Eiropas Savienības apmaksātās mācības lopkopjiem Neretā noslēdzās ar balli, kurā lauksaimnieki saņēma sertifikātu par iegūtajām zināšanām, atcerējās aizvadītās nodarbības un kopīgi priecājās līdz rītam.
Eiropas Savienības apmaksātās mācības lopkopjiem Neretā noslēdzās ar balli, kurā lauksaimnieki saņēma sertifikātu par iegūtajām zināšanām, atcerējās aizvadītās nodarbības un kopīgi priecājās līdz rītam.
Pēdējie kursi pirms desmit gadiem
Pēdējās mācības Neretas apkaimes lauksaimniekiem notika deviņdesmito gadu sākumā, kad zemnieki ieguva pirmā līmeņa lauksaimniecisko izglītību. Neretiete Mudīte Grīnvalde, kura šobrīd ir Neretas pagasta lauku attīstības speciāliste, atceras, ka toreiz arī viņai bija jāmācās. Tāpēc, lai pašai un citiem vietējiem zemniekiem nebūtu jābrauc uz Aizkraukli, viņa nolēma lektorus aicināt uz Neretu.
“Toreiz veicu to sabiedriskā kārtā, un nodarbībām pieteicās kādu divdesmit cilvēku. Taču kopš tā laika mūsu pusē vairs nekas nav rīkots. Organizēt šīs apmācības jau bija mans pienākums, jo nu esmu pagasta lauku attīstības speciāliste un konsultēju zemniekus,” stāsta Mudītes kundze.
“Izslāpuši” pēc zināšanām
Kad Mudītei Grīnvaldei piedāvāja organizēt kursantu grupu Neretā, viņa sākumā šaubījās, vai varēs savākt nepieciešamo cilvēku skaitu. Taču, tiklīdz pagastā uzzināja par mācībām, grupu izdevās nokomplektēt pusotras stundas laikā. Tik ļoti vietējie zemnieki bija “izslāpuši” pēc zināšanām un iespējas kaut reizi nedēļā sanākt kopā. Zemniekus noteikti piesaistīja arī tas, ka kursi ir bez maksas. Mācībām pieteicās vairāk nekā 50 zemnieku ne tikai no Neretas, bet arī no Zalves, Mazzalves, Pilskalnes, arī tuvākajiem pagastiem Jēkabpils rajonā.
Mudīte Grīnvalde atzīst, ka Neretas pusē zemnieki ir ļoti aktīvi. Viņi izmanto katru iespēju, kā uzlabot darbu saimniecībā un piesaistīt papildu līdzekļus tās attīstībai. Grīnvaldes kundzes klienti lielākoties ir vidējie un mazie zemnieki un, ja viņi konsultanti nevar satikt pieņemšanas laikā pagastā, atrod mājās vai uzrunā uz ielas.
Turpinās iesākto
Divus mēnešus nodarbības pagasta kultūras namā regulāri apmeklēja pat vairāki ģimenes locekļi no vienas saimniecības. Nāca tādi, kuriem ir augstākā lauksaimnieciskā izglītība, vairākas lekcijas noklausījās Neretas veterinārārste Viktorija Kalniņa, jo šīs nozares speciālistiem kursi notiek reti un parasti ir par maksu. Mācījās gan lielāku saimniecību īpašnieki, gad arī piemājas saimniecību kopēji, kam divas trīs govis.
“Zemnieki bija ļoti apmierināti gan ar uzzināto, gan ar lektoriem, gan par iespēju tikties, pārrunāt darāmo un dalīties pieredzē. Mācību laikā pie mums bija atbraukuši arī vairāku firmu pārstāvji, kuri prezentēja jaunākos dezinfekcijas līdzekļus, barības raugu, produktus, kas gatavoti no rapša eļļas. Esam nolēmuši turpināt iesākto, un Neretā jau nokomplektēta grupa nākamajām mācībām. 16 saimnieku apgūs zināšanas par mākslīgo apsēklošanu. Mācības mums piedāvā Siguldas sēklošanas stacija, taču šie kursi būs par maksu,” stāsta Mudīte Grīnvalde.
Formalitāti pārvērš svētkos
Zemnieki ar sajūsmu uztvēra piedāvājumu mācību noslēgumā rīkot balli. Arī tāds pasākums pagastā nav noticis jau vairākus gadus. “Lai gan man nav liela saimniecība, arī es mācījos kopā ar zemniekiem un beigās vairs negribēju viņus tik vienkārši laist projām. Varēja jau, protams, pēdējā mācību dienā vienkārši oficiāli izsniegt sertifikātus, taču kāpēc to nepārvērst svētkos?” atzina Grīnvaldes kundze.
Palīdzot Neretas kultūras nama darbiniecēm, Mudīte Grīnvalde sveica zemniekus, izsniedza viņiem izglītības sertifikātu, arī pati saņēma apsveikumus. Sveikt zemniekus bija ieradies arī Aizkraukles rajona lauku konsultāciju biroja augkopības speciālists Leons Skrabāns. Viņa aizraušanās ir filmēšana, un Skrabāna kungs bija sagatavojis nelielu videofilmu par grāmatvedības nodarbībām. Zemnieki ar interesi paraudzījās uz sevi no malas un atcerējās, kā pavadījuši nodarbības, cik kurš bijis cītīgs. Zemnieku aktivitāte viņiem veltītajā vakarā liecināja, ka viņi ir ne tikai čakli darba darītāji, bet prot arī labi atpūsties, un tas nekas, ka dažs taisnā ceļā no balles devās uz rīta slaukšanu.
Lustējas ar visu saimi
Vērojot zemnieku aktivitātes sarīkojuma laikā, tā rīkotāji piešķīra arī balvas vairākās nominācijās. Par lustīgāko balles lauksaimnieku atzina pilskalnieti Jūliju Daugello, raženākais bija neretietis Jānis Ozoliņš, skanīgākā — neretiete Velta Ziemele, acīgākais — mazzalvietis Jānis Baltacis, čaklākā — Konstantīna Slavinska. Ražīgāko balles lauksaimnieku titulu ieguva Neretas pagasta saimniecības “Čaidāni” saime, jo uz balli bija ieradusies visa saimnieka Raimonda Leiša ģimene un arī saimniecības strādnieki.