Valdība pirmdien ārkārtas sēdē vērtēs priekšlikumus šā gada budžeta grozījumiem pirms to izskatīšanas Saeimā otrajā galīgajā lasījumā, liecina Ministru kabineta darba kārtība.
Kopumā budžeta grozījumiem uz otro lasījumu saņemti vien 73 priekšlikumi. Visvairāk priekšlikumu iesniegušas opozīcijas partijas, un lielākoties priekšlikumi iesniegti budžetu pavadošajos likumos, kas paredz nodokļu celšanu.
Opozīcijas partiju apvienības “Par labu Latviju” (PLL) frakcija iesniegusi vairākus priekšlikumus 2011.gada budžeta grozījumu otrajam lasījumam Saeimā, tostarp frakcija rosina pirms termiņa atmaksāt starptautisko aizdevuma daļu, kas rezervēta finanšu sektora stabilizācijai.
PPL priekšlikums paredz valdībai uzdot līdz 1.jūlijam nodrošināt no Starptautiskā Valūtas fonda un Eiropas Komisijas saņemtā aizdevuma finanšu sektora stabilitātes nodrošināšanai pirmstermiņa atmaksu.
Tāpat frakcija rosinājusi samazināt iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmi 2014. un 2015.gadā, no 1.jūlija palielināt ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliekamo minimumu par apgādībā esošu personu, kā arī ar nekustamā īpašuma nodokļa papildlikmi aplikt spekulantu īpašumus. PPL priekšlikums paredz ar nekustamā īpašuma nodokļa papildlikmi 1,5% apmērā aplikt tās juridisko personu īpašumā esošās viendzīvokļa mājas un dzīvojamo māju dzīvokļu īpašumus, kuros nav deklarēta neviena persona un kuri netiek izmantoti saimnieciskās darbības veikšanai (netiek izīrēti vai iznomāti).
Viens no frakcijas priekšlikumiem paredz noteikt, ka iedzīvotāju ienākuma nodokļa ieņēmumu sadalījums starp valsts budžetu un pašvaldību budžetiem ir šāds: pašvaldību budžetiem – 82% apmērā un valsts budžetam – 18% apmērā, kā arī no šā gada 1.jūlija no 70 līdz 100 latiem palielināt iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojumu par apgādībā esošu personu.
PPL arī likumā paredzējusi noteikt, ka Valsts ieņēmumu dienests nodrošina papildu ieņēmumu iekasēšanu 12,5 miljonu latu apmērā, realizējot ēnu ekonomikas apkarošanas pasākumus.
Opozīcijas partiju apvienība arī aicina ieviest atbalsta pasākumus uzņēmējiem par bezdarbnieku nodarbināšanu. Frakcija ierosina grozīt likumu par uzņēmumu ienākuma nodokli, paredzot iespēju nodokļa maksātājam, kas nodarbina darbinieku, kuram pēdējo sešu mēnešu periodā pirms darba līguma noslēgšanas bija piešķirts bezdarbnieka vai darba meklētāja statuss, taksācijas perioda apliekamo ienākumu samazināt par darbinieka darba algas summu.
Tāpat PPL ierosinājusi gadskārtējā valsts budžeta likumā noteikt nodokļa summas ienākuma sadalījumu starp valsts pamatbudžetu un nodokļa maksātāja atrašanās vietas pašvaldības budžetu.
Frakcija arī aicina piešķirt transportlīdzekļa nodokļa atvieglojumus 50% apmērā daudzbērnu ģimenēm. Tāpat likumā opozīcijas partija aicina noteikt, ka iedzīvotāju ienākuma nodokļa likme no 2014.gada 1.janvāra līdz 2014.gada 31.decembrim ir 23%, bet no 2015.gada 1.janvāra – 21%.
Savukārt nacionālās apvienības “”Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK” frakcija iesniegusi priekšlikumu 2011.gada valsts budžeta grozījumiem uz otro lasījumu, kurā rosina samazināt Latvijas energokompānijas “Latvenergo” iemaksājamo dividenžu apmēru valsts budžetā.
Pašlaik likums paredz, ka “Latvenergo” ieskaita valsts pamatbudžeta ieņēmumos maksājumus par valsts kapitāla izmantošanu 95% apmērā no kompānijas rīcībā palikušās tīrās peļņas, bet ne vairāk kā 35 miljonus latu, savukārt frakcija rosina 95% likmi samazināt līdz 50% un noteikt, ka dividenžu apmērs nepārsniedz 15 miljonus latu.
Vienlaikus frakcija arī aicina atjaunot samazināto pievienotās vērtības nodokļa likmi elektroenerģijas piegādēm iedzīvotājiem.
Paredzēts, ka Saeimas budžeta komisija priekšlikumus sāks skatīt otrdien, 12.aprīlī. Budžeta grozījumus Saeima plāno apstiprināt ceturtdien, 14.aprīlī.
Saeima pirmajā lasījumā 2011.gada budžeta grozījumus un to pavadošos deviņus likumprojektus pieņēma 7.aprīlī.