Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Nodokļi un meža īpašnieks

Meža īpašuma un cirsmu pirkšana, pārdošana un apsaimniekošana nozīmē ne vien dažāda veida ieguvumus, bet arī uzliek saistības, tostarp nodokļu un nodevu maksājumus. Tos svarīgi zināt un laikus veikt, lai neradītu sev liekus sarežģījumus, piemēram, soda naudu.

Nodokļi, iegādājoties vai pārdodot meža īpašumu

Pārdodot meža īpašumu, jārēķinās ar to, ka ienākumi tiek aplikti ar nodokli, jo veidojas kapitāla pieaugums. Šī nodokļa likme ir 20%, un ienākumu, ko apliek ar nodokli, aprēķina, no pārdošanas cenas atņemot tā iegādes vērtību un nekustamajā īpašumā veikto ieguldījumu vērtību. Ir situācijas, kad darījumam nodokļa maksājumi nav piemērojami, par to vairāk informācijas iespējams saņemt Valsts ieņēmumu dienestā.

Ja pārdota tiek cirsma, tad jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis 7,5% apmērā.

Pircējam savukārt jārēķinās, ka, lai reģistrētu īpašumtiesības zemesgrāmatā, jāmaksā kancelejas un valsts nodevas.

Nekustamā īpašuma nodoklis – maksājums, kas jāveic ik gadu

Nekustamā īpašuma nodoklis ir maksājums, kas ir jāveic ikvienam, kam pieder īpašums. To pašvaldības aprēķina par kalendāro gadu, izmantojot Valsts zemes dienesta noteikto nekustamā īpašuma kadastrālo vērtību. Nodokļa likme svārstās no 0,2 līdz 3% – tas atkarīgs no īpašuma veida. Jāņem vērā arī tas, ka likme, kas pārsniedz 1,5% no nekustamā īpašuma kadastrālās vērtības, jāmaksā tikai gadījumos, kad īpašums netiek uzturēts kārtībā. Savukārt, ja mežs vai cits īpašums pieder vairākām personām, tad maksājumu katrs veic proporcionāli savai domājamai daļai.

Par zemi (arī meža īpašumu) parasti jāmaksā 1,5% no īpašuma kadastrālās vērtības, taču der zināt, ka nodoklis nav jāmaksā par platībām, kurās atjaunotas vai ieaudzētas mežaudzes (jaunaudzes).

Ja vēlies uzticēt savu mežu profesionāļiem, kas meža nozarē darbojas jau vairāk nekā 25 gadus, tad sazinies ar SIA „Trovent” – aizpildi kontaktformu, sūti ziņu uz info@trovent.lv vai zvani pa tālruni 29429555. Izlemjot pārdot mežu vai cirsmu mums, vari būt drošs, ka izstāstīsim visu būtisko par nodokļu maksājumiem, tāpat palīdzēsim sakārtot mantojuma lietas, īpašuma dalīšanu un citus jautājumus.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.