sniegt būtisku emocionālu atbalstu grūtos brīžos.
Savlaicīgi meklējot palīdzību, cilvēks var atgūt kontroli pār savu dzīvi, uzlabot attiecības un sasniegt savus mērķus!
Visbeidzot, depresija un trauksme ir izplatīti garīgās veselības traucējumi, kas ietekmē neskaitāmus cilvēkus visā pasaulē. Izpratne par šo stāvokļu būtību un sekām ir ļoti svarīga, lai cīnītos pret stigmatizāciju, kas saistīta ar garīgo veselību.
Reklāma