Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

No vīnogulāja līdz pudelei – vīna darīšana

Vīns tūkstošiem gadu ir bijis cilvēku kultūras neatņemama sastāvdaļa. Vīnam un vīna radīšanas principiem ir bagātīga vēsture, kas iesakoņojusies vairākās kultūras un ir nozīmīga to sastāvdaļa. No vīna pirmsākumiem senajā Mezopotāmijā līdz mūsdienu sabiedrībai, vīns ir attīstījies kopā ar cilvēci, papildinot kultūru un tradīcijas.

Vīna darīšanas māksla ir sarežģīts process, kas ietver rūpīgu dārzkopīgu, pacietību un izpratni par vīnogām un vīnu. No vīnogu audzēšanas līdz fermentācijas un novecošanas procesiem, katrs solis ir nozmīgīgs, lai iegūtu augstas kvalitātes gala rezultātu.

Vīna dārza iekopšana un apkope

Neatkarīgi no tā, vai tiek radīts baltvīns vai sauss sarkanvīns, vīna darīšanas process sākas vīna dārzā, kur vīnogulāji tiek rūpīgi kultivēti un kopti. Pareizo vīnogu šķirņu izvēle, augsne un klimats ir izšķiroši faktori, kas ietekmē vīna kvalitāti un garšas. Lai nodrošinātu optimālu vidi vīnogu augšanai, vīndariem jāņem vērā dažādi faktori, piemēram, saules gaisma, nokrišņi un temperatūra.

Augšanas sezonā vīna dārzu apsaimniekotāji izmanto dažādas metodes, lai saglabātu vīnogulājus veselīgus un palielinātu vīnogu kvalitāti. Vīndari izmanto dažādas metdoes, lai kontrolētu vīnogulāju augšanas procesu un veicinātu vienmērīgu ogu nogatavošanos. Ilgtspējīgas un bioloģiskās lauksaimniecības metodes kļūst arvien populārākas, un daudzas vīna darītavas izmanto videi draudzīgas metodes, lai samazinātu savu ietekmi uz apkārtējo vidi.

Vīnogu novākšana

Kad vīnogas ir sasniegušas optimālu gatavību, ir pienācis laiks novākt ražu. Ražas novākšana ir kritisks vīna posms, jo ražas novākšanas laiks var būtiski ietekmēt vīna garšu un skābumu. Vēsākā klimatā vīnogas parasti novāc rudens mēnešos, savukārt siltākajos reģionos ražu var novākt gada sākumā.

Ražas novākšanu var veikt ar rokām vai iekārtām, atkarībā no vīna dārza lieluma un reljefa. Ražas novākšana ar rokām nodrošina precīzāku atlasi, garantējot, ka tiek ievāktas tikai labākās vīnogas. Tomēr tas ir darbietilpīgs process un var būt dārgāks, salīdzinot ar mehānisko ražas novākšanu, kas nodrošina efektivitāti un ātrumu.

Šķirošana un sasmalcināšana

Pēc ražas novākšanas vīnogas tiek transportētas uz vīna darītavu, kur tās tiek šķirotas un samaltas. Šķirošanas laikā visas bojātās vai nenobriedušās vīnogas tiek izņemtas, lai nodrošinātu, ka tiek izmantoti tikai augstākās kvalitātes augļi.

Pēc šķirošanas vīnogas viegli sasmalcina, lai iegūtu vīnogu sulu. Tradicionāli vīnogas sasmalcināna ar kājām lielās koka tvertnēs, taču mūsdienu vīna darītavās efektivitātei bieži izmanto mehāniskos smalcinātājus.

Fermentācija

Fermentācija, iespējams, ir svarīgākais posms, kurā vīnogu sula tiek pārveidota par vīnu. Raugs, kas dabiski atrodas uz vīnogu mizām vai ko pievieno vīndaris, pārvērš sulā esošos cukurus spirtā un oglekļa dioksīdā. Šis process parasti notiek nerūsējošā tērauda tvertnēs, ozolkoka mucās vai betona mucās atkarībā no vīndara vēlmēm un vēlamā vīna stila.

Fermentācijas laikā vīndaris rūpīgi uzrauga temperatūru, cukura līmeni un citus faktorus, lai nodrošinātu optimālus apstākļus rauga darbībai. Fermentācija var ilgt no dažām dienām līdz vairākām nedēļām atkarībā no vīnogu šķirnes un vēlamā vīna veida.

Vīna nogatavināšana

Pēc fermentācijas pabeigšanas jauno vīnu pārvieto mucās vai tvertnēs izturēšanai un nogatavināšanai. Mucas veida, izmēra un vecuma izvēle var būtiski ietekmēt vīna garšas profilu, jo ozolkoks piešķir unikālas garšas notis.

Atkarībā no vīna veida un vīnogu šķirnes izturēšana var ilgt no vairākiem mēnešiem līdz vairākiem gadiem. Sarkanvīni nereti tiek nogatavināti ilgāk, savukārt, baltvīniem ir nepieciešams īsāks laika posms.

Pudeļu pildīšana un iepakošana

Kad vīns ir sasniedzis vēlamo gatavības līmeni, tas ir gatavs iepildīšanai pudelēs un iepakošanai. Pudeļu pildīšana ir rūpīgi kontrolēts process, kurā vīns tiek filtrēts, dzidrināts un sterilizēts pirms iepildīšanas pudelēs. Pēc tam pudeles tiek aizzīmogotas ar korķi, skrūvējamu vāciņu vai alternatīvu aizdari, atkarībā no vīndara vēlmēm.

Vīna darīšanas process ir pilns ar mīlestību, kas sākas vīna dārzā un beidzas pudelē. Sākot ar rūpīgu vīnogu audzēšanu un beidzot ar precīzām fermentācijas un nogatavināšanas metodēm, katram posmam ir izšķiroša nozīme galaprodukta veidošanā.

ALKOHOLA LIETOŠANAI IR NEGATĪVA IETEKME, ALKOHOLISKO DZĒRIENU PĀRDOŠANA, IEGĀDĀŠANĀS UN NODOŠANA NEPILNGADĪGĀM PERSONĀM IR AIZLIEGTA.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.