Piektdiena, 15. augusts
Zenta, Dzelde, Zelda
weather-icon
+14° C, vējš 1.33 m/s, D-DA vēja virziens
Staburags.lv bloku ikona

Gundars Bērziņš: Zatlers pavasarī atlaidīs Saeimu

Lai Valsts prezidenta Valda Zatlera prezidentūras laiks ieietu Latvijas vēsturē, viņš nolēmis laika posmā no februāra līdz aprīlim pieņemt lēmumu par Saeimas atlaišanu, uzskata Tautas partijas biedrs Gundars Bērziņš.

“Viņš savā prezidentūras laikā, lai ieietu vēsturē, grib izdarīt ko tādu, ko neviens nav darījis, nedomājot par šo darbu sekām. Es esmu pilnīgi pārliecināts, ka laika posmā no februāra līdz aprīlim Zatlers mēģinās pieņemt lēmumu par Saeimas atlaišanu,” intervijā laikrakstam “Neatkarīgā Rīta Avīze” sacīja Bērziņš.

Viņaprāt, tā būšot tikai un vienīgi Zatlera primitīva vēlme izcelties un ieiet vēsturē kā prezidentam, kurš pēc neatkarības atjaunošanas atlaidis Saeimu.

“Viņš nerēķināsies ar to, ka tādējādi sarežģītajiem ārējiem finanšu apstākļiem nāks klāt nopietna politiska krīze un tas var beigties pavisam bēdīgi. Bet vēsturē paliks tikai rezultāts,” sacīja Bērziņš.

To Bērziņš secinājis, rūpīgi analizējot prezidenta rīcību un to, kā viņš pieņem lēmumus. “Šobrīd izveidojusies problēma, ko nosacīti var nosaukt par krusttēva sindromu. Izrādās, Zatlera kunga mīļākais darbs ir būt krusttēvam,” sacīja Bērziņš.

Arī laikraksts „Diena”, atsaucoties uz kuluāru sarunām, šorīt raksta, ka Valdis Zatlers varētu ieiet vēsturē kā prezidents, kas ierosina Saeimas atlaišanu. Par šo Satversmē paredzēto iespēju V.Zatlers ir ieminējies sarunās ar partijām un paziņojumā presei pēc tām.

Savukārt parlamentā pārstāvētie politiskie spēki, kuru nākšanai pie varas daži cilvēki ir iztērējuši ļoti lielus naudas līdzekļus, piesauc pasaules finanšu krīzi un cer, ka Valdis Zatlers neizšķirsies par tik radikālu rīcību.

“Valsts prezidents labi apzinās, kas notiek pasaulē, kur ir ekonomikas lejupslīde. Ja kāds šādā situācijā mēģinās spekulēt ar Saeimas atlaišanu, tad valsti var sagaidīt ārkārtīgi grūti laiki,” tā laikrakstam „Diena” sacīja LPP/LC līdzpriekšsēdētājs Ainārs Šlesers.
 
TB/LNNK frakcijas vadītājs Māris Grīnblats izteicies, ka no psiholoģiskā viedokļa tas ir ļoti maz ticams: ja Vaira Vīķe–Freiberga ar ļoti lielu reitingu astotajā darbības gadā nepakļāvās mudinājumiem atlaist Saeimu, tad Zatlers otrajā darbības gadā — diez vai.

Ja ekonomiskās krīzes apstākļos notiek pirmstermiņa vēlēšanas, tad tas, pēc laikraksta „Diena” domām, nav izdevīgi varas partijām. Aigars Kalvītis uzskata, ka TP nebūtu jābaidās — vēl jo vairāk, ja jauno Saeimu vēl tajā pašā dienā, kad notiek pašvaldību un Eiropas Parlamenta vēlēšanas, tad TP nosargāšot savas pozīcijas. Nezaudētu arī SC, bet jaunie politiskie spēki SCP un Pilsoniskā savienība nav ieguvuši tādu uzticību, lai pārliecinoši startētu Saeimas vēlēšanās. Tie tikai vēl vairāk sadrumstalo labējo spektru, un jaunās Saeimas sastāvs būtu vai nu līdzīgs tagadējam, vai ar vēl lielāku kreiso spēku ietekmi.

Atsevišķi politiķi uzskata, ka 2010.gadā, kad paredzētas kārtējās Saeimas vēlēšanas, Saeima var būt vēl neprognozējamāka, nekā tad, ja vēlēšanas notiek nākamgad. Pusgada laikā arī nevarētu izveidoties neviens jauns un spēcīgs politiskais spēks.

Tomēr viņš intervijā arī piebilst, ka viņu vienmēr šokējis Zatlera seklums, jo tas ir tik sūrs, ka var smakt nost.

“Piemēram, viņam atrodoties Pekinā, risinājās notikumi Gruzijā. Viņam vajadzēja doties uz Tbilisi, taču viņu Pekinā nespēja sazvanīt pat mūsu valsts augstākās amatpersonas. Iemesls, manuprāt, bija ļoti vienkāršs. Pekinā ir ļoti interesanta iepirkšanās vieta – pērļu tirgus. Visticamāk, viņš izlēma nebraukt uz Tbilisi, jo vienkārši bija jāiepērkas. Var jau par to smieties. Ja neticat, pamēģiniet ar Zatleru parunāt kaut pusstundu, un jūs nosmaksiet no tā sekluma, ko sastapsiet,” sacīja Bērziņš.

Viņaprāt, profesija ārsts prasot augstu intelektu. “Tā ir aksioma. Es pat nepieļauju iespēju apšaubīt, ka ārsts var būt intelektuāli ļoti viduvējs. Tai laikā, sarunājoties ar Zatleru, man bija ļoti grūti uztvert viņa personību, viņa vērtību sistēmu un rīcības motivāciju. Bet atcerēsimies, ka tajā brīdī izvēles iespējas nebija. Citas iespējas bija vēl sliktākas,” sacīja Bērziņš.

Tomēr, ja prezidents piedāvājot Saeimas atlaišanu, viņš pats arī riskē zaudēt amatu, uz ko Bērziņš atbildēja, ka prezidents savu piedāvājumu Satversmes grozījumiem nav formulējis. “Spriežot pēc Zatlera publiskajiem izteikumiem, viņš vēlas, lai prezidents vienpersoniski var atlaist Saeimu, lai balsošana nebūtu vajadzīga,” sacīja Bērziņš.

Staburags.lv bloku ikona Komentāri