Trešdiena, 20. augusts
Bernhards, Boriss, Rojs
weather-icon
+10° C, vējš 1.68 m/s, Z-ZA vēja virziens
Staburags.lv bloku ikona

Ungārijā nerimstas studentu protesti

Ungārijā trešdien turpinājās studentu protesti pret valdības iecerētajām reformām augstākās izglītības nozarē.

Studentu demonstrācijas nav rimušās par spīti valdības gatavībai piekāpties vairākos jautājumos.

Trešdien studentu mītiņi notika vairākos desmitos augstskolu visā valsts teritorijā, bet aptuveni 1000 protestētāju, tostarp skolēnu no apmēram 40 skolām, trešdienas vakarā devās gājienā pa Budapeštas centru, skandējot: “Mēs neesam stulbi, mēs esam nākotne.”

Daudziem demonstrantiem rokās bija rozes, tādējādi simbolizējot “Studentu ziemas rožu revolūciju”, ka savas akcijas dēvē paši protestētāji.

“Neviens nedz mums, nedz mūsu pasniedzējiem nepajautāja, kāds ir mūsu viedoklis par šīm milzīgajām reformām,” ziņu aģentūrai AFP atzina kāds students.

Studentu protesti Ungārijā sākās pēc 5.decembrī pieņemtā valdības lēmuma samazināt valsts subsidēto studiju vietu skaitu universitātēs, palielinot to studentu skaitu, kas būs spiesti maksāt mācību maksu.

Valdības iecerētās reformas paredz arī izmaiņas studentu aizdevumu sistēmā, finansējuma samazināšanu nozarei un obligāta “studentu līguma” izveidi, kas augstskolu absolventiem uzliek par pienākumu pēc studiju beigšanas strādāt Ungārijā.

Kritiku šīm reformām veltījuši gan studenti, gan pasniedzēji, norādot, ka tās atturēs nabadzīgākos jauniešus no augstākās izglītības iegūšanas, bet citi izvēlēsies studijas ārvalstīs.

Reaģējot uz plašo neapmierinātību, valdība trešdien solīja piekāpties vairākos jautājumos.

Kā žurnālistiem pavēstīja valdības pārstāvis, valsts finansēto studiju vietu skaits nākamgad netiks samazināts zem 55 000, bet finansējums augstākās izglītības nozarei tiks palielināts vismaz par 24 miljardiem forintu (58,8 miljoniem latu).

Studentu uzņemšanā vienīgais kritērijs būs iestājeksāmeni, bet līgums studentiem tomēr būs jāslēdz.

Kā skaidroja cilvēkresursu ministrs Zoltans Balogs, kura pārziņā ir arī izglītības jautājumi, studentiem ir jāstrādā Ungārijā “apmaiņā pret bez maksas iegūto augstāko izglītību”.

“Ungārija nevar atļauties tādu greznību, ka mūsu apmācītie ārsti dodas strādāt uz Vāciju, Norvēģiju vai Angliju,” ministra teiktajam trešdien pievienojās valdošās “Fidesz” deputāts Antals Rogans.

Studentu organizācijas trešdien atzina, ka valdības jaunākie ierosinājumi ļaus atsākt sarunas, taču brīdināja, ka protesta akcijas turpināsies.

Staburags.lv bloku ikona Komentāri