Piektdiena, 15. augusts
Zelma, Zemgus, Virma
weather-icon
+15° C, vējš 0.66 m/s, A vēja virziens
Staburags.lv bloku ikona

"GE Money" aptur automašīnu līzinga līgumu slēgšanu

Kompānija AS “GE Money” vismaz uz diviem mēnešiem apturējusi automašīnu līzinga līgumu slēgšanu, šodien raksta laikraksts “Biznes&Baltija”. “Tehniskā pauze” tiek attiecināta gan uz fiziskām, gan juridiskām personām.

Informāciju, ka līdz gada beigām autolīzinga pakalpojumi netiks sniegti, laikrakstam apstiprinājusi “GE Money” Mārketinga nodaļas vadītāja Nora Grase. “Mēs turpinām sadarbību ar visiem autodīleriem, ar kuriem tā notikusi līdz šim. Tomēr pagaidām mēs vienkārši fiziski nespējam izskatīt pieteikumus.”
Kā informēja “GE Money”, “tehniskā pauze” attiecas tikai uz jaunajiem kompānijas klientiem.

Pakalpojuma sniegšanas apturēšanu “GE Money” skaidro ar tehniskiem iemesliem – kompānijā tiek optimizēti procesi un ieviesta jauna kreditēšanas risku vērtēšanas sistēma.

“Tādu nepieciešamību nosaka izveidojusies ekonomiskā situācija,” skaidro “GE Money” patērētāju kreditēšanas un līzinga produktu pārdošanas direktors Viktors Toropovs. “Mēs, tāpat kā pārējie tirgus dalībnieki, arvien detalizētāk izvērtējam klienta maksātspēju.”

Kā raksta “Biznes&Baltija”, jauno automašīnu tirgus gada laikā samazinājies par 35,8%. Samazinājušies arī līzinga kompāniju kredītportfeļa pieauguma tempi.

“Viss liecina, ka tirgus ir nokritis un salīdzinājumā ar pagājušo gadu samazinās par vairāk nekā 30%,” laikrakstam atzinis “Swedbank līzings” pārstāvis Jānis Diedišķis.

Septembra beigās fiziskās personas līzinga devējiem bija parādā 408,169 miljonus latu, kas bija izsniegti automašīnu iegādei. Šā gada pirmo deviņu mēnešu laikā šis rādītājs izaudzis par 8,2%. Šajā periodā juridisko personu autolīzings pieaudzis par 7,6%, sasniedzot 534,989 miljonus latu.

Tomēr pagājušajā gadā pieauguma temps bija tuvu 50%.

“Samazinās gan veikto darījumu skaits, gan pārdošanas apjomi,” laikrakstam sacījis “DnB Nord līzings” autolīzinga projektu vadītājs Mārtiņš Dadeiko. Turklāt tagad tieši līzinga devēji veic klientu atlasi, kamēr iepriekš līzinga ņēmējs izvēlējās no daudziem piedāvājumiem.

“Situācija patlaban ir tāda, ka nav iespējams izdarīt kādas nākotnes prognozes. Mēs turpinām finansēšanu, taču jau tuvākajā nākotnē pārskatīsim savu politiku. Jau ir skaidrs, ka tā kļūs stingrāka,” prognozē Diedišķis, norādot, ka līdzīgi rīkosies arī pārējās līzinga kompānijas.

Kā raksta “Biznes&Baltija”, šāda līzinga kompāniju rīcība ietekmēs jau tā krītošo automašīnu tirgu.

 
Eiropas valstīs lielākās līzinga kompānijas “UniCredit Group” uzņēmuma Latvijā “UniCredit Leasing”, kas pamatā nodarbojas ar industriālās tehnikas un komerctransporta iegādes finansēšanu, vadītājs Jānis Buks intervijā laikrakstam “Dienas Bizness” situāciju ne tikai pasaulē, bet arī Latvijā raksturo kā smagu, bet vienlaikus pauž optimismu par nākotni.
“Uz mums atsauksies tas, kas notiek iekšējā tirgū. Kopējie apjomi tirgū ir būtiski samazinājušies. Mums gan nav tik būtisks kritums kā tirgū, ja skatāmies deviņu mēnešu rezultātus. Pieaudzis kredītu kavētāju skaits,” atzīst uzņēmējs, piebilstot, ka starp kavētājiem ir atsevišķi komerctransporta uzņēmumi. Daži savu darbību jau ir apturējuši.

Transporta nozari negatīvi ietekmē pieaugušās izmaksas degvielai un apdrošināšanai. Problēmas redzamas arī meža nozarē.

Buks atzīst, ka “UniCredit Leasing” līzinga apjomi šogad Latvijā būs mazāki. Līdzīgas tendences vērojamas arī citos “UniCredit Group” uzņēmumos – smagākā situācijā ir Itālija, kur samazinājums ir 15%-20%.

“Esam labākā situācijā Latvijas līzinga tirgū, jo mums atšķirībā no citiem vieglo auto līzinga īpatsvars ir mazāk nekā 50% kopējā portfelī,” skaidro uzņēmējs.

Buks norāda, ka Latvijā līzinga finansējums joprojām tiek izsniegts: “Nav tik slikti. Vienkārši mainās tirgus konjunktūra, kas savukārt ir labi. Industriālā tehnika, tostarp specializētā celtniecības tehnika, iepriekšējos divos gados “gāja kā karsta maize”. Tagad šajā segmentā ir 70% kritums, jo iepriekš šī tehnika pamatā strādāja priekš nekustamā īpašuma attīstītājiem. Tagad šis tirgus ir miris. Tomēr joprojām ir tādi, kas maina tehniku, arī mežu tehniku, būvniecības mašīnas. Piemēram, ceļu nozarē vēl nav krīzes.”

Tagad tirgū ir palielinājusies konkurence, bet iepriekš būvniekiem nebija konkurences, tāpēc arī cenas bija neadekvātas.

Kā uzsver Buks, arī medicīnas nozare neapstājas, tiek ieviesti jauni risinājumi. Poligrāfijas nozarē ir veiksmīgi uzņēmumi, kas attīstās, ievieš jaunas tehnoloģijas.

“Iepriekš runāja, ka vajag efektīvāk strādāt, bet tagad, kad nav darbaspēka problēmu, daudzi uzņēmumi, tajā skaitā metālapstrādes uzņēmumi, ieviesuši tehnoloģijas, lai samazinātu strādnieku skaitu. Es domāju, ka tagad varētu attīstīties biroju tirgus, ir arī zināms noliktavu telpu deficīts. Kaut kas jau notiks. Kopumā domāju, ka nozares transformēsies citā veidolā, bet neviens vairs nepelnīs 100% gadā,” brīdina uzņēmējs.

Buks arī prognozē, ka būtiski pieaugs procentu likmes līzinga darījumos Latvijā. “Procentu likmes būs “padsmitos” tuvākajā laikā. Turklāt Rigibor jau tagad pārsniedz 10%. Aizdevumos eiro valūtā izmantotā Euribor pārsniedz 5%. Tas, ka Eiropas Centrālā banka samazina bāzes procentu likmes, pagaidām neko būtiski nemaina, jo tirgū nevar iegādāties naudu par Euribor likmi. Pērn pievienotās likmes industriālajā līzingā bija vidēji 1,8%, bet tagad piecu gadu līgumiem pievienotās likmes būs 4% un 5%. Tāpēc arī būs korporatīvie bankroti,” skaidro “UniCredit Leasing” vadītājs.

Pēc viņa teiktā, līzinga kompānijas nevar necelt likmi, jo pieaug naudas resursu cenas. “Tās turpinās pieaugt dramatiski, kas ir loģiski apstākļos, kad nauda ir deficīts. Resursu cena būtiski ietekmēs tirgu, arī pārdošanas apjomus, jo daudzi nevarēs atļauties iegādāties preces vai pakalpojumus. Tomēr es domāju, ka tas ir laika jautājums. Grūti pateikt, cik ilgi tas turpināsies. Visā finanšu tirgū visi saprot, kas notiek, bet neviens nesaprot, kā rīkoties, jo neviens neko tādu nav pieredzējis,” rezumē Buks.

Staburags.lv bloku ikona Komentāri