Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Vai atpūtas ir par daudz?

Skolēniem tuvojas vasaras brīvlaiks, un to ļoti jūt, jo gan skolās, gan ģimenēs valda nogurums, steiga pagūt vēl pēdējos darbos, sagatavoties mācību gada noslēgumam. Ik pa laikam uzjundī diskusija, ka vajadzētu pagarināt mācību gadu, un tas nav tikai saistībā ar aizvadīto pandēmiju. Šo jautājumu no jauna aktualizējusi Izglītības un zinātnes ministrija.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Latvijā brīvlaiku kopējais ilgums skolās ir 17 nedēļas, kas ir viens no garākajiem Eiropā. Turklāt vasaras brīvlaiku skolēni bauda trīs pilnus mēnešus. Izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece iesaka pagarināt mācību gadu par divām nedēļām un nolīdzsvarošanai noteikt papildu brīvdienas pavasarī. Skolas gada slodzes izlīdzināšana ar īsāku vasaras brīvlaiku un papildu brīvdienām, piemēram, martā, viņasprāt, veicinātu izglītības kvalitāti, ļautu dažādot mācību un audzināšanas procesu, kā arī ļautu optimizēt izglītojamo un pedagogu noslodzi.

Apkopojot ārvalstu pieredzi un mācību gada organizāciju, ministrijā secināts, ka kvalitātes sekmēšanai iespējams pagarināt mācību gadu par divām nedēļām, piemēram, līdz Jāņiem, vienlaikus ieviešot piekto brīvlaiku, piemēram, martā. Šādas brīvdienas šobrīd ir paredzētas tikai 1. klasei. Mācību gada pagarināšanu varētu atbalstīt vismaz daļa sākumskolas un pamatskolas vecuma bērnu vecāku, ja tas samazinātu viņu rūpes par bērnu jēgpilnu nodarbināšanu vasarā. Tā katru gadu esot problēma.

17 nedēļas brīvlaika ir daudz vai maz? Tas ir jautājums, ko tik viennozīmīgi atbildēt nevar, jo jāņem vērā vairāki aspekti, ne tikai tas, ka citās valstīs skolēni atpūšas mazāk, bet mūsu valsts specifika, cik daudz varam baudīt saulainu dienu, un telpās to izdarīt grūti. Katru gadu skolotāji atzīst vienu un to pašu — jau maijā skolēni ir noguruši, mazāk spēj koncentrēties mācībām, kas siltākā laikā tikai pastiprinās. Kāds var būt darbs klasē, kur nevar nodrošināt pienācīgu temperatūru un gaisa kvalitāti? Pandēmijas laikā ieviestie gaisa kvalitātes mērītāji gan nosaka tikai to, ka jau mācību stundas vidū tas vairs nav atbilstošs, un vienīgais risinājums ir atvērt logu, pa kuru ieplūst svelme. Mums skolas telpas diemžēl nav piemērotas tā, lai komfortabli justos kā ziemas salā, tā karstā laikā.

Neapšaubāmi, ir svarīgi piedāvāt bērniem iespēju saturīgi pavadīt laiku, bet diezin vai tam risinājums varētu būt mācību gada pagarināšana. Ir vajadzīgs cits piedāvājums, ko var sniegt dienas centri, un ieguvējas ir pašvaldības, kur tādi izveidoti. Tas ir atbalsts jaunāko klašu skolēnu vecākiem arī mācību gada laikā. Saturīga brīvā laika pavadīšanas nišu nevar aizpildīt tikai skola vien. 

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.