Pateicoties sadarbībai ar izdevniecību “Latvijas Mediji”, mums ir iespēja vieniem no pirmajiem kļūt par lasītājiem daudzām tajā izdotajām grāmatām. Tādā veidā manās rokās nonāca grāmata “Kad dvēsele cēlās spārnos. Bohēma Liepājas krogos”. Sākumā tā vairāk uzmanību piesaistīja nevis ar nosaukumu vai tēmu, bet gan ar autoru — tas ir mūsu kolēģis, žurnālists, laikraksta “Kurzemes Vārds” goda redaktors Andžils Remess. Taču jau no pirmajām grāmatas lappusēm tā aizrāva gan ar saistošo valodu, gan aizraujošo tēlojumu. Grāmatā aprakstīti slavenākie Liepājas krogi no Pirmā pasaules kara līdz padomju laikiem, ar ko tie izcēlušies citu starpā, kādi bijuši to apmeklētāji, viņu tikumi un netikumi, darbi un nedarbi. Lai gan tas ir vēsturiski dokumentāls stāsts, to var lasīt kā aizraujošu bestselleru. Stāsts par krogiem ir tik spilgts, ka viegli prātā uzburt aprakstītās ainas un cilvēkus, taču tā laika krogu dzīve nav gan saistīta ar dzeršanu, lai gan dzērienu lietošana neizpalika, bet gan vairāk ar satikšanos, dzīves baudīšanu, brīvības garu vārdos un domās, kas dvēseli ceļ spārnos. Rakstniece Monika Zīle, rakstnieks Egons Līvs, žurnālists un publicists Ēriks Hānbergs, aktieris Voldemārs Zandbergs, dzejnieks Olafs Gūtmanis un daudzi citi savlaik sabiedrībā zināmi cilvēki grāmatā atklājas pavisam citā gaismā. Izjokošana, ēverģēlības, arī diezgan riskantas un pārdrošas, kas, piemēram, padomju laikos varēja beigties ar “sirsnīgām sarunām” čekas mājā.
Atsevišķa nodaļa grāmatā veltīta “Vāgūzim” — fotomākslinieka Ulda Brieža dzīvoklim, kas ilgus gadus bija Liepājas radošo cilvēku pulcēšanās vieta. Šī nodaļa mani saistīja visvairāk, jo vairākus gadus kopā ar Uldi Briedi strādājām laikrakstā “Diena”. “Vieni uzskatīja, ka tur bijusi padomju varas gāzēju pulcēšanās vieta. Otri to sauca par žūpības perēkli. Bet tur nebija ne viens, ne otrs. Tur bija radošu cilvēku neformāla tikšanās vieta, protams, arī pacilājot glāzīti bohēmas garā,” par “Vāgūzi” saka grāmatas autors, kurš tajā pats bija biežs viesis. Viņš atklāj, ka, rakstot par tiem laikiem, pat asaras acīs sariesušās, cik tolaik bijis skaisti. Šodien gan grūti iedomāties, ka sirmais, inteliģentais, izglītotais, allaž ieturētais Briedis agrāk bijis nasks uz visādām dullībām. Piemēram, guļot vienās apakšbiksēs kāda kroga skatlogā ar pievienotu cenu zīmi “Cepts briedis”. Pēc grāmatas izlasīšanas sapratu, kāpēc tas pats Andžils Remess pirms daudziem gadiem, kad kopā ar Uldi Briedi devāmies darba izbraukumā vākt materiālu uz Liepāju, mūs sagaidīja ar tādu pompu. Liepājā bija ieradusies sava laikmeta leģenda.
Andžils Remess sarakstījis vairāk nekā 14 grāmatu, un tās visas lielākoties veltītas Liepājas pilsētas ievērojamākajiem cilvēkiem, vēstures notikumiem. Taču mana nākamā grāmata, ko noteikti gribēšu izlasīt, būs Ērika Hānberga “Vāgūzis”, kas veltīta tieši Brieža laikam Liepājā.
Reklāma