Papardes zieda meklēšana ir viena no skaistākajām Līgo nakts tradīcijām. Ticējums vēsta, ka paparde uzzied tikai Līgo naktī īsu brīdi neilgi pēc pusnakts.
Aizkrauklietis Aleksandrs, atceroties Līgo nakti, kas aizvadīta pirms vairāk kā 20 gadiem, bailēs notrīs, jo nu audzina divas meitas un zina, kas jauniešiem šajā naktī var ienākt prātā.
Papardes ceru iestāda pats
“Bērnībā no vecākā brāļa draugiem dzirdēju, kā viņi ķiķinot runāt par papardes zieda meklēšanu. Iedomājos, ka tā ir ekspedīcija, kad puiši gada īsākajā naktī dodas mežā meklēt augu, kam piemīt maģiskas spējas. Daudzus gadus vēlāk pats kļuvu par neparastā zieda kārotāju,” stāsta Aleksandrs. “Pēc skolas beigšanas vasaras pavadīju, strādājot lauku darbus vecvecāku mājās Kuldīgā, tur arī devos meklēt papardes ziedu. Biju noskatījis kaimiņu meiteni. Līgo naktī uzaicināju viņu doties mežā meklēt papardes ziedu. Laikus biju parūpējies, lai gājiens nebūtu veltīgs — izraku papardes ceru no vecāsmātes puķudārza un iestādīju mežā. Kad mēs līdz tam nonācām, tas gan bija apvītis, bet nodoms bija skaidrs. Meitene ļāvās skūpstiem un glāstiem, bet tālāk tā lieta nevedās… Tolaik tādu rīcību, sagatavojot papardes krūmu mežā, uztvēra kā romantisku gājienu.”
Cerēto atrod kapos
Arvim pagājušā gada Līgo nakti neizdosies aizmirst pat tad, ja viņš to ļoti vēlētos. Mājupceļā no balles Jēkabpilī jaunieši apturēja mašīnu, sadalījās pāros un devās mežā meklēt papardes ziedu. Arvis un viņa pavadone saņēma zvanu no drauga, kurš viņus aicināja pāriet ceļa otrā pusē. “Te vietas pietiks visiem, atradām vairākas papardes, drīz sāksim “ziedēšanu”, nāciet ātri!” zvanītājs sajūsmināts aicināja. Arvis un meitene, tur nonākuši, brīnījās: tik tiešām — meža vidū papardes! Taču Arvis pēkšņi pamanīja ko dīvainu: “Paskat, te kāds regulāri nāk — soliņš!”.
Apskatot apkārtni uzmanīgāk, izrādījās, ka jaunieši ieklīduši kapos: “Skriešus metāmies atpakaļ uz mašīnu, meitenes pārbijušās raudāja, puiši smējās, visiem drebēja rokas. Kopš tās dienas neesmu bijis mežā pat sēņot,” atklāj Arvis. ◆