Sviestmaizes somā, laba oma un priekšā jauka diena kopā ar klasesbiedriem. Skolas ekskursijas ir mazi patīkami piedzīvojumi mācību laika ikdienā. Kam būtu par tām jāmaksā? Tiesībsarga birojā norāda, ka mācību ekskursiju finansēšana nav vecāku pienākums un izglītības iestādei nav pamata likt par mācību ekskursiju maksāt vecākiem. Šis pienākums jāuzņemas pašvaldībai. Ja Latvijā ir bezmaksas izglītība, tad arī mācību ekskursijām vajadzētu būt bez maksas. Izglītības un zinātnes ministrijā uzsver — to, kā tiek segti līdzekļi par skolēnu mācību ekskursijām, līdz šim lēma pašvaldības un skolas, un šādu principu saglabās arī turpmāk. Ja skola saskaņā ar izglītības standartu apstiprinājusi programmu, kurā iekļauta mācību ekskursija, ministrija aicina izskatīt iespējas finansēt to arī no pašvaldības līdzekļiem.
Kopīgs brauciens izglīto, māca bērniem socializēties citā vidē un citos apstākļos. Un kā var nošķirt, kura ir mācību un kura izklaides ekskursija? Piemēram, brauciens uz teātra izrādi, koncertu vai muzeju?
“Manuprāt, ekskursijas mācību programmā būtu jāiekļauj kā obligātas, un tās būtu jāapmaksā valstij,” savu viedokli pauž divu skolēnu māte Aizkraukles reģionā. “Līdz šim manam pamatskolēnam bijusi tikai viena ekskursija, kurai par degvielu maksāja skola, par pārējām maksāju es, kā reiz teica — brīvprātīgi piespiedu kārtā. Ikreiz ir daži bērni, kuru vecāki nevar atļauties samaksāt par braucienu. Trūcīgajiem bērniem šo naudu varētu piešķirt pašvaldība.”
Cits viedoklis par kolektīviem, vienalga, izglītojošiem vai izklaidējošiem, braucieniem ir pieredzējušai skolotājai Aizkraukles novadā. “Arī vecākiem ir jāiegulda nauda savu bērnu izglītošanā,” pārdomas pauž skolotāja. “Pilnībā piekrītu tam, ka mācību līdzekļi jānodrošina bez maksas, taču ekskursijas vecāki varētu apmaksāt. Pēdējā laikā šķiet, ka skolotājus tikai kritizē, nosoda. Vai kāds iedomājas, cik pūļu un laika skolotājam jāiegulda šādu braucienu rīkošanā? Un cik liela atbildība gulst uz pavadošo skolotāju pleciem? Dodiet naudu, vediet, un beigās pat nepasaka paldies.”
Andreja Upīša Skrīveru vidusskolas direktors Aldis Rakstiņš atzīst: ja budžetā būtu nauda, tad ekskursijām to nežēlotu, taču nu pietiek galvassāpju, domājot par mācību līdzekļu iegādi. “Mūsu skolā jau pāris gadu ir divas pašvaldības apmaksātas ekskursijas vidusskolēniem,” stāsta Aldis Rakstiņš. “Vienā priekšmetu skolotāju vadībā skolēni iepazīst mūsu novadu, otrajā — uz Tīreļpurvu — dodas absolventu klase Ziemassvētku laikā. Ekskursijas ir ļoti nepieciešamas, ne katrs no vecākiem individuāli var savus bērnus aizvest uz teātri, koncertu vai izstādi, turklāt ir citādi, ja brauc kolektīvi. Arī tas ir būtiski.”