Ceturtdiena, 12. februāris
Karlīna, Līna
weather-icon
+-6° C, vējš 1.79 m/s, A vēja virziens
Staburags.lv bloku ikona

Lai nokļūtu cietumā, apzog automašīnas

Šīgada martā iznācis no cietuma, 31 gadu vecais Egīls Sailers atgriezās Aizkrauklē, tomēr brīvība viņam bija pārāk liela nasta. “Speciāli apzagu divas automašīnas, lai atkal nokļūtu cietumā. Negribējās zagt, bet nācās,” viņš stāsta. Tagad vīrietis atkal ir cietumā.

Degvīnu paslēpj virsjakā
Ceļš atpakaļ uz cietumu ilga pusgadu. Vispirms Egīls Sailers martā, būdams alkohola reibumā, veikalā “Supernetto” Aizkrauklē nozaga vīna pudeli 2,18 latu vērtībā un ielika to virsjakā, tomēr pie kases viņu aizturēja apsardzes darbinieki.
Aizkraukles rajona tiesa saskaņā ar Krimināllikumu viņam piesprieda 100 stundu piespiedu darba, tomēr vīrietis nostrādāja tikai 16 stundu. Tas bija jau astotais kriminālpārkāpums, par kuru viņš saņēma sodu.
Pats izsauc policiju un lūdz sevi savākt
Egīlu Saileru pirmo reizi sastapu maijā —
Aizkraukles rajona tiesā viņš ieradās ar lielu somu, jo cerēja, ka tūlīt pēc tiesas sēdes par administratīvo pārkāpumu tiks aiz restēm. Kārtīgā, tīrā apģērbā, baltu cepuri, bet uzvedība — izaicinoša un agresīva.  
“Iedodiet man, lūdzu, piecpadsmit diennakšu!” viņš uzstājīgi lūdza, ieraugot tiesnesi. Uz jautājumu: “Vai ir par ko?” atbildēja: “Jā, ir, esmu sabiedrībai bīstams, varu piedzerties un izdarīt kaut ko sliktu! Mazāk nedodiet, štruntīga dzīve! Jau vienpadsmit gadu sēžu cietumā, gribu atpakaļ, man pietrūkst kameras! Brīvība ir pārāk plaša.”
Šoreiz tiesā viņš nokļuva, jo sabiedriskā vietā Dārza ielā bija alkohola reibumā, streipuļoja un nesakarīgi runāja. Izelpā konstatētas vairāk nekā četras promiles alkohola. Kopš 2000. gada tas ir jau 36. administratīvais pārkāpums, arī iepriekšējie bijuši lielākoties par alkoholisko dzērienu vai citu apreibinošu vielu lietošanu sabiedriskā vietā cilvēka cieņu aizskarošā izskatā.
“Atzīstu sevi par vainīgu, mājās dzēru, bet pēc tam aizgāju līdz ugunsdzēsējiem un pats izsaucu policiju, lai mani savāc, tāpēc, ka gribu uz cietumu, man tur labāka dzīve nekā brīvībā!” viņš stāstīja.  
Uz jautājumu: “Cik dienas dzerat?” tiesai atbildēja: “Kā martā tiku laukā no cietuma, dzeru katru dienu”.
Kāpēc policijā nav rakstījis paskaidrojumu? “Tur man pirmo reizi iedeva papīru, nekad dzīvē vēl nebiju rakstījis, tāpēc arī sastrīdējos — domāju, policistei slikts garastāvoklis, ka liek rakstīt.”
Egīls Sailers paspēja arī izstāstīt, ka nesen speciāli apzadzis divas automašīnas, lai tiktu cietumā, un drīz par to būšot tiesa.
Draud izsist stiklus
Kad tiesa šoreiz par administratīvo pārkāpumu piesprieda piecas diennaktis un 11 latu par alkometra izmantošanu, skanēja protests: “Kāpēc tikai piecas? Iedodiet man piecpadsmit!”. Uzzinot, ka tūlīt nevarēs doties uz soda izciešanas vietu, jo mainīts likums — piecu dienu laikā lēmumu var pārsūdzēt, vīrietis kļuva vēl niknāks un sāka draudēt: “Iziešu ārā, izdauzīšu tai mājai logus! Ko man citu darīt? Tiesnese, lūdzu, cietumā gribu, sešas dienas neesmu ne ēdis, ne dzēris!”
Tā kā Egīls Sailers negrasījās lēmumu pārsūdzēt, varēja doties “atsēdēt” diennaktis kaut tūlīt.   
Gaidot norakstu, viņš aiz zāles durvīm, tiesas darbiniecēm neredzot, no virsjakas izņēma iesāktu lielo alus pudeli, lai pa kluso iedzertu vēl. To pats neesot pircis. Vēlāk stāstīja, ka cietumos par zagšanu sēžot jau no pusaudža gadiem. Tur strādājis par pavāru un saņēmis algu, bet brīvībā tā nevarot, prasot diplomu. “No cietuma vismaz varēju abiem bērniem naudu atsūtīt,” viņš stāstīja.
Kad skaidrā, galva plīst
Nākamreiz Egīlu Saileru tiesas zālē sastapu jūlijā par līdzīgu pārkāpumu, bet šoreiz viņš bija pretstats agrāk redzētajam: kluss un mierīgs, atnācis darba drēbēs, rokās darba cimdi — esot jānostrādā tiesas piespriestās stundas. “Mani darbs gaida!” viņš paziņoja.
Scenārijs līdzīgs — mājās dzēris, pēc tam aizgājis līdz ugunsdzēsējiem un izsaucis policiju, lai viņu savāc. Izelpā konstatētas 3,55 promiles alkohola. “Tas jau ir maz! Kamēr nav piecas, nevaru rimties. Šoreiz policiju izsaucu, jo gribējās dzert vēl, bet dzērumā mēdzu visādus “brīnumus” sataisīt,” viņš teica. “Kad esmu skaidrā, galva plīst — vajag ēst, bet darba nav. Aizeju uz kādu dārzu, pastrādāju, pahalturēju, pāris latiņu nopelnu, bet tā nav dzīve! Kad piedzeries, nevajag ēst un domāt.”  
Šoreiz tiesa piesprieda tikai trīs diennaktis, tomēr Egīls Sailers vairs neprotestēja. Par analogu pārkāpumu tiesa viņu šovasar sodījusi vairākkārt.
Atņem brīvību
Ja cilvēks nelabojas un turpina zagt, viņam var atņemt brīvību uz ilgāku laiku. Jūlijā Egīls Sailers, būdams 2,68 promiļu reibumā, veikalā “Maxima” nozaga degvīnu 5,49 latu vērtībā, paslēpjot to  virsjakas iekšpusē un kasē nesamaksājot. Saskaņā ar Krimināllikumu tiesa piesprieda brīvības atņemšanu uz četriem mēnešiem, bet par zādzību martā nenostrādātās 84 piespiedu darba stundas “pārvērta” 10 diennaktīs.    
Nozog automagnetolas
Šoruden Egīlu Saileru tiesāja par maijā veiktajām zādzībām. Naktī uz 2. maiju viņš, būdams alkohola reibumā, paņēma cirvi bez kāta un devās uz Spīdolas ielu Aizkrauklē, kur ap pulksten vieniem izsita automašīnas “Opel Ascona” aizmugures durvju trīsstūrveida lodziņu, pēc tam no iekšpuses atvēra durvis un nozaga automagnetolu piecu latu vērtībā. Pēc tam to nogādāja savā dzīvesvietā. Tajā pašā naktī viņš Draudzības krastmalā ar cirvi izsita automašīnas “BMW” aizmugures durvju trīsstūrveida lodziņu, atvēra durvis un nozaga automagnetolu 120 latu vērtībā. Kad devās projām, viņu aizturēja policijas darbinieki. Savukārt 23. maijā, atkal būdams iereibis, viņš Bērzu ielā tīšām nolauza automašīnas “Chrysler Voyager” aizmugures loga tīrītāja slotiņu 130 latu vērtībā.
Egīls Sailers savu vainu visos nodarījumos atzina pilnībā, un tiesa viņam piesprieda brīvības atņemšanu uz gadu un sešiem mēnešiem, kā arī nolēma piedzīt trijiem automašīnu īpašniekiem nodarīto mantisko kaitējumu 233 latu vērtībā. Nozagtās automagnetolas īpašniekiem atdotas, bet vēl jāatlīdzina zaudējumi par sasistajiem stikliem un salauzto tīrītāja slotiņu.

Staburags.lv bloku ikona Komentāri

Staburags.lv aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese tiek saglabāta.