Saeimas deputāti vakar galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumus likumā alkohola patēriņa mazināšanai sabiedrībā, kas ierobežo laiku, kurā alkoholiskie dzērieni ir pārdodami. Turpmāk darbdienās un sestdienās grādīgos dzērienus varēs nopirkt no pulksten 10 līdz pulksten 20, bet svētdienās no pulksten 10 līdz sešiem vakarā. Gatavojot rakstu rubrikai “Komentārs”, uzrunāju dažādu jomu cilvēkus. Katra sacītajā cita starpā bija dzirdams, ka šie likuma grozījumi, manā interpretācijā, ir — bezzobaini. Visi pieminēja lobijus, kas aizstāv pašreizējo alkohola apriti, tādu, kāda tā bija pirms likuma grozījumiem. Latviešiem ir sakāmvārds — “vilks paēdis un kaza dzīva” —, un tas ļoti precīzi raksturo šos grozījumus.
Divi būtiski punkti, kuri sākotnēji bija paredzēti, bet no kuriem vēlāk atteicās, ir īpaši kritiski. Pirmkārt, alkohola tirdzniecības izslēgšana no degvielas uzpildes stacijām. Šķiet loģiski, ka šāda kombinācija ne tikai mudina uz impulsīviem pirkumiem, bet arī potenciāli veicina riskantu uzvedību uz ceļa. Otrkārt, vecuma ierobežojuma paaugstināšana no 18 uz 20 gadiem — tas būtu būtisks solis, lai aizkavētu jauniešu agrīnu pieredzi ar alkoholu. Manuprāt, salīdzinājums ar cigaretēm šeit ir vietā. Smēķēšana, lai arī kaitīga veselībai, tomēr nespēj tik būtiski ietekmēt indivīda uzvedību uzreiz, kā to dara alkohols. Izsmēķēt paciņu dienā nav salīdzināms ar vienas pudeles iztukšošanu — alkohols spēj pārvērst cilvēku no atbildīga pieaugušā par pilnīgi neadekvātu un savu rīcību nekontrolējošu indivīdu. Neskatoties uz to, tabakas izstrādājumu iegādei vecuma ierobežojums jau ir paaugstināts līdz 20 gadiem.
Tajā pašā laikā šādu preču tirdzniecība valsts budžetā ienes prāvus līdzekļus, kas liek domāt, ka izvēle šeit ir bijusi neētiska — vairāk naudas uz sabiedrības veselības rēķina. Nav arī pieņemts priekšlikums alkoholu izņemt no parastajiem pārtikas veikaliem un pārcelt uz specializētajiem. Šis lēmums nozīmē, ka nākamās paaudzes turpinās augt, iepērkoties kopā ar vecākiem un uzsūcot alkohola kultu.
Cigaretes aizklāt veikalu plauktos bija salīdzinoši viegls un ātrs process, taču alkohols ir gluži kā svētā govs — neskarts, neaizskarams, aizsargāts. Tādēļ jaunie grozījumi joprojām atstāj Latviju pievilcīgu alkohola tūristiem, piemēram, lietuviešiem, kuru valsts likumi ir krietni stingrāki. Šī situācija ironiski norāda, ka alkohola patēriņa mazināšana Latvijā ir vairāk teorētiska nekā praktiska — skaisti vārdi uz papīra.
Reklāma