GINTA GRINCĒVIČA,REPORTIERE
No šodienas, esot darbavietā, veikalā, sabiedriskajā transportā vai citā publiskā vietā, būs jālieto medicīniskā sejas maska vai respirators bez vārsta ar konkrētu drošības pakāpi.Divus gadus mana auduma maska bija pietiekami labs aizsarglīdzeklis, lai pasargātu mani no saslimšanas ar koronavīrusu un patiesībā daudzām citām sezonālām slimībām, ko tā arī teicami paveica. Jā, pētījumi pierāda, ka medicīnisko masku lietošana daudz efektīvāk pasargā no vīrusa — bet! Maska savu darbiņu veic, ja to pareizi lieto! Lai gan divus gadus tā ir mūsu ikdienas neatņemama sastāvdaļa, joprojām ir cilvēki, kas prasmīgi prot masku noslidināt zem deguna, virs mutes un novirzīt to citās tai nepiemērotās pozīcijās. Savām acīm esmu redzējusi, kā respiratoru, kura dizains ierobežo iespējas to nepareizi lietot, tiek uzvilkts tā, ka visi galvenie baciļu izlaišanas kanāli ir brīvi apskatāmi pārējiem.Tagad gribot negribot esmu spiesta iegādāties un lietot lielo ražotāju medicīniskās maskas. Lielākais mīnuss — tās nav dabai draudzīgas! Salīdzinājumā ar auduma masku, kuru mazgājot un kopjot veiksmīgi lietoju ilgtermiņā, medicīnisko nāksies mainīt ik pēc kāda laiciņa. Ikdienā cenšos veikt dabai draudzīgas izvēles, bet šajā situācijā esmu bezspēcīga.
Brīžos, kad sliktāk vairs nevar būt, parādās vēl kāda dižķibele. Kad tas beigsies? Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons paziņoja, ka šonedēļ Anglijā atcels lielāko daļu Covid-19 ierobežojumu.
Vienā brīdī tā būs arī mūsu realitāte — sabiedrības imunitāte būs sasniegta. Vīrusu iznīdēt nevar, bet šajā neuzvaramajā karā bojā iet mūsu sociālā dzīve, izglītības kvalitāte, ekonomiskā situācija daudzās nozarēs. Mēs vakcinējamies, pārslimojam, ievērojam ierobežojumus, bet otrā svaru kausā esošā “normālā dzīve” joprojām mums ir liegta. Jāmeklē zelta vidusceļš. Vai Anglijai to būs izdevies rast, rādīs laiks.Nesen paziņa sociālajos tīklos dalījās ar kādu savdabīgu, sen veiktu eksperimentu. Uz nāvi notiesātam cietumniekam elektriskā krēsla vietā piedāvāja iesaistīties eksperimentā. Viņam izskaidroja procesu un pateica, ka iespēja izdzīvot ir niecīga, taču nāve vismaz nebūs mokoša. Viņš domāja, ka no viņa ķermeņa tiks nolaistas visas asinis. Tā vietā pilēšanu imitēja. Cietumnieks dzirdēja, kā asins pilieni apsīkst, samazinājās arī viņa sirds darbība. Kad viņš pilienus vairs nedzirdēja — sirds apstājās. Eksperiments pierādīja to, cik liela vara mūsu domām ir uz mūsu ķermeni, līdz ar to arī veselību. Domāsim labas domas!
Reklāma