Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Tava finanšu veselība: kā to uzlabot un noturēt

Finanšu veselība ir tikpat svarīga kā fiziskā un mentālā labsajūta, jo stabila ekonomiskā situācija sniedz ne tikai mieru prātam, bet arī dzīves kvalitāti un iespēja sasniegt savus mērķus. Taču, lai uzturētu savu finanšu veselību, ir jāzina, kā to uzlabot un ilgtermiņā saglabāt. Tāpēc šajā rakstā aplūkosim galvenos principus un ieteikumus, kas palīdzēs to paveikt.

Kas ir finanšu veselība?

Finanšu veselība ir mūsu katra kā indivīda spēja efektīvi pārvaldīt savus ienākumus, izdevumus un uzkrājumus, lai saglabātu stabilitāti un gatavību neparedzētām situācijām. Tas ietver ne tikai esošo parādu kontroli, bet arī ilgtermiņa plānošanu, investīcijas un uzkrājumu veidošanu. Laba finanšu veselība nozīmē, ka esi spējīgs segt ikdienas izdevumus, izvairīties no nevajadzīga stresa par naudu un plānot nākotni.

Kā uzlabot savu finanšu veselību?

Ja esi pārliecināts, ka tava ikdienas dzīves kvalitāte iegūtu no finanšu veselības sakārtošanas, tev varētu būt svarīgi sekot šiem ieteikumiem:

1.Sastādi budžetu

Budžeta izveide ir pirmais solis ceļā uz veselību finanšu jomā. Tas sniedz skaidru pārskatu par taviem ienākumiem un izdevumiem, palīdzot noteikt, kur tiek tērēta nauda un kur var ietaupīt. Iekļauj budžetā visas fiksētās un mainīgās izmaksas, kā arī rezerves fondu neparedzētām situācijām.

2. Uzkrājums nākotnei

Pat ja uzreiz nevari uzkrāt lielu summu, sāc ar mazām, regulārām iemaksām uzkrājumu kontā. Mērķtiecīgi uzkrājot, veido drošības spilvenu, kas palīdzēs, ja radīsies negaidīti izdevumi, piemēram, par medicīniskajiem pakalpojumiem vai auto remontu.

3. Samazini parādus

Ja tev ir kredīti vai citi parādi, prioritizē to atmaksu. Izveido atmaksas plānu, vispirms pievēršot uzmanību augstākās procentu likmes parādiem. Ja tev ir vairāki kredīti ar augstām procentu likmēm, lielisks risinājums ir pārkreditācija. Pārkreditēšanas ceļā vari apvienot savas saistības vienā maksājumā ar zemāku procentu likmi, kas samazina ikmēneša izdevumus un atvieglo parādu atmaksu. Samazināta kredītsaistību nasta ievērojami uzlabos tavu finanšu veselību un samazinās stresa līmeni.

Kā noturēt savu finanšu veselību?

1. Budžeta pārskatīšana

Finanšu situācija var mainīties, tādēļ ir svarīgi regulāri pārskatīt savu budžetu un pielāgot to aktuālajiem apstākļiem. Pārskatīšana palīdzēs identificēt nevajadzīgus izdevumus un jaunas iespējas uzkrājumiem.

2. Impulsīviem pirkumiem “nē”!

Impulsīvie pirkumi ir viens no lielākajiem draudiem finanšu stabilitātei. Katram pirkumam ir jābūt īpaši apdomātam. Tas īpaši attiecas uz lielākiem pirkumiem, kuri ieņem nozīmīgāku lomu kopējā mēneša budžeta aptverē. Vienlaikus impulsīvi pirkumi ir svarīgi arī ikdienas kontekstā – tā ir paradumu maiņa, sākot no rīta kafijas, beidzot ar pirkumiem pārtikas veikalā, dodoties mājās no darba.

3. Budžeta plānošanas aplikācijas

Mūsdienu tehnoloģijas piedāvā daudzus risinājumus, kas var atvieglot tavu ikdienas finanšu plānošanu. Tādas lietotnes kā Goodbudget, YNAB (You Need a Budget) un Revolut ne tikai seko jūsu izdevumiem, bet arī piedāvā personalizētus ieteikumus, lai ietaupītu naudu. To izmantošana nodrošina ātru pārskatu par finansiālo situāciju, uzlabojot lēmumu pieņemšanu un budžeta ievērošanu.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.