Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Ziemas riepu ABC: kā izvēlēties pareizās un kad tās mainīt?

Tā kā paliek auksts un straujiem soļiem tuvojas ziema, gan pieredzējušiem, gan nepieredzējušiem autovadītājiem, sāk rasties jautājumi. Vai ziemas riepas ir obligātas? Kad ir īstais laiks mainīt riepas savam auto? Kur pirkt ziemas riepas un kā izvēlēties pareizās?

Lasiet tālāk, lai rastu atbildes uz šiem jautājumiem un dotos ceļā ar pārliecību par drošību un savu auto!

Kad jāmaina ziemas riepas? Vai tas ir obligāti?

Balstoties uz normatīvajiem aktiem par transportlīdzekļu valsts tehnisko apskati un tehnisko kontroli, vieglajiem automobiļiem jabūt aprīkotiem ar ziemas riepām laika posmā no 1. decembra līdz 1. martam, kas ir uzskatāms par ziemas periodu.

Tātad ziemas riepām obligāti jābūt nomainītām jau 1. decembrī, taču tas nenozīmē to, ka par riepu maiņu jāsāk uztraukties 1. decembra priekšvakarā. Riepu nomaiņu var veikt arī atrāk. Tas pat būtu ieteicams! Ja to grib izdarīt bez liekas steigas un satraukuma, tad riepu speciālisti iesaka to darīt jau Oktobrī.

Ja transportlīdzeklis nav aprīkots ar atbilstošajām riepām, autovadītājam tiek paredzēts sods trīsdesmit eiro apmērā, kā arī viens soda punkts.

Lietojot vasaras riepas, brīdī, kad temperatūra ārā krītas līdz +7 grādiem, gumija, no kuras izgatavotas vasaras riepas, paliek cietāka. Līdz ar to pie zemākas temperatūras riepu gumija manāmi zaudē saķeri ar ceļa segumu.

Temperatūrai krītoties līdz +7 grādiem, parādās vairāk potenciāli bīstamu situāciju. Tā kā samazinās riepu saķere, vasaras riepām arī krietni pagarinās bremzēšanas ceļš. Attiecīgi īpaša uzmanība jāpievērš apstākļos, kad ir nepieciešams strauji bremzēt vai izbraukt līkumus.

Rūpējoties par savu un apkārtējo drošību, ziemas riepas jāmaina jau laicīgi.

Ziemas riepas ar radzēm vai bez?

Riepu tirgū ir pieejamas dažādu ražotāju ziemas riepas. Tās var būt ar radzēm, bez radzēm, gan jaunas ziemas riepas, gan lietotas. Kā tad īsti izvēlēties pareizās?

Riepas ar radzēm

Riepas ar radzēm ir paredzētas stipri piesnigušiem un apledojušiem ceļiem. Tās ir piemērotas izaicinošiem laikapstākļiem, un bieži vien tās izvēlas autovadītāji, kas pārvietojas ārpus lielpilsētām, kur ceļi tiek tīrīti retāk. Lai justos drošāk, radžotas ziemas riepas ieteicams izvēlēties mazāk pieredzējušiem autovadītājiem.

Kādas tad ir priekšrocības, lietojot šāda veida ziemas riepas?

Aprīkojot savu auto ar radžotām riepām, saīsinās bremzēšanas ceļs un samazinās sānslīdes risks uz apsniguša un apledojuša ceļa. Ar šādām riepām izveidojas labāka saķere un paātrinājums, kā arī riepas ar radzēm nodrošina lielāku stabilitāti.

Lai gan radžotām ziemas riepām ir daudz priekšrocību, šāda veida riepas ir aizliegtas vairākās Eirops Savienības valstīs, piemēram, Polijā, Vācijā un Nīderlandē. Tātad, tālāk par Lietuvu ar radžotām riepām ziemas braucienā netiksiet.

Riepas bez radzēm

Ir pieejamas divu veidu riepas bez radzēm – mikstā vai cietā sastāva. Galvenās atšķirības starp šiem diviem riepu veidiem ir gumijas sastāvs un lameļu skaits riepas protektorā.

Cietā sastāva riepas

Ar cietā sastāva jeb Eiropas tipa riepām var pārvietoties pa ceļiem un šosejām, kas tiek tīrīti regulāri. Cietās riepas ir vislabāk piemērotas autovadītājiem, kas pārsvarā pārvietojas pa pilsētu.

Mīkstā sastāva riepas

Mīkstā sastāva jeb skandināvu tipa riepas ir ideāls variants, ja nevar izvēlēties starp radžotām riepām un cietā sastāva riepām. Tā kā tās ir ražotas no mīkstas gumijas, tās ir piemērotas autobraukšanai Latvijas ziemas klimatā, un spēj nodrošināt pietiekamu stabilitāti. Taču svarīgi ņemt vērā, ka mīkstā sastāva riepas jau pavasarī vajag nomainīt uz vasaras riepām, citādāk tās var priekšlaicīgi nodilt.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.