Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Vienā brīdī ieguvējs, nākamajā jau zaudētājs

Ilustrācija veidota ar canva.com Foto: pixelshot

Gadu mija ir laiks, kad kaut kas beidzas un daudz kas sākas. Vēl pāris dienu, un pēc decembra svētku spožuma iestāsies ikdiena. Tajā jārēķinās, ka elektroenerģijas sadales maksa pieaugs līdz diviem eiro mēnesī, ko redzēsim rēķinos februārī. Pagaidām svētku ugunis deg bagātīgi un iepriecina mūsu sirdis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Maksas lēcieni saistībā ar elektrību šajā gadā bijuši ievērojami, kam sekoja valdības paredzētie atbalsta pasākumi. No 2024. gada 1. janvāra mājsaimniecībām paredzēts cits atbalsts — noteikti elektroenerģijas sadales tarifa fiksētās daļas pieauguma griesti, lai maksas paaugstināšanās būtu lēzenāka. Līdz ar to var cerēt, ka elektrības rēķini būs nedaudz mazāki. Tomēr mieles iedzīvotājiem palikušas, jo rēķini par elektrību bijuši un daudzkārt būs dramatiski. Turklāt elektrības cena ir mazākā pozīcija rēķinā, bet lielāko veido citi pakalpojumi, tostarp “Sadales tīkla” aprēķinātais. Diemžēl tarifa palielināšana gan neiet roku rokā ar pakalpojuma kvalitāti — uzpūš vējš vai uzsnieg sniegs, un daļa māju paliek bez elektrības. Turklāt arī vietās, kur elektrības kabeļi jau ierakti zemē un tos nevarētu ietekmēt laika apstākļi. Pat ja kāda bojājuma dēļ elektrības nav veselam kvartālam, uzņēmums atbild — katram pašam jāsagādā ģenerators. Tas ir situācijā, kad ir ziema, elektrība nepieciešama lielai daļai apkures katlu un cilvēki maksā par pakalpojumu.

Vēl neapskaužamākā situācijā joprojām ir cilvēki, kuri maksā par elektroenerģijas piegādi īpašumiem, kurus pat neizmanto. Atteikties vai samazināt jaudu arī nav risinājums, jo pieslēgt kaut ko no jauna ir krietni dārgāk. Sabiedrisko pakalpojumu regulators iesaka uzmanīgāk ielūkoties maksājumos par elektrību, jo ir iespēja samazināt elektrības rēķinu, izvēloties citu tirgotāju. To gan cilvēki darot kūtri, jo lielākoties sabiedrība nav īpaši elastīga, lai izsekotu līdzi visam un kaut ko mainītu. Turklāt cenu lēcieni ir tik neparedzami, ka vienā brīdī esi ieguvējs, bet nākamajā jau zaudētājs. Zināmie cilvēki, kuri to mēģinājuši, ātri vien atmeta tam visam ar roku un palika pie jau esošā elektrības tirgotāja.

Pēc elektrības rēķinu lēcieniem Latvijā sācies saules paneļu bums. Cilvēki tādējādi mēģina samazināt rēķinus, lai arī paneļu sistēmas ierīkošana ir dārgs pasākums. Turklāt pat uzņēmumi, kas tos ierīko, atzīst, ka tas nav risinājums visiem. Kā jau minēju — iekārtas ir dārgas, saražotās elektrības daudzums tomēr atkarīgs no saules un noteikti atmaksājas tur, kur patērē daudz elektrības. Ja tā nav, saražotā liekā elektrība jānodod kopējā tīklā, ko šobrīd var saņemt atpakaļ, maksājot par piegādi vai no jaunā gada arī izmantot neto norēķina sistēmu. Lai arī tas viss ir solis zaļā kursa virzienā, valstī ar atbalstu gājis kā pa kalniem, un, manuprāt, nav ilgtspējīgas sistēmas, kā tas viss darbosies, bet galvenais — pārliecības, ka šodien lemtais būs spēkā arī pēc pāris gadiem.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.