Smiltenes novada Virešu pagasta iedzīvotāji pulcējās paaudžu sadarbības pasākumā “Lai lasītava uzzied”. Lai padarītu Vidagas āra lasītavas apkaimi tīkamāku pašiem un apkārtējiem, iedzīvotāji čakli stādīja puķes un košumaugus.
Šāda iniciatīva nāk no aktīvajiem Virešu pagasta iedzīvotājiem. Pirms kāda laika Vidagā notika iedzīvotāju forums. Tajā runāja par to, kā iedzīvotāji paši var un vēlas iesaistīties dažādu aktivitāšu organizēšanā un apkārtējās vides uzlabošanā. Viens no ierosinājumiem bija pašu iedzīvotāju rīkoti paaudžu sadarbības pasākumi. Kā pirmais pasākums, ko organizēt, tika izvirzīts āra lasītavas apzaļumošana Virešu pagasta kopienas centra pagalmā Vidagā.
Laikraksts “Ziemeļlatvija”
Atklāts zivju pētniecības centrs
Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes (LBTU) Lauksaimniecības un pārtikas tehnoloģijas fakultātē Jelgavā maijā atklāts Zivju apstrādes biotehnoloģiju studiju un pētniecības centrs, ziņo LBTU.
Centrs ir izveidots analogi ražošanas uzņēmumam. Tajā ir laboratorija ar 60 eksperimentālām zivju apstrādes un pārstrādes iekārtām, ar kurām var veikt visu tehnoloģiskos procesus, ap 35 laboratorijas iekārtām un aprīkojumiem mikrobioloģijas un fizikālķīmiskās laboratorijas izejvielu un produktu kvalitātes izvērtēšanai, kā arī telpa gatavo produktu degustācijai. Tā vajadzībām pārbūvētas, pielāgotas un aprīkotas telpas divu stāvu līmeņos 1810 kvadrātmetru platībā.
Centrs kalpos kā zināšanu pārneses vieta starp zinātni, izglītību un industriju, turklāt tai līdzīgs Baltijā nav atrodamas, norāda LBTU. Centrs būs ne vien vieta, kur veikt zinātniskos un praktiskos pētījumus, bet arī izglītojoša vieta sabiedrībai. Tas apvienos studentus, zinātniekus, uzņēmējus un nozares ekspertus, lai radītu inovatīvus, eksportspējīgus un nozarei būtiskus produktus.
Laikraksts “Zemgales Ziņas”
Saglabā tautas tērpus
Alūksnes novada muzeja vasaras sezonas izstāžu zālē “Tornītis” atklāta Alūksnes Tautas lietišķās mākslas studijas “Kalme” izstāde “Caur gadsimtiem un paaudzēm”. Šogad izstādē piedalās četrpadsmit studijas dalībnieki.
“Izstādes mērķis ir parādīt un atklāt, kā caur gadsimtiem un paaudzēm tiek saglabātas adīšanas, šūšanas, aušanas, keramikas, rotu, tērpu darināšanas un valkāšanas tradīcijas. Vērtīgi ir arī izzināt, kā no paaudzes uz paaudzi saglabājas tautas tērpi, kādas ir to detaļas un kā tos var pārveidot,” stāsta studijas vadītāja Ineta Leja. Tāpēc, ja esi sava tautastērpa meklējumos, tad studijas dalībnieces palīdzēs to izvēlēties un izstāstīs, kā to veiksmīgāk komplektēt. Būtiski, ka izstādē apskatāmos darbus būs iespēja iegādāties.
Alūksnes novada muzejs savukārt parūpējies, lai izstādes apmeklētāji var darboties arī praktiski. “Arī šogad apmeklētāji varēs apsēsties pie stellēm un iemēģināt aušanas prasmes, lai vieglāk būtu izprast, kā tad rodas skaistie grīdceliņi, lakati un brunči. Mazākie apmeklētāji varēs salikt Alūksnes puses brunču fragmentu puzles spēlē, kā arī veidot dažādus rakstus, aužot ar papīra strēmelītēm.
Laikraksts “Alūksnes un Malienas Ziņas”
Tirgū savāc rekordlielu summu
Starptautiskajā bērnu aizsardzības dienā Smiltenē notika ikgadējais labdarības pasākums “Balta, balta mana sirds”, kurā tradicionāli tika vākti ziedojumi Smiltenes novada bērniem ar īpašām vajadzībām.
Pasākuma programma piedāvāja daudz dažādu aktivitāšu, kurās ieeja bija par ziedojumu. Kopējā saziedotā summa šajā un iepriekš notikušajos 2024. gada labdarības akcijas pasākumos ir rekordliela — 3802,30 eiro. Arī šogad būtisku pienesumu labdarības akcijai deva labdarības tirdziņš, kurā par ziedojumiem varēja iegādāties dažādus iedzīvotāju rokdarbus. Pirmo reizi ar savu atsevišķu stendu akcijā iesaistījās vairākas Smiltenes novada bibliotēkas, atklājot gan bibliotekāru, gan apmeklētāju vaļaspriekus, kuru “augļus” varēja iegādāties par ziedojumiem.
Laikraksts “Ziemeļlatvija
Pazudusi piemiņas plāksne
Gulbenietis, atvaļinātais ģenerālmajors Juris Zeibārts atklājis, ka no Vecgulbenes muižas manēžas sienas pazudusi 2008. gadā uzstādītā piemiņas plāksne, kas bija veltīta Latvijas Brīvības cīņām un Latvijas valsts dibināšanai.
Plāksni savlaik uzlika Gulbenes pilsētas dome, saskaņojot to ar toreizējo vēsturiskās ēkas īpašnieku. Bijušais Zemessardzes komandieris J. Zeibārts interesējas, kāpēc tā noņemta un kur tā pašlaik atrodas.
“Dzirkstele” sazinājās ar pašreizējo Vecgulbenes muižas manēžas saimnieku SIA “A.S.I.M.” valdes priekšsēdētāju Ainaru Melderu, kurš atklāja, ka nezina, kur plāksne palikusi. Iespējams, remonta laikā to kāds paņēmis.
Manēžas ēka ir privātīpašums, kuram pirms kāda laika nomainījies saimnieks. Plāksne tika izvietota, kad šim īpašumam bija citi saimnieki. Ar A. Melderu plāksnes atrašanās uz fasādes nav saskaņota. “Nelieku un viss,” viņš saka un piebilst, ka komercdarbībai plāksne, kura apliecina, ka Gulbeni atbrīvoja no boļševikiem, finanšu pienesumu nedod. Viņš uzskata, ka minētās plāksnes atrašanās pie manēžas, kurā ir viesnīca un restorāns, nebija īsti vietā. Viņš gan solīja “Dzirkstelei”, ka pameklēs, kur varējusi palikt noņemtā plāksne.
Gulbenes novada vēstures un mākslas muzeja direktore Valda Dārgais laikrakstam sacīja — arī muzejam vietējās sabiedrības pārstāvji devuši ziņu par plāksnes pazušanu. Viņa uzskata, ka tā ir jāatrod. “Būtu pareizi, ja tā tiktu atdota muzejam, bet vēl pareizāk būtu, ja šī plāksne atgrieztos savā vietā, kur tā bija stāvējusi iepriekš,” teica V. Dārgais.
Laikraksts “Dzirkstele”
Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikāciju saturu atbild laikraksti “Staburags”, “Zemgales Ziņas”, “Bauskas Dzīve”, “Ziemeļlatvija”, “Dzirkstele” un “Alūksnes un Malienas Ziņas”
Reklāma