Ceturtdiena, 7. augusts
Alfrēds, Madars, Fredis
weather-icon
+19° C, vējš 3.8 m/s, R-DR vēja virziens
Staburags.lv bloku ikona

Piena kooperatīvi kļūst stiprāki zemnieku vienotības dēļ

Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācija (LLKA) ir sašutusi par Latvijas Piensaimnieku savienības publiskajiem paziņojumiem sakarā ar Zemkopības ministrijas nepamatoti piešķirto atbalstu lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvajām sabiedrībām (LPKS).

Tie pieder un piederēs zemniekiem

“Neprasām valdībai atbalstu naudas izteiksmē. Tas plānots kā atbalsts, garantējot kredītus, kas kooperatīviem rada problēmas uzņēmējdarbības formas dēļ. Kooperatīvu nevar pārdot, tādēļ bankas kredītus izsniedz nelabprāt, taču tad arī nav riska, ka, mainoties īpašniekiem, attīstībā ieguldītie līdzekļi nonāk ārvalstnieku rokās, jo kooperatīvs pieder un piederēs zemniekiem,” teic LLKA valdes locekle un LPKS “Piena ceļš” valdes priekšsēdētāja Ilze Aizsilniece.

“Neraugoties uz publiskajiem paziņojumiem, gan Zemkopības ministrijai, gan lauksaimnieku organizācijām rīcībā ir dati par to, ka piena pārstrādātāji savas ražošanas attīstīšanai ir saņēmuši pietiekami daudz finansējuma, salīdzinot ar kooperatīviem,” uzskata LLKA valdes loceklis un LPKS “Laura” valdes priekšsēdētājs Uldis Štoss.

Salīdzinot SAPARD atbalstu un apmaksātos struktūrfondu līgumus 2007. gadā  LPKS un pārstrādes uzņēmumiem, redzams, ka kooperatīvu saņemtais atbalsts ir aptuveni 29 reizes mazāks.

Ražošanu nedrīkst atdalīt no pārstrādes

LPKS ir ierobežota piekļuve citiem Eiropas Savienības un valsts finansētiem pasākumiem, jo tie nav komersanti. Piemēram, piena pārstrādes uzņēmumi var pretendēt Latvijas Investīciju attīstības aģentūras administrētajiem pasākumiem, bet LPKS projekti tur netiek atbalstīti uzņēmējdarbības statusa dēļ.

“Piena ražošana nevar būt atdalīta no piena pārstrādes. Tas ir vienīgais veids, kā piena ražotāji var izdzīvot. Kamēr piena pārstrādes uzņēmumi samazina piena iepirkuma cenu, kooperatīvi, kas paši pārstrādā biedru saražoto produkciju, piedāvā zemniekiem stabilu cenu, un šobrīd tā ir augstāka nekā lielajos pārstrādes uzņēmumos,” teic LLKA biedrs LPKS “Dundaga” valdes priekšsēdētājs Guntis Pirvits.

Šobrīd biedru produkcijas pārstrādi veic kooperatīvi “Straupe”, “Dundaga”, “Ķeipenes pagasta piensaimnieku sabiedrība”. Arī a. s. “Trikātas siers” pieder piena kooperatīvam “Trikāta KS”. Savukārt LPKS “Piena ceļš” šogad no ārzemju īpašniekiem atpircis a. s. “Jaunpils pienotava”.

Var izvest par izdevīgāku cenu

Trīs lielākie piensaimnieku kooperatīvi — “Trikāta KS”, “Piena ceļš” un “Dzēse” — ir parakstījuši vienošanos par sadarbību kopīga pārstrādes uzņēmuma veidošanā. Šo trīs piensaimnieku kooperatīvu vadītāji tikās ar vēl 13 piena kooperatīviem, lai paplašinātu iesaistīto piena ražotāju loku un izstrādātu rīcības plānu. “Visa pamatā ir izejviela. No pārstrādes rūpnīcām nebūs jēgas bez izejvielas. Apvienojot spēkus, esam konkurents pārstrādes uzņēmumiem,” domā LLKA valdes loceklis LPKS “Dzēse” valdes priekšsēdētājs Māris Petrēvics.

“Piena pārstrādes uzņēmumi nav gatavi runāt ar kooperatīviem par abpusēji izdevīgiem sadarbības nosacījumiem, tādēļ būtiski ir piena kooperatīvu biedru – zemnieku – saražoto pienu koncentrēt vienā — kooperatīviem piederošā – pārstrādes uzņēmumā. Varam pienu izvest par izdevīgāku cenu, taču prātīgāk būtu radīt pievienoto vērtību tepat Latvijā. Uz to arī pašreiz ejam,” uzskata Ilze Aizsilniece.

Staburags.lv bloku ikona Komentāri