— Mani vecāki vairākus gadus lieto vienus un tos pašus medikamentus sirds un augsta asinsspiediena ārstēšanai, kā arī zāles miegam.
— Mani vecāki vairākus gadus lieto vienus un tos pašus medikamentus sirds un augsta asinsspiediena ārstēšanai, kā arī zāles miegam. Vai tā var kļūt atkarīgs no šīm zālēm? — jautā Ievas kundze no Aizkraukles pagasta.
Atbild Aizkraukles poliklīnikas psihiatre Vija Ārgule:
— Atkarība no medikamentiem, tāpat kā atkarība no alkohola, ir slimīgs stāvoklis, līdzīgs paģirām. Par sirds un asinsspiediena ārstēšanu vislabāk zina pacientu ģimenes ārsts, jo ir zāles, kuras cilvēki var lietot daudzus gadus. Ja zāles palīdz, organisms pie tām nav pieradis, un nekas arī, iespējams, nav jāmaina.
Citādi ir ar miega un nervus nomierinošajiem līdzekļiem. Taču, ja pacients gadiem ilgi dzer vienas un tās pašas zāles, devu nepalielinot, tad tā nav atkarība. Par atkarību jāsāk raizēties, ja pierastās devas vairs nepietiek un tā pakāpeniski jāpalielina. Tad pacientam jāvēršas pie ārsta, lai zāles mainītu. Grūti noteikt robežu, kad cilvēks kļūst atkarīgs no kāda medikamenta, tas jājūt pašam un obligāti jākonsultējas ar speciālistu.
Diezgan droši varu teikt, ka no medikamentiem, kurus aptiekās izsniedz bez receptēm, pacients atkarību iegūt nevar.