Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Biežāk uzdotie jautājumi par parādu piedziņu

Parādu piedziņa ir termins, ar ko saskaras ne tikai privātpersonas, bet arī uzņēmumi. Situācijā, kad rēķins ir izsūtīts, bet samaksa tā arī nav saņemta, ir jāsāk domāt par to, kādā veidā veikt parāda piedziņu.

Viens no variantiem ir uzreiz vērsties tiesā, taču tas ir laikietilpīgs process, turklāt dažkārt sākotnējā parāda summa nav nemaz tik liela. Ko darīt? Kā risinājums var būt inkaso – parādu ārpustiesas atgūšana. Šādu pakalpojumu nodrošina licencētas parādu piedziņas firmas.

Tomēr saistībā ar šo procesu var rasties daudz neskaidru jautājumu. Raksta turpinājumā meklēsim atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem par parādu piedziņu.

Kādus pakalpojumus piedāvā parādu piedziņas firmas?

Populārākais pakalpojums ir jau pieminētais inkaso – parāda ārpustiesas atgūšana. Tas ietver saziņu ar parādnieku un visas citas likumā noteiktās darbības, kas vajadzīgas, lai sasniegtu kreditoram labvēlīgu rezultātu. Kā liecina statistika, ārpustiesas kārtībā iespējams atgūt lielāko daļu parādu.

Vēl viens pakalpojums ir cesija – parāda pirkšana. Tas nozīmē, ka esošās parādsaistības nopērk parādu piedziņas kompānija – kreditors atgūst savu naudu, kā arī ietaupa laiku un citus resursus.

Kas sedz parāda piedziņas pakalpojuma izmaksas?

Saskaņā ar likumu, izmaksas sedz parādnieks, ja vien nav strīdu par parāda esamību. Parādu atgūšanas izmaksu maksimālo apmēru nosaka Ministru kabinets.

Ar ko atšķiras inkaso no parāda piedziņas tiesas ceļā?

Pirmstiesas parādu piedziņas procesa laikā iespējams vienoties par parāda atmaksas kārtību un termiņu, kā arī ar šo procesu saistīto izmaksu apmēru. Ja prasība tiek iesniegta tiesā, parādniekam jāsedz arī tiesas izdevumi.

Ja pēc sprieduma pasludināšanas parādsaistības noteiktajā termiņā tomēr netiek segtas, lieta tiek nodota tiesu izpildītājam, kurš ir tiesīgs saņemt informāciju par parādnieka finansiālo stāvokli, īpašumiem, kā arī pieprasīt bankas konta bloķēšanu.

Parādu piedziņas kompāniju pakalpojumi var būt noderīgi gan tad, kad parāds, ko nevarat atgūt paša spēkiem, ir salīdzinoši neliels, gan arī tad, ja summa ir liela un parāds ir sens. Sazinoties ar uzticamu šī pakalpojuma sniedzēju, saņemsiet konsultāciju par vispiemērotāko risinājumu.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.