Aizkraukles pilsētas kultūras centrā 1. decembrī apmeklēju tikko skatītāju vērtējumam nodoto erotiski romantisko spēlfilmu “Ekstāze”, kas tapusi pēc rakstnieces Karīnas Gleitneres (iepriekš Račko) romāna motīviem. Ļoti vēlējos šo filmu noskatīties, jo tā ir režisora Dž. Dž. Džilindžera debija kā kinorežisoram. Zinot viņa savdabīgo, reizēm netradicionālo redzējumu un pieeju, filma intriģēja. Ņemot vērā, ka tā ir latviešu filma, jau sākotnēji pazemināju kritikas latiņu. Ir grūti būt pilnīgi objektīvai, lai gan pašmāju projektos ir radīti tiešām baudāmi un lieliski darbi, dažreiz jūtama nesasniedzama Holivudas atblāzma, kas visbiežāk atainojas aktieru tēlojumā. Pirmajās filmas minūtēs man īsti nepatika sieviešu dialogs. Pārāk vispārīgas, populāras atziņas — izteiktas mākslīgi. Sižetam turpinoties un stāstam atklājot galvenās varones Efejas, kuru attēloja Linda Kalniņa, personību, pakāpeniski iegrimu filmas burvībā. Ļoti gaumīgi ieturēti tēli, kvalitatīvi klusie kadri, kuros it kā nekas nenotiek, bet perfekti piemeklētā mūzika ļauj skatītājam nolasīt tā brīža emocijas. Būtībā ekranizēts tipisks romāna sižets — attiecību stāsts, kurā galvenā varone ir sevis meklējumos, mēģinot piepildīt iekšējās alkas. Viņa nejūtas laimīga kopā ar vīru, pēkšņi ēkā, kurā ir viņas fotostudija, uzrodas gleznotājs Elias (aktieris Eduards Johansons). Viņš ir ekscentrisks, ar brīviem uzskatiem seksā, kas sākotnēji Efeju nobiedē. Elias atmodina viņā kaisli un abu starpā sākas romāns. Viņas laulība izjūk. Efeja ir laimīga, sapņo par jaunu dzīvi kopā ar mīļoto, kad notiek negaidīts pavērsiens. Ierodoties vecāku mājās, Efejas māsa iepazīstina ar līgavaini — Eliasu. Sieviete ir salauzta. Vēlāk Efeja ar draudzeni dodas brīvdienās, kuru laikā apgūst kaitošanu. Spriedze starp mīlētājiem nepazūd. Elias viņai regulāri zvana. Kāzu dienā Efeja smagi savainojas kaitojot un nonāk slimnīcā. Pēc atlabšanas sieviete izlemj atrast savu patieso “es” un dodas uz ārzemēm.
Skatītāji stāstu izdzīvo no Efejas skatu punkta un sajūtām. Piepildījums, ko viņa rod Eliasa skavās, pārvēršas toksiskās attiecībās. Ekstāzes mirkļi līdzi nes iznīcību, asaras un sāpes.
Neesmu lasījusi grāmatu, bet varbūt tā atklāj niansētāku pārējo tēlu būtību. Elias ir vienkārši mākslinieciskas dabas neģēlis, vai viņam ir kāda traumatiska pieredze. Despotiskais vīrs, kurš negrib atlaist sievu, bet tajā pašā laikā arī ir neuzticīgs viņai. Efejas mātes vienaldzība, kad kāzu dienā viņa saņem zvanu par vecākās meitas nokļūšanu slimnīcā, un neliekas par to ne zinis — tik daudz jautājumu…
Mūsdienās erotiskas ainas un kailums nav nekas šokējošs, tomēr esmu patīkami pārsteigta, cik kvalitatīvi un profesionāli ir atainoti intīmie mirkļi. Šī nav filma, kuru skatīšos atkārtoti, taču, ja taptu turpinājums, tad noteikti gribētu to redzēt.
Jārēķinās, ka divas stundas ilgajai filmai noteikts vecuma ierobežojums — sākot no 16 gadiem. Filmu iespējams noskatīties uz lielā ekrāna “Forum Cinemas”, taču jau pēc pāris nedēļām, no 21. decembra nākamās paaudzes televīzijā “Go3” filma būs skatāma kā seriāls sešās sērijās, kas skatītājus iepriecinās ar plašāku sižetu un vēl lielāku atklātību.
Es ar nav lasījis grāmatu un netiku uz seansu. Bet kaimiņš bija. Teica ka sekss kā multfilmās. normāli veči tā nedara. Tālu no dzīves. tā ka autore maldās. veči to procesu dzīvē veic savādāk, bet nāks gadi, meitiņ nāks padoms un būs pa īstam.