Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Mazzalves skolotāji izbauda Leišmalītes zelta loku

Foto : Žanna Miezīte

Skolotāju dienā Mazzalves pamatskolas skolotāji no pagasta pakalpojumu centra, Mazzalves saieta nama un Mazzalves tūrisma informācijas punkta saņēma lielisku dāvanu – braucienu pa Leišmalītes zelta loku. Tas ir jaunveidojams maršruts, ko iecerējis Mazzalves TIP.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vispirms no Ērberģes muižas Mazzalves pamatskolas un pirmsskolas skolotāji devās uz Vecmēmeles muižu, kas ir viena no vecākajām muižām apkārtnē (dokumentos pirmo reizi minēta jau 1516.gadā). Muižas īpašnieki gadu gaitā bieži mainījušies –tajā saimniekojuši Stičhorsti, Drahenfelsi, Manteifeļi -Scēges, Ropi, Pfeiliceri – Franki, Poreši. 1858.gadā muižu iegādājas Hārenu dzimta. Tagad muižā saimnieko Sandris Punculis, kurš cenšas veikt autentisku muižas restaurāciju. Muižā ievērības cienīgs ir lielais, labi maskētais seifs, uz kura durvīm palikuši zīmīgi Hārenu dzimtas bērnu auguma mērījumi. Šai muižā vasaras pavadījis arī slavenais volejbolists Mārtiņš Pļaviņš. Arī viņa auguma mērījumi bērnībā saglabājušies uz muižas durvju stenderes.

Nākamā pietura – “Debesu bērzi”, māja, kur saimnieko Rēdlihu dzimta. Te Jānis Rēdlihs izveidojis parku ar apbrīnojami daudz koku sugām un dzimtas dižapli – katrs dzimtas loceklis iestādījis pēc druīdu kalendāra sev atbilstošo koku attiecīgajā divpadsmit mēnešu gada aplī attiecīgajā dzimšanas mēneša vietā. Tā Rēdlihiem jauka pulcēšanās vieta, īpaši Līgo vakarā. Skolotājiem bija iespēja iestādīt parkā sarkano ievu, dziedot “Stādīju ieviņu”. Tagad būs vēl par vienu īpašu koku vairāk.

Mazzalvieši apskatīja arī Veinbergu dzimtas atjaunotās Eižena Hārena 1870.gadā celtās Vecmēmeles ūdensdzirnavas, kas savulaik bija gandrīz kā rūpnīca, kur apstrādāja vilnu un gatavoja audumu. Bija apskatāma arī Kristapa Medņa foto ar senajām Vecmēmeles dzirnavām, kas bijušas ļoti skaistas; šī fotogrāfija savulaik kādā prestižā fotokonkursā izpelnījusies prēmiju. Kad dzirnavas iegādājās Veinbergi, te bija tikai drupas, bet nu vienas no Jāņa Veinberga meitām projektētas un dizainētas te ir gan dzirnavas, gan ekskluzīva dzīvojamā māja. Pie Vecmēmeles dzirnavām ir krāšņs dārzs ar īpašiem košumkrūmiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tālākais ceļš ved uz Gricgales krogu, kas izslavēts ar savām Klaču sestdienām. Interesants ir stāsts par to, kā Lūcijas Ķuzānes māte kļuvusi par šī kroga saimnieci. Tagad tur saimnieko biedrība “Upmales mantinieki”, kuri kopā ar Lūcijas Ķuzānes dzimtu uztur krogu dzīvu, pieejamu tūristiem.

Pilkalnes muiža ir ceļojuma galapunkts. Te ir slavenā plauktu graudu kalte, daudzos projektos sakārtotā klēts, ko var izmantot semināriem, nometņu organizēšanai u.tml. Ja vien ekskursija ir laicīgi pieteikta, viesmīlīgie saimnieki allaž sarūpē kādu gardu našķi.

Mazzalves skolotāji atzīst, ka ceļojuma laikā iepazinuši dažas agrāk nezināmas vietas, brauciens bijis interesants un izzinošs. Iesakām arī tūristiem, tikai viesošanās iepriekš jāpiesaka.

Žanna Miezīte, Mazzalves saieta nama vadītāja

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.