Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Sunākstē izveidota “Ideju un sapņu banka”

KATRA doma svarīga.
Foto no Vinetas Lavrenovičas albuma

Parūpēties par sevi nozīmē parūpēties par cilvēkiem sev līdzās

Sunākste ir neliels pagasts lielajā Aizkraukles novadā, bet arī tas ir nozīmīgs ne tikai pašvaldībā, bet arī tā iedzīvotājiem, kuri tur mīt. Tāpēc pagasta saieta nama vadītāja Vineta Lavrenoviča un bibliotēkas vadītāja Ramona Ukrina aicināja sunākstiešus uz sarunu par vēlmēm un iespējām, dzīvojot un strādājot savā pagastā. Uz tikšanos sanāca ap 20 cilvēku.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vineta stāsta, ka vispirms aicinājusi cilvēkus aizdomāties, kas viņus saista Sunākstē, ko gribētu mainīt, lai dzīve tur būtu aizraujošāka un piepildītāka. Pārrunātas arī pagasta stiprās puses, kas noteikti ir sakoptais centrs un kultūrvietas. Tas vienmēr pārsteidzot iebraucējus. Līdz pandēmijai pagastā bija aktīva sabiedriskā dzīve senioriem.

— Pozitīvais ir cilvēku savstarpējā pazīšanās, un kaimiņš kaimiņam gatavs palīdzēt. Ir iespējas attīstīt tūrismu, ir nodrošinātas telpas un vietas dažādiem pasākumiem, kultūras norisēm un sportam. Bibliotēkā ir iespēja ne tikai gūt informāciju, bet arī tikties. Tā ka labā ir daudz, un negatīvās lietas todien neizcēlām. Devām cilvēkiem ierosmi un vēlmi pārdomām, ka varētu un gribētu ko darīt, — saka Vineta.

Viņa piebilda, ka pandēmijas ierobežojumu laiks būtiski ietekmējis ne tikai cilvēku noskaņojumu, bet arī attieksmi pret daudzām lietām. Mazāk priecīgu to dara notikumi Ukrainā, kas vēl vairāk liek aizdomāties par vērtībām, kas mums ir. Tāpēc svarīgi meklēt un rast pozitīvo mūsu ikdienā, jo parūpēties par sevi nozīmē parūpēties par cilvēkiem sev līdzās.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pirmajā aktivitātē sunākstieši marta sākumā dienas centrā radošajā darbnīcā izgatavoja apsveikuma kartītes. Tās katru gadu pagasta iedzīvotājiem apaļās dzīves jubilejās no 60 gadiem raksta sunākstiete Mirdza Caune. Tā kā pagastā nav vairs ne sava veikala, ne pasta nodaļas, apsveikuma kartītes uz vietas iegādāties nevar, tāpēc nolemts tās izgatavot pašiem. Turklāt viņiem ir arī sava kartīšu meistare Kristīne Strode, kas palīdzēs ar padomu.

— Vienojāmies, ka sāksim ar maziem darbiņiem, un tad redzēs, kā viss veidosies tālāk. Gribam vairāk izmantot vietējos resursus, jo pagastā ir daudz uzņēmīgu un radošu cilvēku, kuriem jādod iespēja sevi izpaust. Saprotam, ka cilvēki nereti nevēlas publiski izteikt savas domas, tāpēc izveidojām “Ideju un sapņu banku”, kas novietota bibliotēkā. Tajā var ielikt ikvienu savu ieteikumu, vēlmi, novērojumu vai aizrādījumu, ko vēl mums vajadzētu, — saka Vineta. 

Ieteikumi

Savus ieteikumus pauda vēstures entuziasts sunākstietis ANDRIS ŠINKE:

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

— Pagājušajā gadā Sēlijā, Kalna pagastā, atklāts rakstnieka Aleksandra Grīna parks. Sunākstē nav dzīvojuši šāda līmeņa rakstnieki, toties lepojamies ar vismaz desmit dažādām viedām personībām vai ievērojamiem notikumiem, saistītiem ar mūsu pagastu. Lai tos kādā veidā pieminētu, domāju, ka Sunākstes centram piestāvētu atmiņu dārzs, kurā ar dažādiem vides objektiem un stādījumiem suminātu šos dižgarus un zīmīgos notikumus. Dzejnieks, filologs un folkloras vācējs Arvīds Skalbe Sunākstē pavadījis daudzas vasaras, dzīvodams pie radiem “Kalna Viesjāņos”, kur arī 1947. gadā sacerējis vienu no saviem pirmajiem dzejoļiem, kas uzreiz uzvarēja literātu konkursā. To šodien mēs zinām kā Dziesmu svētku himnu “Dziesmai šodien liela diena” ar P. Barisona mūziku. Kādreiz Arvīds Skalbe izteicis šādu domugraudu: “Teicama atmiņa — allaž atcerēties tos, kuri labu darījuši.” Kāpēc A. Skalbe nevarētu būt par šāda piemiņas dārza “krusttēvu”?

2023. gadā zīmīgākais notikums būs 150 gadu kopš 22. augusta 1. Augšzemes (Sēlijas) dziesmu svētkiem, kas notika Sunākstē. Savukārt 2024. gadā — 100 gadu, kopš Sunākstē dzimis keramiķis un tēlnieks Zigfrīds Sapietis. Kaut arī lielāko mūža daļu viņš pavadījis emigrācijā Skotijā, viņa pelni izkaisīti virs Daugavas. Cienījamā mākslinieka dvēseles mieram noderētu arī kāda zīmīga vieta dzimtajā zemē.

Parasti sunākstieši talkās dodas uz Sunākstes mācītājmuižas parku, Vecā Stendera atdusas vietu vai kur citur. Turpmāk ciema centrā būtu jauna talkošanas vieta, veidojot piemiņas dārzu vai vietu.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Komentāri (1)

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.