Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Kurmenē atklāj piemiņas vietu nacionālajiem partizāniem

Agitas Grīnvaldes-Irukas foto

4. maijā Kurmenē atklāja piemiņas zīmi Kurmenes un apkārtējo pagastu nacionālajiem partizāniem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Ar lepnumu atklāju šo piemiņas vietu Kurmenes un apkārtējo pagastu vīriem, kuri pirms daudziem gadiem cīnījās par brīvu un neatkarīgu Latviju, grūtā brīdī ņēma rokās ieročus un devās cīņā pret okupantiem,” pasākuma atklāšanā sacīja Bauskas novada Vecumnieku apvienības pārvaldes Kurmenes pagasta nodaļas vadītājs Jānis Sils.

Vēl pirms gada vietā, kurš šodien debesīs slejās baltais krusts un uzlikts piemineklis ar iegravētiem vārdiem “Lauzīs mūs, bet nesalieks”, stāvēja nekopta un apdrupusi piemiņas zīme Otrā pasaules kara dalībniekiem.

Jānis Sils atklāj, ka piemiņas zīmes idejas autors ir kurmenietis Uģis Drava – liels sava pagasta un Latvijas patriots, taču viss pārējais ir vairākus cilvēku kopdarbs. “Rīkojām pagastā vairākas sapulcītes, kurās piedalījās vietējie dzīvotāji, pašvaldības pārstāvji, partizānu ģimeņus pārstāvji, pārrunājām šo ieceri. Raitis Ābelnieks apkopoja vēsturisko informāciju. Budžetā jau laicīgi piemiņas vietas izveidei bijām paredzējuši naudu un novada domes deputāti mūsu ieceri arī atbalstīja. Kad nonācām pie jautājuma, kur tad šo piemiņas zīmi likt, jo tas būtu jāveic uz pašvaldības zemes, skaidrs kļuva, ka vispiemērotākā vieta ir šī vecā okupācijas laika pieminekļa vietā. Vienojāmies – vācam nost to, kas sen te vairs nav vajadzīgs! Nākamais solis jau bija praktikais darbs pie šīs vietas sagatavošanas un iekārtošanas, un te liels paldies jāsaka vēl vienam savas pagasta patriotam Edgaram Gulbim, kurš paveica lielāko daļu darbu. Viņš bija viens no lielākajiem šīs idejas atbalstītājiem un piemiņas vietas iekārtošanā arī pats pēc savas iniciatīvas ieguldīja daudz brīvā laika un brīvprātīgo darbu,” par kopīgi paveikto stāsta Jānis Sils.

Uģis Drava sacīja, ka doma par šādu piemiņas zīmi bijusi jau sen, pirms vairākiem gadiem tā pārrunāta ar nu jau mūzžībā aizgājušo dzejnieci, rakstnieci un novadpētnieci Ginu Viegliņu- Vallieti. “Taču toreiz tā īsti tai lietai nepieķērāmies. Tomēr domu neatmetu, jo ikdienā interesējos par novadētniecību, par vēsturi. Pagājušajā rudenī kopā ar Edgaru Gulbi izbraucām nelielā ekskursijā pa Sēlijas partizānu piemiņas vietām, un, zinot vietējo vēsturi, Edgars ierosināja veidot piemiņas zīmi arī Kurmenē. Uzrunāju vēsturnieku Raiti Ābelnieku, jo biju lasījis viņa publikācijas pa šo tēmu, un viņš labprāt atsaucās sagatavot informāciju stendam. Iesaistījām arī pašvaldību, un lūk ir rezultāts,” stāsta Uģis Drava.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.